08 жов, 2018 0 Коментарів

Український авіапром: як його врятувати? ( І частина )

Український авіапром: як його врятувати? ( І частина )

ЧИ ОТРИМАЄ УКРАЇНА СВІЙ СУПУТНИК?

Завтра, 9 жовтня, у місті Києві стартує черговий Міжнародний авіасалон "Авіасвіт XXI". Кожна авіабудівна країна, а таких у світі менше десяти, вважає за честь регулярно проводити власний авіасалон. Не стала виключенням і Україна.

Але що цьогоріч презентує громадськості і партнерам українське авіабудування? Питання не з простих. Авіабудівна галузь сьогодні знаходиться в досить критичному стані. Ситуація настільки жахлива, що флагман авіаційної галузі, гордість України, одне з найвисокотехнологічніших підприємств України – ДП «Антонов» - з середини квітня 2018 року не може відновити роботу свого офіційного сайту: https://www.antonov.com/ ! Як казав великий Білл Гейтс, якщо вас немає в інтернеті, значить ви не існуєте. Досить символічне висловлювання, недалеке від істини. З 2014 року на підприємстві змінилося чотири керівника, а кількість проблем лише збільшується. За ці чотири роки підприємство випустило лише один літак Ан-132Д. Літера «Д» означає, що літак «демонстраційний».

Про серійний випуск літаків навіть ніхто не мріє. З іншого боку, з’являються перші паростки вітчизняного вертольотобудування, але держава не тільки не помічає цього, але і віддає перевагу вживаним іноземним вертольотам, ставлячи хрест на українському. Як таке може бути?

I-ua.tv буде уважно стежити за ситуацією в галузі, за перебігом подій на авіасалоні. У зв’язку з цим починаємо серію публікацій на цю тему і закликаємо авіаційних експертів до співпраці – висловлюйте свої думки, своє бачення ситуації в галузі і шляхів її порятунку!


Голова інноваційного аерокосмічного кластера «Мехатроніка» Віктор Попов розповів про те, чого очікувати українській авіаційній промисловості компаніям від міжнародних авіасалонів, коли українці полетять на вітчизняних Анах і чому держава не купує українські вертольоти.

ІАК «Мехатроніка» був створений в Харкові в кінці 2015 року. У кластер увійшли провідні підприємства аерокосмічної галузі України. Головне завдання кластера - консолідувати зусилля аерокосмічних підприємств України.

- Вікторе Васильовичу, стан українського авіапрому плачевний: за роки незалежності в Україні було побудовано всього 16 літаків. Космічна галузь також стагнує. Запуск українського телекомунікаційного супутника «Либідь» постійно відкладається. Запуск з Байконура українського супутника запланований на друге півріччя 2018 року. Це офіційна інформація держкорпорації «Роскосмос», яка займається виведенням на орбіту українського супутника. У ЗМІ з'явилася інформація про те, що запуск може не відбутися через відсутність ракети-носія. Виходячи з цих фактів, як ви оцінюєте стан української аерокосмічної галузі?

- Якщо говорити про авіацію, то найголовніша проблема - відсутність серійного виробництва літаків. За розрахунками Українського науково-дослідного інституту авіаційної технології, щоб забезпечити сталий розвиток авіаційної галузі «Антонов» має серійно випускати 30-40 літаків на рік. І ключову роль в цьому питанні має відіграти держава через держзамовлення, які сьогодні практично відсутні. Зараз на «Антонові» зберігається 10 недобудованих літаків Ан-148 / Ан-158, які можна добудувати. Безумовно, при їх виробництві використовуються російські комплектуючі, але досвід модернізації транспортного літака АН-132D показав, що ми можемо успішно працювати в кооперації з іншими державами. Сьогодні на «Антонові» працює більше 10 600 чоловік, велика частина з яких люди старшого покоління - це колосальна цифра, для фактично непрацюючого підприємства. Завод потребує глибокої модернізації, оптимізації та впровадження ефективного менеджменту.

Що стосується ракетно-космічної галузі, то в сьогоднішніх проектах дуже багато старих розробок, але це не означає, що вони втратили новизну. Наприклад, система виведення пілотованих супутників на орбіту, вона як і раніше виконується одним з наших Харківських підприємств - підприємством «Комунар». І вона свою актуальність не втратила, тому що вона надійна, від добра - добра не шукають, як то кажуть. Але якщо брати українську ракетно-космічну техніку, то наші підприємства зі створення ракетно-космічної техніки, - а це завод «Південмаш», КБ «Південне» - вони сильно просунулися за ці роки. Компанії успішно беруть участь і в канадській космічній програмі, і бразильської космічній програмі (на жаль, вона згорнулася), і в американській космічній програмі з виробництва модернізованої ракети-носія «Antares», і в космодромі «Морський старт», і у співпраці з космічним проектам з Південною Кореєю.

Тобто ракетно-космічна техніка в Україні розвивається і не можна сказати, що вона в цьому плані пасе задніх. Більш того, в орбіту тих підприємств, які вже втягнулися в міжнародні космічні програми, також увійшло кілька українських підприємств, в тому числі і компанія FED, яка виготовляє інноваційні продукти для майбутніх перспективних космічних літальних об'єктів спільно з компанією Thales Alenia Spacе.

- Україна, все ж, буде мати свій телекомунікаційний супутник?

- На жаль, наша країна досі не може реалізувати програму виведення власного супутника на орбіту. Програма не дуже успішно вийшла і поки безрезультативна. Всі проблеми українського аероспейс впираються в неефективний державний менеджмент і відсутність грошей. Запуск супутника був запланований ще в 2012 році. Але немає грошей - немає результату. І це зважаючи на те, що в світі виробництвом ракет вже займається не держава, а приватні компанії. Яскравим прикладом служить SpaceX - компанія Ілона Маска. ПІВДЕНМАШ повинен зробити ракету-носій «Зеніт-2SLБ».

Замовником виступає російський «Центр експлуатації наземної космічної інфраструктури». Грошей, а мова йде про 8,245 млн. доларів США, поки не надійшло, хоча контракт укладений ще в 2011 році. На Південмаш ракета «Зеніт-2SLБ» перебуває у виробництві, чекаючи дофінансування. За моєю інформацією це питання знаходиться на контролі Кабінету Міністрів, який підтримав фінансування завершення проекту запуску супутника «Либідь». Йдеться про дофінансування на $ 17 млн. реалізованого в рамках міжнародної кооперації проекту створення супутника Національної системи зв'язку (НСС) «Либідь». У минулому році, в жовтні, було підписано розпорядження Кабінету міністрів N 729-р. Дофінансування планується забезпечити за рахунок коштів, отриманих від передачі в оренду ресурсу супутника. Загальна вартість проекту становить близько $ 281,6 млн.

- Які головні завдання виконує супутник?

- Головне завдання - створення Національної супутникової системи зв'язку. Супутник «Либідь» стане перший вітчизняним геостаціонарним телекомунікаційним супутником. Він призначений для надання послуг телерадіомовлення, безпосереднього телемовлення, надання послуг мультимедіа і інтернет, а також забезпечення передачі даних, телефонії, відеоконференцій. Це питання не тільки комерційний, а й перш за все, пов'язаний з інформаційною безпекою країни. Я глибоко переконаний, що така космічна держава як Україна, повинна мати свій супутник.

- Кластер «Мехатроніка» пролобіював законопроекти, які дали можливість аерокосмічним підприємством купувати нове обладнання, знизити оподаткування і ці гроші направляти на створення інноваційних розробок. Вже є результати дії цих законів?


- З моменту прийняття пакета нормативно-правових актів пройшло менше року. Безумовно, закони, які стимулюють розвиток авіаційної галузі потрібно віднести в плюс Кабміну, Верховної Ради та до Президента. Ми дуже сильно лобіювали ці закони на різних рівнях: на урядовому, депутатському. Але вони запрацювали з 1 січня 2018 року. Наскільки я знаю, такі підприємства як Луцький ремонтний завод «Мотор», «Івченко-Прогрес», компанія «Мотор Січ», компанія FED вже в першому кварталі завезли нове сучасне обладнання. Я сподіваюся, це прийме більш масовий характер, тому що в переліку, який визначає застосування цього закону, є 34 підприємства авіаційної галузі, і вони всі будуть користуватися цими пільгами.

Далі буде...

Підготував Юрій Іванченко
Україна критично важливо відновити співпрацю з МВФ - Нацбанк
Події 12 кві, 2018

Україна критично важливо відновити співпрацю з

Співпраця з МВФ необхідна для збереження макрофінансової стабільності...


Хакери опублікували лист з критикою Кабміну на сайті ДП
Політика / Події 18 січ, 2018

Хакери опублікували лист з критикою Кабміну на

Хакери опублікували лист на сайті ДП "Антонов", у якому звинуватили Кабінет міністрів та...


Стала відома кількість проданих держпідприємств України
Події 30 лис, -0001

Стала відома кількість проданих держпідприємств

За останні три роки в Україні було продано близько 50 державних підприємств [short_link url="h......


«Гайдамака»: нам потрібна єдина Україна
Коментарі 0 Комментариев

«Гайдамака»: нам потрібна єдина Україна

До речі, «Гайдамака» виявився неправильним «ментом». Настільки несистемним, що став першим серед його колег, хто покинув окуповане місто в червні 2014року....

16 жов, 2018
У Дніпрі захисники України пройшлися маршем
Коментарі 0 Комментариев

У Дніпрі захисники України пройшлися маршем

До заходу також долучилися родичі загиблих, вони тримали портрети бійців, які полягли на війні з путінською Росією. Учасники маршу скандували «Слава Україні – Героям слава!»....

15 жов, 2018
Авіасалон «Авіасвіт XXI» як політичний майданчик
Коментарі / Події 0 Комментариев

Авіасалон «Авіасвіт XXI» як політичний майданчик

Цьогорічний авіасалон «Авіасвіт XXI» став справжнім майданчиком політичних ігор. Як ми вже писали, внаслідок вибухів складів боєприпасів на Чернігівщині, все керівництво держави зібралося на відповідну нараду, тому офіційно авіасалон відкривали...

12 жов, 2018