31 травня, 2018 0 Коментарів

Святослав Стеценко: Москва на території України чинить диверсію

Святослав Стеценко: Москва на території України чинить диверсіюНещодавно в Україні відбулася спецоперація СБУ з інсценування вбивства Аркадія Бабченка. Нібито застрелений 29 травня кількома вистрілами в спину журналіст «воскрес» на наступний день, під час прес-конференції голови СБУ Василя Грицака. У Службі безпеки України пояснили, що ця спецоперація була необхідною для затримання людини, яка замовила вбивство Аркадія Бабченка. Проте, такі дії СБУ отримали критичну реакцію з-за кордону. Зокрема, провідні міжнародні журналістські організації обурені інсценуванням вбивства Бабченка. А в міністерстві закордонних справ Литви назвали цю спецоперацію «незбагненною дією СБУ».

Однак, так чи інакше, життя Аркадія Бабченка мало ризик обірватися через терористичні дії Росії. Про те, як в Україні борються с тероризмом i-ua.tv розпитав полковника запасу Святослава Стеценка.


– Спецоперації чинної влади завжди перетворюватимуться на фарс?

– Я не маю жодних сумніві, що пану Бабченку дійсно загрожувала небезпека. Це цілком ймовірно, бо в Україні подібні випадки були і вони всім добре відомі. Тому, заперечувати, що його життя знаходилося в небезпеці не можна. Таких підстав немає. І звісно, якщо СБУ вдалося запобігти вбивству Аркадія Бабченка, то це – дуже позитивний результат. Однак констатувати факт успіху у розкритті ворожої мережі в Україні поки ще зарано. Про це можна говорити тільки після слідчих дій і відповідного рішення суду.

З іншого боку, подібні операції здійснюються різними спецслужбами, але тут дуже важливою є етична сторона. Має бути співрозмірність між нею та результатом. Зараз ми вже бачимо багато критичних відгуків з-за кордону та з боку ЗМІ. І представники інших держав, і журналісти, і експерти обурюються такою спецоперацією.

– Чому?

– Україна винесла цю подію на міжнародний рівень і багато країн висловили свої співчуття у зв'язку із загибеллю Аркадія Бабченка. А тепер Московія каже: «Дивіться, Україна бреше. Як тепер їй вірити?». Тому, міжнародний результат від цієї операції може бути скоріше негативним, ніж позитивним. Навіть її успішність жодним чином не демонструє ефективність так званих органів безпеки і міністерства внутрішніх справ щодо захисту життя, здоров'я і прав більшості громадян. Від того, що викрили потенційного вбивцю ні я, ні більшість українців не будуть почуватися безпечніше.

Також варто звернути увагу на прес-конференцію, де пани Луценко та Грицак розповідали про цю спецоперацію. Генпрокурор критикував політичних опонентів нинішньої влади за їх засудження органів системи безпеки, які допустили вбивство. Навпаки, ця реакція громадянського суспільства і політичного середовища була повністю нормальною та обґрунтованою.

– А ось щодо нашої боротьби із вбивцями, найнятими путінським режимом? Мова йде про бойові дії на Донбасі. Близько місяця в Україні замість Антитерористичної операції відбувається Операція Об'єднаних сил. Невже з Донбасу зникли терористи? Куди вони поділися?

– Справа в тому, що з самого початку під абревіатурою АТО приховувалися військові дії. Їх слід було назвати війною і проводити у правовому режимі воєнного стану. Тому, про загрозу тероризму з боку Московії на території України говорити некоректно. Це лише зменшить пильність людей та їх дезорієнтує. Потрібно вести мову не про тероризм, а про диверсійну діяльність. Під її визначення потрапляють навіть вбивства окремих осіб, чи дії спрямовані на інформаційний вплив. Безумовно, СБУ зобов'язана запобігати такій диверсійній діяльності. І на це жодним чином не повинна вплинути офіційна назва бойових дій на Донбасі: АТО, чи ООС.

– Що тоді робити Україні з такими терористами-диверсантами? Ми повинні діяти виключно в правовому полі: затримання – суд – тюрма?

– Стосовно державних органів. Вся ворожа діяльність, що здійснюється Московією, її агентурою та її наймитами, має розглядатися не як тероризм, а як військова агресія та елемент диверсійної діяльності. Але тут потрібно ввести певні правові норми. Їх може дати лише правовий режим воєнного стану. Його відсутність значно зменшує можливості і для збройних сил та правоохоронних органів щодо запобігання диверсійній діяльності. Не введення режиму воєнного стану також обеззброює пересічних громадян від можливості здійснювати активні дії проти ворожої агентури. У такому випадку вони матимуть ризик бути визнаними порушниками чинного законодавства. Зараз подібну діяльність ефективно здійснює Ізраїль. Але ця країна живе в умовах військового режиму, фактично, весь час. І він набагато суворіший, ніж в Україні. Тим не менш, все відбувається в рамках чинного ізраїльського законодавства і без порушень прав людини.

– То можливо нам варто взяти приклад з Ізраїлю? Моссад (ізраїльська розвідка – ред.) знищував всіх катів єврейського народу, у тому випадку, якщо їх не вдавалося вивезти до Ізраїлю і відправити під суд.

– Безумовно, досвід Моссаду є корисним, але за нинішньої політичної еліти його запроваджувати в Україні неможливо. Я б навіть не довірив їй такі дії, бо абсолютно впевнений, що вони б їх використали для усунення політичних конкурентів. Або, наприклад, для боротьби в середині своїх політичних кланів за фінансові потоки в Україні і за її межами.

Ірина Сатарова
Ерфан Кудусов: якщо Путіну буде потрібно, він вб'є будь-кого
Коментарі 30 травня, 2018

Ерфан Кудусов: якщо Путіну буде потрібно, він

Він може замовити будь-якого журналіста за статті, такого ж самого критичного рівня, які писав...


Святослав Стеценко: наші можновладці не хочуть нести витрати на збройних конфлікт проти Московії
Коментарі 29 бер, 2018

Святослав Стеценко: наші можновладці не хочуть

Пан Порошенко не хоче виконувати свій конституційний обов'язок головнокомандувача і шукає шляхи...


Віктор Шишкін: в Україні немає Служби безпеки
Коментарі 31 жов, 2017

Віктор Шишкін: в Україні немає Служби безпеки

Вбивство Аміни Окуєвої сталося, в тому числі, через бездіяльність влади. Вона жодним чином не...


«Гайдамака»: нам потрібна єдина Україна
Коментарі 0 Комментариев

«Гайдамака»: нам потрібна єдина Україна

До речі, «Гайдамака» виявився неправильним «ментом». Настільки несистемним, що став першим серед його колег, хто покинув окуповане місто в червні 2014року....

16 жов, 2018
У Дніпрі захисники України пройшлися маршем
Коментарі 0 Комментариев

У Дніпрі захисники України пройшлися маршем

До заходу також долучилися родичі загиблих, вони тримали портрети бійців, які полягли на війні з путінською Росією. Учасники маршу скандували «Слава Україні – Героям слава!»....

15 жов, 2018
Авіасалон «Авіасвіт XXI» як політичний майданчик
Коментарі / Події 0 Комментариев

Авіасалон «Авіасвіт XXI» як політичний майданчик

Цьогорічний авіасалон «Авіасвіт XXI» став справжнім майданчиком політичних ігор. Як ми вже писали, внаслідок вибухів складів боєприпасів на Чернігівщині, все керівництво держави зібралося на відповідну нараду, тому офіційно авіасалон відкривали...

12 жов, 2018