25 травня, 2017 0 Коментарів

Тривожні видіння з чорних дзеркал

Тривожні видіння з чорних дзеркал

В ході однієї з дискусій про сценарії розвитку подій в сучасній Україні та оточуючому її світі пролунала порада переглянути британський телесеріал «Чорне дзеркало» – умну антиутопію, наскрізною темою якої є вплив інформаційних технологій на людські і суспільні відносини.

Звернення до стрічки, дійсно, розширило горизонти бачення.

За останнє десятиріччя симбіотичні технології докорінно змінили наше життя, перш ніж ми встигли схаменутися й засумніватися в них. У кожній оселі, на кожному столі, в кожній долоні – плазмовий телевізор, монітор комп’ютера, дисплей смартфону, наче чорне дзеркало нашого індивідуального і колективного існування в ХХІ столітті. Наш зв’язок з реальністю міняється. Ми поклали на вівтар «Google» і «Apple», котрим вклоняємось. «Facebook»-алгоритми знають про нас більше, аніж власні батьки. Особисте і професійне життя перетворилося на реаліті-шоу, за подіями якого можна стежити on-line в соціальних мережах.

Ось один з героїв «Чорного дзеркала», відомий політик, прагне підвищити свій рейтинг, ось група молодиків бажає, розважаючись, заробити купу грошей, ось ревнивий чоловік шукає доказів невірності дружини… Й способи дій для цього обирають відповідні – з використанням новітніх технологій. Але кожному слід пам’ятати: не варто сліпо спокушатися досягненнями прогресу. Платня за уявну легкість, швидкість і ефективність вирішення проблем нерідко стає несумірною. Новий спосіб життя людства веде до зламу техніко-гуманітарних балансів усієї цивілізації, що мало розуміють і на що ще менше впливають самі учасники процесу.

Як слушно зауважив один з інтернет-коментаторів серіалу, «Дія відбувається у світі, де оцінки користувачів у соціальних мережах («лайки», «п’ятірки» і т.ін.) набули юридичного значення. Завдяки технологіям доповненої реальності люди мають змогу у безперервному режимі бачити соціальні профілі одне одного і виставляти оцінки за будь-який вчинок. При цьому кожна особа позиціонується згідно зі своєю усередненою оцінкою: тим, чий статус менший 3,0, може бути заборонений доступ у певні громадські місця, «двійки» вважаються соціопатами, «одинички» – маніяками, а люди зі статусом 4,5 і вище, як найбільш цінні члени суспільства, користуються різноманітними пільгами і привілеями».

Хто б міг подумати, що сюжетні лінії «фантастичного» фільму, зйомки якого розпочалися ще в 2010 році і тривають понині, несподівано чітко впишуться у цілком реальне сьогодення?

Так, за повідомленнями зарубіжної преси, наприкінці 2016 року стало відомо, що керівництво Китаю планує впровадити єдину систему рейтингів для громадян цієї найбільшої у світі країни. До 2020 року уряд Піднебесної розраховує побудувати відповідну загальнонаціональну базу даних, ресурси якої дозволятимуть визначати, хто й як віддано слідує ідеям і настановам Компартії КНР, а хто нехтує «лінією партії». В результаті, свій «індекс благонадійності» отримає кожен китаєць.

Передбачається, що необхідні дані автоматично зчитуватимуться під час безпосередніх дій громадян з використанням інтернету, смартфонів та з інших джерел (національних і міжнародних електронних систем), коли тільки особу можна ідентифікувати.

Аналізу й оцінці підлягатимуть такі сфери і аспекти, як споживання, кредитування, ставлення до державних і правоохоронних органів, поведінка на автодорогах, у громадських місцях, позиціонування в соцмережах, стосунки з колегами, повсякденно-побутове життя тощо. Фактично, влада має намір слідкувати за кожним «лайком» і дописом у мережі.

Судячи з усього, творці рейтингу прагнуть, аби продуковані ними оцінки істотно впливали на становище громадян в суспільстві.

Так, власники високих балів зможуть претендувати на відповідальну й краще оплачувану роботу, зокрема, в держсекторі; отримають право на пересування літаками і сучасними швидкісними потягами, доступ до дорогих готелів, закордонних екскурсійних послуг; їм буде дозволено влаштовувати дітей на навчання у престижні школи і ВНЗи; вони матимуть переваги в частині державних соціальних гарантій за віком, станом здоров’я тощо.

Аутсайдери ж, навпаки, матимуть звужений доступ до благ і прав. Так, особи з низьким рейтингом і неочевидною лояльністю можуть не отримати кредит у банку чи дозвіл на закордонну поїздку, зазнати обмежень у ряді ключових сфер. Приміром, лікарі і вчителі здобудуть бажані оцінки залежно від їх досягнень в роботі, частоти заохочень, доган, звільнень – все це враховуватиметься при подальшому просуванні по службі. Суддя, чиновник, бухгалтер, журналіст, отримавши низькі персональні індекси, не зможуть стати директорами чи влаштуватися в крупних урядових структурах. Такий підхід зумовлений офіційною установкою, що робота цих людей впливає на суспільну думку і апріорі не може бути пов’язана з отриманням особистої вигоди.

Поряд з цим, відзначається, що пересічного китайця не здивуєш рейтинговою системою, в ряді передових провінцій і міст КНР вони існують досить давно. Так, на офіційному міському порталі Шанхаю оприлюднений перелік провин, за які жителі мегаполісу понижуються в рейтингу, кожен громадянин може переглянути свої і чужі позиції в ньому. Видалити будь-який запис із особистого профайлу особи – неможливо.

Наразі немає вичерпних даних, за якими критеріями формуватиметься тотальний китайський рейтинг, хто розроблятиме єдину систему, яке відомство акумулюватиме інформацію. Очікувано, одна із державних ІТ-компаній здобуде право на збір інформації і створення алгоритму.

Окрім того, владі доведеться агрегувати дані всіх державних відомств із кожної провінції КНР. Це може потягти за собою системні проблеми, адже регіональні ланки збору і зберігання інформації не є уніфікованими; також, якщо кредитні борги чи кримінально-адміністративні правопорушення громадян відстежити просто, то з ідеологічними і моральними проступками – більш кепсько.

На думку оглядачів, для цього знадобляться послуги інформаторів: в анонсах щодо введення системи національного рейтингу йдеться, що громадяни заохочуватимуться до ініціативних повідомлень про певні порушення чи випадки зневіри, зневаги стосовно політики держави.

Слабким місцем глобального задуму лишається інтегрування в систему районів з недорозвиненою мережевою інфраструктурою. В Китаї поширення інтернету все ще украй нерівномірне: за даними моніторингової організації Freedom on the Net, доступ до мережі мають не більше половини громадян Піднебесної. Тож у 2020 році цілі провінції в очах електронно-наглядової системи можуть стати білими плямами з «недостовірними» рейтингами – їх бо пересічні мешканці навряд коли мали свої кредитні історії та переймалися питаннями свободи слова чи масових зібрань.

Втім, і державно-політичне керівництво КНР вони цікавитимуть найменше, з точки зору чинення перешкод обраній стратегії. Найбільш активні зони, прошарки і сили суспільства таки будуть накриті невидимою пеленою «шовкового» тоталітаризму.

Співвідносячи вищезазначене перше (серіал «Чорне дзеркало») з описаним другим (специфічний досвід Китаю), розумієш: чинна українська влада не така вже вайлувато-примітивна, як іноді вдає, і вживає цілеспрямованих і аж ніяк не фантастичних заходів для забезпечення самозбереження.

Тривожні сигнали та видіння, щодня напряму й опосередковано отримувані з чорних дзеркал мільйонів українців, спонукають владців беззастережно копіювати вже придумані кимось форми і методи, завдяки яким ці самі магічні пристрої у руках кожного стають його ж персональним соглядатаєм, зрадником і прокурором-обвинувачувачем.

Кажучи про свою демократичність, ця сама влада по суті бере активну участь у глобальних проектах закабалення Духу, цинічно експлуатує найкращі досягнення людського Розуму для недопущення найповнішої самореалізації Людини, як подоби Божої.

Тож, схоже, прохолодний чорно-виблискуючий екран комп’ютера чи ґаджету – це є одне з сьогоднішніх втілень живого слова Божого, гострішого за меч обосічний: «Бо слово Боже живе та діяльне, гостріше від усякого меча обосічного: проходить воно аж до поділу душі й духа, суглобів та мозків, і спосібне судити думки та наміри серця. І немає створіння, щоб сховалось перед Ним, але все наге та відкрите перед очима Його, Йому ж дамо звіт!» (Євр.4:12-13).

Не дати скористатися цим Словом безбожникам, які розділяють і дурять цілі народи, – значить спастися.
Кремлевские гопники и Украина.
Коментарі 0 Комментариев

Кремлевские гопники и Украина.

Для того чтобы понять логику и смысл политических событий на России и как это будет икаться Украине, есть резон предварительно послушать замечательного писателя и публициста Виктора Шендеровича, который регулярно в передачах «Особое мнение" на Эхе...

16 бер, 2018
Новому Главе НБУ
Коментарі 0 Комментариев

Новому Главе НБУ

С 1991 года, Украина, уже по факту свершившихся событий, по сути не имела Главу Национального банка, который бы не толко соответствовал всем требованиям, которые должны быть соблюдены для, без преувеличения, одной из ключевых позиций в стране, но и...

15 бер, 2018
Фейкові новини від МЗС Угорщини – недолугість чи спланована акція?
Коментарі 0 Комментариев

Фейкові новини від МЗС Угорщини – недолугість чи спланована акція?

Минулими вихідними міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто повідомив світові, що на Закарпатті встановлено постійну присутність спостерігачів ОБСЄ....

12 бер, 2018