26 січ, 2018 0 Коментарів

Юрій Буздуган: Україна має стати 30 державою «золотого мільярду»

Юрій Буздуган: Україна має стати 30 державою «золотого мільярду»

Петро Порошенко на «Українському сніданку» в Давосі назвав 2017 рік роком іноземних інвестицій в Україні. За словами голови держави, «це перший раз, коли в нас багато інвестицій». Однак чи відповідають ці слова Петра Порошенка дійсності?Адже прихід інвесторів передбачає ріст заробітних плат і покращення умов життя. Аби дізнатися, чи дійсно президент має рацію, i-ua.tv вирішив проконсультуватися у експерта-аналітика Юрія Буздугана.

– Президент сказав правду про рік інвестицій в Україні?

–З Вашого дозволу я задам вам два питання. Перше: Ви відчули поліпшення життя?

– Думаю, що ні.

– Те ж саме можна сказати і про інших людей. Всі відчувають тільки погіршання. Друге питання, яке я хочу вам задати – Ви коли-небудь чули, щоб американці, французи, німці просили іноземних інвестицій?

– Ні.

– І це факт. Вони ніколи не просили іноземних інвестицій. Я хочу, щоб люди замислилися над цими обома питаннями. Тепер я спробую дати свою відповідь на Ваше. Розумієте, світ сьогодні поділений на дві великі групи. Перша – так званий «золотий мільярд», до складу якого входять 29 країн-членів Організації економічного співробітництва та розвитку. Серед них: США, Японія, Франція, Німеччина, Австралія, Бельгія і т.д. Друга група – всі решта країн світу, вона налічує приблизно 180 учасників – так званих «бананових республік». Ці табори мають абсолютно різну економіку. У 2000 році 95% глобального обміну відбувався між країнами «золотого мільярду». Лише 5% припадало на «бананові республіки», до складу яких входять Україна, Росія і всі держави колишнього Радянського Союзу.

Іншими словами, є економічний центр і економічна периферія. На жаль, ми відносимося до останнього типу. Українців вчать кільком стандартним фразам, на кшталт: дешева робоча сила, іноземні інвестиції, приватизація, низькі податки і так далі. У виступі Порошенка прозвучали два словосполучення з чотирьох, наведених вище: приватизація та іноземні інвестиції.

Почнемо з приватизації. У радянські часи було 100% державної власності. Знаєте, який відсоток її у США? 20%. У Франції він тримається на рівні 40%. Тепер Ви уявляєте, скільки має бути державної власності в успішній країні? Тобто, від 20 до 40%.

– Який відсоток державної власності має сучасна Україна?

– Лише 12%. Але незважаючи на його невеликі розміри, політики кричать: «Давайте зробимо ще більшу приватизацію і зменшимо частку державної власності в Україні». Я навів приклади США і Франції, аби продемонструвати, що те, до чого всіх привчили не завжди є правдою.

А тепер поговоримо про іноземні інвестиції. У мене немає цифр, на які посилається Порошенко, але я знаю, що за роки президентства Ющенка відбувсяїх пік. Тоді в Україну прийшло 24 мільярди доларів. Це було більше ніж за часи Кравчука, Кучми і Януковича разом узятих. На перший погляд, ніби чудово, бо прийшли гроші ззакордону. Але ви знаєте, який у цей час був вивіз капіталу з України? Щороку виходило близько 70 мільярдів доларів. Ось така арифметика економіки.

Нам обіцяють іноземні інвестиції, але дають їх під певні умови. Серед них, у тому числі, є і зовнішньоекономічна лібералізація. Тобто, хто хоче ввозить, а хто хоче вивозить. Я не маю цифри за минулий рік, але не думаю, що іноземних інвестицій стало більше. Хочу сказати: завданням України має бути не отримання чергових грошей з закордону. Ми повинні потрапити до «золотого мільярду».

– Як стати його тридцятою країною?

– Міняти економіку. Характерною ознакою усіх «бананових республік» є її експортна спрямованість. Вони виробляють і продають закордон свої банани. Наприклад, «бананами» Росії, є нафта і газ, Китаю – мікропроцесори, мобільні телефони і дешеві підробки . На жаль, Україна далеко від них не пішла і теж є республікою з аналогічною ж спрямованістю. Нашими «бананами» до 2013 року була сталь, а в останній рік президентства Януковича, щедо початку війни– зерно. Економіка України дуже примітивна. Щоб ви розуміли, тонна зерна коштує 200 доларів, а сталі – 400. А тепер уявіть , скільки коштує тонна виробів, наприклад, з галузі машинобудування. У рази, якщо не в порядки дорожче.

У 1991 році основою економіки України було машинобудування, наприклад, трактори. На той час у світі працювало лише 3 заводи, які виробляли трансформатори надвисокої потужності. Один знаходився у Швеції, другий у Франції, а третій у Рівному. Здогадайтеся з трьох разів, що сталося з нашим заводом? Приїхали шведи, купили його, а потім закрили. Тепер у світі залишилося два підприємства, які виробляють трансформатори надвисокої потужності. Україна втратила машинобудування, а зараз втрачає хімію і металургію.

Сучасна розвинута корпоративна економіка не потребує іноземних інвестицій. Корпорація заробляє грошей достатньо, щоб стати власним джерелом фінансування і готова інвестувати свої кошти.

Тому, сьогодні, аби бути частиною «золотого мільярду», нам потрібно зробити три речі: відбудувати свою індустрію,підвищити продуктивність праці і заробітні плати. При нинішньому рівні виробництва вони мають бути у 2,8 разів більшими. На даний момент, найгострішою проблемою в Україні є не іноземні інвестиції, а відсутність достойних зарплат.

Англійський економіст Кейнс отримав нобелівську премію за виведення балансу споживання. За його теорією, щоб продати всю вироблену в країні продукцію, потрібно віддати на зарплати 60 – 80% ВВП. В Україні у 1991 році на них витрачали 59%. У 2013 році на зарплати йшло 30 з гаком відсотків, за прем'єрства Яценюка – 25,4%, а зараз трохи збільшилося до 28%. У той же час, у США на заробітні плати витрачають 74% ВВП, а в Німеччині 65%.

А тепер хочу узагальнити свою відповідь: іноземні інвестиції – це обіцянка цяцянка, а дурнику радість. Державі з успішною економікою вони не потрібні. Щоб стати такою, Україні необхідно відбудувати свої промислові корпорації, збільшити продуктивність праці і підвищити зарплати.
Авторитетні люди висловилися про участь Порошенка у президентських виборах
Коментарі 25 січ, 2018

Авторитетні люди висловилися про участь Порошенка

i-ua.tv запитав: «Що саме хотів сказати Петро Порошенко, коли заявив про залежність своєї участі у...


Віктор Шишкін:  у США розчаровані діями української влади
Коментарі 15 гру, 2017

Віктор Шишкін: у США розчаровані діями

В неї відсутня державницька позиція. Крім того, українська влада не бореться з корупцією....


Володимир Волков: У процесі обміну полонених немає прозорості
Коментарі 25 вер, 2017

Володимир Волков: У процесі обміну полонених

Експерт не виключає, що бойовики збираються отримати впливових полонених, а Україні віддати ...


Сергій Дацюк: протести  «жовтих жилетів» – це класичний бунт
Коментарі 0 Комментариев

Сергій Дацюк: протести «жовтих жилетів» – це класичний бунт

Демонстранти нездатні здійснити революцію: ні філософську, ні політичну. Вони навіть не зможуть призвести своїми діями до побудови нової архітектури Європи, або нової економічної політики Франції. Вони нічого зробити нездані. І тут не допоможе ні...

13 гру, 2018
Міністерство культури не передавало УПЦ МП козацьку церкву на Дніпропетровщині
Коментарі 0 Комментариев

Міністерство культури не передавало УПЦ МП козацьку церкву на Дніпропетровщині

Ділянка, на якій знаходиться «Біла церква», відповідно до статті 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини», належить до земель історико-культурного призначення. Іншими слова, вона не може передаватися ні у користування, ні у приватну...

13 гру, 2018
Юрій Смелянський: Україна має стати ініціаторкою застосування нових санкцій проти Росії
Коментарі 0 Комментариев

Юрій Смелянський: Україна має стати ініціаторкою застосування нових санкцій проти Росії

Ми не повинні наших європейських партнерів просити обмежувати інтереси свого бізнесу, у той час, коли самі продовжуємо торгівлю та економічні відносини з Росією. Україна має продемонструвати приклад позиційної політики. Тобто, бути самою...

07 гру, 2018