05 кві, 2017 0 Коментарів

Україна – Польща: за наше жито нас же …брудом облито!

Україна – Польща: за наше жито нас же …брудом облито!

Винесений над заголовком банер нещодавно з’явився на сторінці FB-спільноти «Українці в Польщі» і раптом прикув увагу. Одразу перевернутим українським прапором, а потім – кольорово-стилістичним співзвуччям з пріснопам’ятним передвиборчим слоганом «Жити по-новому». Автор реклами влучно й водночас доволі єхидно натякнув на нинішні пріоритети життя-буття пересічних українців, вимушених масово роз’їжджатися на заробітки по світах, аби прокормити свої родини і сплатити комірне.

У цьому сенсі, одним з ключових центрів тяжіння сьогодні стала Польща. «Тільки за 2014-2015 роки близько півмільйона українців здобули право постійного чи тимчасового проживання в цій країні. За останніми даними, офіційні органи РП розраховують на сукупне працевлаштування до 1,3 млн. наших співгромадян. Це дуже серйозна цифра. Ми говоримо лише про тих осіб, хто влаштовується в Польщі легально», – коментує поточну ситуацію віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців Юлія  Дроговоз.

Між тим, з мовчазної згоди вітчизняної влади, конче зацікавленої пригасити, розпорошити потенційні вогнища соціально-протестних настроїв всередині країни, за безпосереднього потурання урядових відомств Павла Клімкіна і Юрія Стеця, масу народу переконали, що спрощена процедура працевлаштування в РП – то прояв «доброї волі» з боку Варшави та усієї об’єднаної Європи, які таким чином дають змогу героїчним сусідам вижити в умовах російської військової агресії, й більше того – нібито, сприяють низовим процесам «економічної інтеграції» України з ЄС.

Насправді ж, у виробничо-економічну систему Польщі цільовим порядком масово залучаються, поряд з українцями, також білоруси, молдавани, вірмени, ті самі росіяни, залежно від їх кваліфікаційних навичок і мотивації працювати за порівняно невисоку платню. Мігранти потрібні полякам у якості дешевої рабсили, а не у статусі натуралізованих іноземців з польськими документами.

Втім, є один важливий нюанс. Для Польщі дедалі більш чисельна приїжджа українська спільнота – це не тільки можливість вирішити свої демографічні проблеми і компенсувати дефіцит робочих рук, але й зручна відмовка перед чиновниками з Брюсселя, які жорстко обстоюють «квотний» принцип надання усіма державами-членами ЄС притулку для мігрантів з «проблемних» мусульманських країн – Сирії, Іраку, Афганістану, Лівії, Судану тощо.

Наразі основними опонентами Польщі в питанні нав’язування «інтеграції» означених біженців є Німеччина і Франція, які, як відомо, перенасичені арабами і африканцями й воліють поділитися цим «надбанням» з іншими країнами ЄС. Отримуючи на руки відповідні національні посвідки, «люди з півдня» та «чорні коти» (так на євро-слензі позначають представників цих етнічних груп) здобувають право безперешкодно пересуватися в межах ЄС, що, власне, й роблять. У польських же прикордонних і міграційних служб немає формальних причин не впускати їх на територію РП.

Тут і слід вказати, що реалії міграційної кризи в ЄС неабияк пов’язані з внутрішньо-польською ідейно-політичною боротьбою, а сотні тисяч перебуваючих в Польщі українців щоразу стають пасивними, безправними заручниками даних перипетій.

Йдеться про суперництво двох провідних політичних суб’єктів РП – правлячої партії «Право і справедливість» (ПіС) і найбільшої опозиційної до неї партії «Громадянська платформа» (ГрП), які реалізують діаметрально протилежні підходи до міграційно-етнічної проблеми.

Так, ПіС є державницько-патріотичною силою (умовний аналог ВО «Свобода» в Україні), послідовно захищає католицизм, полонійний погляд на історію, культуру і традиції, у зв’язку з чим має неабияку підтримку серед т.зв. креативного класу (малий і середній бізнес, громадський актив, люди науки, культури, клірики і віряни РКЦ). Натомість, ГрП уособлює космополітичний євро-глобалізаційний курс у фарватері держав-лідерів ЄС та США і спирається на бюрократію, промисловий і фінансово-банківський сектор, почасти – медійні, громадсько-молодіжні спільноти.

Симптоматично, що за попереднього Президента Броніслава Коморовського і Глави Уряду Єви Копач (обоє – ставленики партії ГрП) на саміті ЄС в 2015 році Польща під тиском Брюсселя згодилася прийняти 12 тисяч біженців-мусульман з Близького Сходу і Північної Африки. Але тільки-но у 2016 році Коморовського на президентському посту змінив висуванець ПіС Анджей Дуда, на депутатів ГрП полилася критика щодо зради інтересів Польщі, організації штучного засилля «інородців» і «терористів» на національних теренах, а усі шлюзи для останніх – ураз закрилися.

У цьому контексті тема українських трудових мігрантів і вимушених переселенців стає для ПіС кон’юнктурним інструментом руйнування репутації й електоральних рейтингів ГрП. Мовляв, завдяки політиці ПіС, в Польщі приймаються тільки мігранти-вихідці з Європи, тоді як ГрП запускала в країну етнічно й релігійно чужинські діаспори. На цьому ж ґрунтуються спростування закидів опонентів ПіС, що націонал-патріоти будують «закриту країну».

Зокрема, наголошується, що кількість прийнятих українців наочно демонструє відкритість польських кордонів для міграції.

Проте позірна солідаризація функціонерів ПіС з інтересами українців є виключно спекулятивною.

Зворотний бік медалі полягає у тому, що сьогодні в Польщі об’єктивно не існує більших ворогів українського національно-історичного самоствердження, ніж ідеологи і провідники ПіС. Це ж лідеру цієї партії Ярославу Качінському належить категоричне запевняння, що «з Бандерою Україна до Європи не увійде»; це ватажки молодіжного крила ПіС організують облави і побиття українських юнаків (робітників, футбольних уболівальників, студентів), які, знаходячись на території сусідньої країни, мають сміливість публічно висловлювати патріотичну позицію чи демонструвати національні символи своєї Батьківщини; це з їх подачі череда зухвалих актів вандалізму по відношенню до польських меморіальних поховань в Україні трансформується у хвилі антиукраїнської істерії в польських націоналістичних ЗМІ і соцмережах (при тому, що оперативно-пошукової імпотентності і загальної непрофесійності «спеців» МВС і СБУ ніхто не заперечує).

Можна вважати на 100% вірним, що експлуатуючи українську риторику у вигідному для себе руслі, правлячі кола РП ніколи не дозволять оформленню дійсно самоврядної, впливової профспілкової організації мільйонної армії українських працівників, так само як і жодного громадського руху для захисту їх прав і свобод на суверенній польській території. Примарною виглядає навіть заповітна ідея «Інтермаріуму», бо чимдалі, тим стає більш зрозумілим: рівноправне партнерство з незалежною Україною, як самодостатнім суб’єктом всеосяжного європейського діалогу, польським великодержавникам не до вподоби.

В їх інтересах – оперувати фрагментованими частинами українського національного багатства, будь-то трудові, інтелектуальні, природні ресурси чи концептуальні історико-філософські погляди на непросте, але спільне минуле й таке ж майбутнє.

Відтак стає очевидним, що «українська карта» активно розігрується польським політикумом як на внутрішній, так і на зовнішньополітичній аренах.
Наші небораки-заробітчани в руках Варшави перетворюються на пластичний матеріал для зведення політичних порахунків, вибудовування майбутніх тактико-стратегічних ліній – на перспективу найближчих виборчих кампаній в РП, а також на відстрочені часи «нової регіоналізації» Європи, де Польща, поза всякими сумнівами, бачить себе реінкарнованою в ХХІ столітті Великою Річчю Посполитою.

Шкода лиш, що в сучасній Україні відповідні засади державної політики, сумірної за змістом і амбіціями з претензіями польських націєцентристів, відсутні і в принципі не можуть бути сформовані. Щоб щось-таки розпочати, нам треба нарешті ПОЧАТИ ЖИТИ ПО-НОВОМУ…
Кремлевские гопники и Украина.
Коментарі 0 Комментариев

Кремлевские гопники и Украина.

Для того чтобы понять логику и смысл политических событий на России и как это будет икаться Украине, есть резон предварительно послушать замечательного писателя и публициста Виктора Шендеровича, который регулярно в передачах «Особое мнение" на Эхе...

16 бер, 2018
Новому Главе НБУ
Коментарі 0 Комментариев

Новому Главе НБУ

С 1991 года, Украина, уже по факту свершившихся событий, по сути не имела Главу Национального банка, который бы не толко соответствовал всем требованиям, которые должны быть соблюдены для, без преувеличения, одной из ключевых позиций в стране, но и...

15 бер, 2018
Фейкові новини від МЗС Угорщини – недолугість чи спланована акція?
Коментарі 0 Комментариев

Фейкові новини від МЗС Угорщини – недолугість чи спланована акція?

Минулими вихідними міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто повідомив світові, що на Закарпатті встановлено постійну присутність спостерігачів ОБСЄ....

12 бер, 2018