07 жов, 2018 0 Коментарів

Микола Голомша: потрібно посилити відповідальність за антиукраїнську пропаганду

Микола Голомша: потрібно посилити відповідальність за антиукраїнську пропаганду

Суд у Петербурзі часів 1878 року прийняв несподіване рішення. Колегія присяжних під керівництвом Анатолія Коні повністю виправдала народницю Віру Засулич. Замість 15 – 20 років тюрми, передбачених за постріл у градоначальника, вона отримала волю. Зрештою, до постраждалого Федора Трепова у закону також були свої питання. Градоначальник не мав жодного права давати наказ відпороти народника Архипа Боголюбова. Навіть якщо останній проявив неповагу і не зняв перед ним шапку. Саме, тому Віра Засулич вирішила взяти ініціативу в свої руки, пішла на прийом до Трепова і зробила постріл з револьвера. Потім було її затримання і, на радість громадськості, виправдальний вирок. Публіка зустріла звільнену народницю демонстрацією.

У читача може виникнути питання: «А до чого тут царська Росія? Нащо розписувати цю передісторію на цілий абзац?».Справа в тому, що наслідком виправдального вироку Засулич став розгул терору. Аналогічна ситуація може статися і в Україні. Щоправда, в іншій площині. Ми маємо на увазі Звернення Верховної Ради до РНБО з проханнмям розглянути можливість накладання санкцій на телеканали «NewsOne» та «112 Україна». Патріотична частина українського суспільства зустріла таке рішення парламенту оплесками. Так, ватна риторика «NewsOne» та «112 Україна» є ще більше огидною, ніж бридке рішення Трепова. Але чи не стане наслідком закриття цих телеканалів початком наступу на свободу слова в Україні? Адже як у випадку із Треповим, від радикальних дій народників постраждали й невинні люди. Про ситуацію із можливим закриттям «NewsOne» та «112 Україна» i-ua.tv поспілкувався з лідером партії «Патріот» Миколою Голомшею.


– На Вашу думку, чи слід накладати санкції на телеканали 112 та «NewsOne?» Якщо так, то чому депутати взялися за покарання рупорів кремлівської пропаганди в Україні незадовго до виборів? Чи не доречніше це було зробити кілька років тому? Адже 112 та «NewsOne» навряд чи мали більш патріотичний характер.

– Питання про застосування санкцій не піднімалося, бо ці телеканали за рівнем проросійщини раніше такими не були. Градус антиукраїнської пропаганди став досить високим впродовж останнього півроку. Але у ситуації із зверненням Верховної Ради до РНБО з проханням накласти санкції на 112 та «NewsOne» переплелися два важливих моменти. Перший з них – пропаганда, а другий – свобода слова. І змішувати їх в один я б не став.

Ви думаєте мова йде про критику влади? Нема питань. Хай вони її критикують зранку до ночі у будь-яких пропорціях. Справа в тому, що через ці телеканали паплюжаться українські цінності і відбуваються різного роду маніпуляції, які чомусь збігаються з телеканалами путінської Росії. Останнім часом на цих каналах можна знайти дуже багато блюзнірської інформації про Революцію Гідності. Спікери намагаються довести, що вона була ганебною і штучною. Але вони не говорять про жертви і антинародну політику, сповідувану владою Януковича, яка змусила вийти людей на вулиці. Вони мовчать про розправу над студентами і вбивства журналістів, про стрільбу з вогнепальної і травматичної зброї по представникам ЗМІ.

Натомість рупори Кремля у ефірах займаються маніпуляціями та жонглюють фактами. Наприклад, є одне «молоде дарування» із Харкова, яке притягується до кримінальної відповідальності за «антиукраїнське геройство». Але він каже: «В Украине нет войны с Россией, есть только внутренний конфликт. И это – моя личная позиция». Як наше суспільство може спокійно спостерігати за виходом на екрани дискредитованих фігур? Чому воно заплющує на це очі?

– Ви час від часу з'являєтеся в ефірі 112-го та «NewsOne». Журналісти налаштовані проросійськи?

У моєму останньому ранковому інтерв'ю на «NewsOne» мені задали питання про правомірність претензій до телеканалів з Верховної Ради. Я сказав, що їх режисура базується на проросійській тематиці. Чомусь месседжи російських ЗМІ часто співпадають з інформаційною політикою телеканалу. Після цього мене не запрошували і побачимо як буде з питанням об'єктивності далі...

На мою думку, журналістів дискредитує режисура каналу. У мене не має жодних претензій до самих ведучих. Тому я співчуваю команді професійних журналістів, яка працює на NewsOne. Однак кажу іще раз: режисура його програм у сукупності малює досить негативну картину антиукраїнськості і дає право називати канал рупором Ерефії. На «NewsOne» йде цитування «переговірників», глашатих Кремля і ледь не висміювання проукраїнської точки зору. Але ще раз наголошую: там є багато достойних журналістів.

Однак введення санкцій за антиукраїнську риторику ситуацію не вирішить. В основі будь-якого рішення мають лежати факти. Тому, по-перше, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення має провести відповідну експертизу, щоб оцінити риторику телеканалів. Тільки отримавши висновки авторитетних спеціалістів, можна приймати рішення.

По-друге, під час війни потрібно ввести адміністративну і кримінальну відповідальність за антиукраїнську пропаганду. Такі ін'єкції для суспільства матимуть набагато кращий результат, ніж реагування на емоціях. Тоді ми матимемо імператив на заборону антиукраїнської пропаганди. І всі, хто його порушуватиме через фінансовий інтерес, або через власні інтелектуальні недомагання, опиняться поза законом. До речі, дуже цікаво, що серед таких осіб є ті, хто не мають освіти. Більше того, вони навіть толком не вміють правильно розмовляти російською.

– Можливо слід було доручити покарання 112 каналу та «NewsOne» Національній раді з питань телебачення і радіомовлення? Чи не доречніше замість накладання санкцій на канали, відкрити кримінальні справи проти їх власників?

– РНБО мала оцінити градус антиукраїнської політики і пропаганди, яка шкодить національній безпеці. Після цього потрібно було дати завдання компетентним органам: Нацраді з питань телебачення і радіомовлення та СБУ перевірити ці канали на дотримання ними українських законів. До речі, кремлівська пропаганда на законодавчому рівні в Україні заборонена. Тому складається враження, ніби наше міністерство інформації відстає не тільки від російської державної машини пропаганди, але й від колаборантів на теренах України. З міжнародних трибун нерідко можна почути слова, на кшталт: «українські ЗМІ – олігархічні». І дійсно, може здатися, що вони віщають не з України, а сидять на зарплаті в Кремля. Ми вже маємо розуміти, що журналісти – це умовно окрема гілка влади, яка має бути об'єктивною і віщати на користь суспільства.

Також хочу вставити свої п'ять копійок з приводу так званого «Опозиційного блоку». Його ніхто не обирав опозицією, він себе так назвав сам. Тому слід зазначити наступне: його представники в опозиції не до влади, а до народу України. З владою вони легко знаходять спільну мову і навіть інколи разом голосують у парламенті. Так звані «опоблоківці» жодним чином не критикують незаконні статки можновладців та олігархів. Більшість з них знаходяться у жорсткій опозиції до українського народу і всього українського взагалі. Вони з високих трибун та екранів телеканалів говорять, що в Україні немає війни з Росією, а відбувається внутрішній конфлікт. Вони агітують за «мир любою ціною», бажають домовленостей з Росією і виступають проти Томосу Українській Помісній церкві. Вони вороже ставляться до української мови і ведуть явну антиукркаїнську пропаганду. Вони критикують народ за те, що він вийшов на Революцію Гідності. Думаю, на РНБО мало бути народжене рішення щодо посилення відповідальності, перевірок і акцентів за антиукраїнську пропаганду. І воно б сприймалося в суспільстві без застережень.

– Чому у Верховній Раді вирішили покарати телеканали, у той час як ніхто не чіпає колишнього топ-чиновника СБУ Сергія Семечко, який має паспорт Росії та незаконні статки?

– На мою думку, це справа честі голови СБУ Василя Грицака. Він має розібратися з інформацією про свого колишнього підлеглого і публічно дати оцінку таким твердженням: або підтвердити їх, або спростувати.

– Верховна Рада просить РНБО накласти санкції на «NewsOne» та 112 канал за їх проросійську риторику. Чи можуть стати на черзі заборони інші телеканали, через те, що вони критикують владу?

– Ці санкції є сегментарними і випромінюють градус думки народу. Не думаю, що влада може поширити їх по відношенню до «неугодних ЗМІ». З екрану «NewsOne» представники «Опоблоку» і деякі ведучі авторських програм висказують здивування з приводу такої популярності петиції. Кажуть, що її результати необ'єктивні і є підробкою. Але зверніть уваги на опитування, які «NewsOne» пропонує громадськості! Чомусь за їх результатами, підняття мовних питання вважають своєчасними тільки 8% українців! Хіба це не маніпуляції? У них і надалі відбуваються маніпулятивні операції з приводу голосувань. Вони дочекаються, що люди почнуть реагувати більш дієвими способами, ніж петиція. Цього допускати неможна!

Журналісти також мають зробити для себе висновки. Вони повинні врешті-решт усвідомити повноту відповідальності перед суспільством і навчитися подавати об'єктивну інформацію. Годі вже зважати на медіавласників – проросійських олігархів. Був час, коли за режиму Януковича журналісти повстали і відмовилися виконувати темники. А зараз у мене таке враження, ніби всім позатуманювало голови. Вони не відають, чого творять і не можуть зрозуміти, чого від них хочуть люди. Мене не можна звинуватити у радикальних переконаннях. Я як правник, державник і науковець бачу, що інформаційна політика «NewsOne» та 112-го каналу чомусь часто співпадає з месседжами проти України, які лунають з екранів російського телерадіомовлення. Вона є проросійською і представляє інтереси агресора. Зокрема, таку думку нещодавно висловив на одному з телеканалів пан Дмитро Гордон. «NewsOne» та 112-й не критикують владу. Вони в опозиції до всього українського: народу, мови, держави і суспільства. А журналістам треба визначитися з ким вони, бо ситуація може для них погано закінчитися.
Микола Голомша: влада вдалася до створення поліцейської держави
Коментарі 03 бер, 2018

Микола Голомша: влада вдалася до створення

Сьогодні зранку, 3 березня поліція у кращих традиціях часів режиму Януковича знищила наметове...


Микола Голомша про справу компанії пов'язаної з Гонтаревою: має бути чітке розслідування
Коментарі 17 січ, 2018

Микола Голомша про справу компанії пов'язаної з

Якщо у полі зору правоохоронців з'являється структура, причетна до відмивання коштів, необхідно...


Лідер «Патріоту»: Президент Чехії «прогнувся» перед Москвою за дивіденди на виборах
Коментарі 10 жов, 2017

Лідер «Патріоту»: Президент Чехії «прогнувся»

Своїм виступом про узаконення анексії Криму Земан проявив політичну некоректність, незнання...


Олег Кулиненко. Чемпіон та вірний товариш
Коментарі 0 Комментариев

Олег Кулиненко. Чемпіон та вірний товариш

Того дня горіла земля. Олег та ще з десяток його побратимів закривали відступ захисників ДАПу. Попри сніжний січень, усе навколо нагадувало пейзажі вогняної гієни. Он там – понівечений танк, а тут – випалені дерева. Бій виявився дуже тяжким. Тривав...

15 лют, 2019
Андрій Кочуков: Україні потрібна колегія виборців
Коментарі 0 Комментариев

Андрій Кочуков: Україні потрібна колегія виборців

i-ua.tv продовжує серію матеріалів про демократію в Україні. Цього разу ми поговорили про владу народу та загальне виборче право з експертом із місцевого самоврядування Андрієм Кочуковим....

13 лют, 2019
Юрій Буздуган: ми вступили в епоху найстрашнішої форми тиранії
Коментарі 0 Комментариев

Юрій Буздуган: ми вступили в епоху найстрашнішої форми тиранії

Важко уявити більш жорстку форму тиранії, ніж та, де людина не усвідомлює свою несвободу. Подивіться тільки на Росію. Там живуть мільйони підданих. Майже усі вони готові видряпати очі будь-кому, хто наважиться назвати їх рабами. На жаль, в Україні...

11 лют, 2019