14 кві, 2017 0 Коментарів

Освячення позолочених смартфонів як державно-православний тренд?

Освячення позолочених смартфонів як державно-православний тренд?

У найбільш жертовно-молитовний, завершальний перед Великоднем тиждень російські соцмережі вибухнули численними посиланнями й уїдливими коментарями стосовно випуску міжнародною ювелірно-подарунковою фірмою Caviar лімітованої лінійки позолочених смартфонів, приуроченої до найвеличнішого Православного свята.

Приміром, під сredo «Врятуй і Збережи» значиться коштовний (вартістю 219 тис. рос. рублів) гаджет моделі iPhone 7, декорований зображенням Господа Ісуса Христа. Увазі покупців також пропонуються прикрашені подвійним золотим покриттям і тонким гравіруванням «нателефонні» ікони «Живоносне джерело», «Отче наш», молитва до Пресвятої Богородиці тощо…

Парадоксально, що йдучи назустріч сокровенним побажанням своєї vip-клієнтури в Росії, креативщики з Caviar надумали ще й освятити ексклюзивну колекцію засобів зв’язку – і ця їх ідея знайшла цілковите порозуміння у сановитих кліриків Російської Православної Церкви!

Так, за повідомленнями ЗМІ, партія iPhone була освячена у Городоцькому Феодорівському чоловічому монастирі (найстаріша, одна з шанованіших обителей Нижегородської області) й здобула особисте благословення єпископа Городоцького і Ветлузького Августина. «Владиці показали моделі, розтлумачили суть колекції. Наскільки я знаю, йому сподобався дизайн, він його високо оцінив, схвалив. Порадившись, вирішили, що справа блага, можна й освятити. Відтак, владика благословив в цілому дану колекцію. З боку церкви все було абсолютно безкорисно і безкоштовно», – згодом заявила прес-секретар бренду Ганна Лобова.

Щойно поголос про «урочисту подію» пішов гуляти інтернетом, в офіційних верхах РПЦ категорично заперечили проти «сумнівних формулювань» журналістів. «Якісь-то дії окремо узятого єпископа ніяк не можуть слугувати підставою для узагальнень щодо позиції Церкви… для цього необхідно благословення Патріарха чи рішення Синоду, чого, звісно ж, не може бути в принципі стосовно подібних речей», – наголосив на своїй FB-сторінці ієрей Олександр Волков, голова прес-служби Московської патріархії. Щоправда, така реакція лише підтверджує, що преосвященний Августин таки «вдарив у штангу», спокусився на блиск мерзенного металу...

Сказати по совісті, так воно і є: адже випуск золочених телефонів із викарбуваними на них божественними ликами і священними текстами – то, вочевидь, задоволення збочених примх сучасних російських елітаріїв, покладене у основу чийогось бізнесу. Нічого більшого. А ось адептам Московського «Третього Риму» не варто було би так відверто потурати потенційним власникам занадто дорогих «іграшок»: вони ж покладуть їх у портмоне і клатчі поруч з пачками «брудних» грошей, з допомогою цих гаджетів «розрулюватимуть питання», улітку стануть напоказ носити їх у спітнілих нагрудних кишенях (або й у тих, що в штанях на сідницях), демонструючи своє істинне ставлення до православних канонів.

Проте, здається, премудрого нижегородського єпископа «підвело під монастир» дещо істотно більш ірраціональне, хоча реально відчуване усіма, хто занурюється у контекст російського сьогодення.

Для повноти і глибини розуміння ситуації варто нагадати, що італійська за походженням компанія Caviar міцно отаборилася в Росії з 2015 року, після того, як у знаковому 2014 році презентувала новітню преміум-колекцію смартфонів, присвячену «великим особистостям сучасності». Серед інших, до неї входив телефон з портретом Президента РФ Путіна. Тоді ця подія стала однією з найбільш обговорюваних у російських ЗМІ, а тираж золотих «президентських» телефонів розійшовся, як гарячі пиріжки, за 2 дні.

Тонко відчувши кон’юнктуру російського ярмарку марнославства, в епіцентрі якого возсідає всенародно обожнюваний «самодержець», підприємливі італійці так само точно визначили і вхопилися за інший ключовий тренд – «державницько-православний». Як людина вихована в Системі і вірна Їй (і вже потім, як з’ясувалося, – Богові), єпископ Городоцький і Ветлузький Августин не посмів протистати одному з її нехарактерних світських атрибутів, навіть не роздумуючи, як на це подивляться в соціумі і на самій верхівці РПЦ. Цього разу – не вгадав. «Вибачте, дурень, виправлюся». Але Система – понад усе! Можна стверджувати, що на місці Августина аналогічний вибір зробив би будь-який високопоставлений сучасний російський управлінець, свідомий того, що «розмір» лояльності – має значення.

Власне, це і констатують прямим текстом топ-менеджери компанії Caviar, захоплено змальовуючи принади своєї нової «Великодньої» колекції:

«Дизайн цих смартфонів і годинників вирізняє унікальна складність втілення і сучасність, що відповідає трендам часу і актуальним ідеям світу мистецтва, політики, воєнної справи, автомобільної промисловості і інших сфер життя».

Перефразуючи старий анекдот, так і кортить запитати: «Де та автомобільна промисловість, і де Великдень?» Втім, за поребриком – справи обстоять саме так.

Що ж нам, українцям, до перипетій сусідського державно-православного божевілля?

Насправді, неабияк багато. Якщо коротко, то через призму вищеописаного проступає чітке розуміння того, що потреба відриву Українського Православ’я від «материнської» російської громадянської релігії – остаточно назріла.

Адже нинішнє становище керівництва Російської Православної Церкви як жерців суто громадянського культу (з душком культу однієї конкретної особи), котрі надають йому виразної релігійної легітимності, викликає череду критичних запитань з точки зору України.

Запитання № 1 для Українського Православ’я – де вихід у «свою» традицію?

Зокрема, як провести власну внутрішньоцерковну «декомунізацію»? Так, щоби при цьому не впасти у ту небажану крайність, коли домінуюче «українське православне віросповідання» буде асоціюватися і уособлюватися виключно з «державницькою народністю» – читай, з провладною лояльністю (причому, як членів панівної державоутворюючої нації, так і представників інших етносів, що співмешкають з нами упродовж різного історичного часу і на різних умовах).

Як ілюстрація, в останні роки увійшло в моду великоднє вітання «Христос Воскрес – воскресне й Україна!». Подібні штампи мимоволі заводять нас в тенета власного аналога «Святої Русі», звідки – у перелицьовану в’язницю «Руського Міра». В цьому немає нічого дивного, бо ж українські і російські державно-релігійні традиції так довго були переплетені в «єдиному неділимому руському православ’ї», що й вади розвинулися однакові.

По факту, глибинна декомунізація України в тому числі мала би поширитися, але так і не торкнулася сфери релігії. Означені процеси в нашому випадку – це відрив не просто від чужої історіографії й вихід з чужого ідеологічного поля. Це розрив з сакральним простором, який став нам чужим й дедалі віддаляється. Зрештою, це не просто вихід «з Російської імперії» чи «з СРСР» – це вихід з тієї «Святої Русі», котру об’явили божеством, і хто не з нею – той проти неї. 

Анексія Криму, агресія проти України і подальші воєнні дії на Донбасі – духовно проросли як раз з відстоювання отих «Святої Русі» і «Віри Православної»…

…На піку кланово-олігархічної доби Україна, в принципі, отримала свої оригінальні артефакти на кшталт смартфонів з «золотим Путіним» (чого варті незабутні позолочені унітази Межигір’я і портретні скарби приватного будинку Пшонки).

Невже ж, за примітивною російською калькою, допустимо узурпацію нашої держави політико-олігархо-церковним альянсом?

Христос Воскресе! Слава Україні!
Кремлевские гопники и Украина.
Коментарі 0 Комментариев

Кремлевские гопники и Украина.

Для того чтобы понять логику и смысл политических событий на России и как это будет икаться Украине, есть резон предварительно послушать замечательного писателя и публициста Виктора Шендеровича, который регулярно в передачах «Особое мнение" на Эхе...

16 бер, 2018
Новому Главе НБУ
Коментарі 0 Комментариев

Новому Главе НБУ

С 1991 года, Украина, уже по факту свершившихся событий, по сути не имела Главу Национального банка, который бы не толко соответствовал всем требованиям, которые должны быть соблюдены для, без преувеличения, одной из ключевых позиций в стране, но и...

15 бер, 2018
Фейкові новини від МЗС Угорщини – недолугість чи спланована акція?
Коментарі 0 Комментариев

Фейкові новини від МЗС Угорщини – недолугість чи спланована акція?

Минулими вихідними міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто повідомив світові, що на Закарпатті встановлено постійну присутність спостерігачів ОБСЄ....

12 бер, 2018