09 чер, 2017 0 Коментарів

Пароплав і Україна

Пароплав і Україна

Дивні діла твої, владо, й усе, що премудрісно коїш ти! Воістину, настільки дивні, що й посеред вод пройде гора, і не поміченою залишиться…

Кілька останніх днів загальнодержавні телевізійні ефіри та стрічки новин вибухали звістками щодо самовільної поведінки вітчизняного пасажирського лайнера «Генерал Ватутін».

У перший день літа чотирипалубне круїзне судно класу «ріка-море» відчалило з Києва нібито до Одеси, втім, як з’ясувалося, безпосередньо в поході було перепродане якійсь офшорній фірмочці, афільованій з російським капіталом, після чого 6 червня змінило український прапор на прапор Белізу та через Керченську протоку, контрольовану РФ, безперешкодно увійшло у чорноморські води окупованого Криму.

Увечері 8 червня корабель благополучно пришвартувався у вантажному порту російського Ростова-на-Дону, незважаючи на опір, що почали-були чинити у службі експлуатації порту: «Ми займаємось лише вантажними теплоходами і взагалі не поінформовані про те, що в нашу адресу йде щось таке – баржа чи лайнер. Тож ми, звісно, не пустимо його сюди. Та й як взагалі він може прийти сюди? Немає жодної інформації, ані письмової, ані усної, про прийом судна…», – йшлося у експрес-коментарі одного з керівників порту радіостанції «Говорить Москва».

Але – прийняли! Паралельно з’явилися серійні повідомлення росЗМІ, згідно з якими, «Генерал Ватутін» у місці нової «прописки» пройде усі процедури російської перереєстрації, надалі на одному зі спеціалізованих підприємств РФ – відновлювально-ремонтні роботи, а з 2018 року стане регулярно використовуватися на річкових круїзах на території РФ. Також відзначалося, що екіпаж, який здійснив «перегін» судна, складався з 5 громадян сусідньої держави-агресора та суднової команди з 12 громадян України, які всередині червня «повернуться на батьківщину».

Що характерно: про розв’язку цієї дивної історії оперативно поінформували лише одиниці українських ЗМІ, решта за чиєюсь «капітанською» командою набрали у рота солоної морської води, а їх попередній бурхливий інтерес до теми здуло, наче вітром.

Що ж то було за НЛО..?

Висловимо думку, що – вдало проведеною спецоперацією російської сторони, котра зухвало-демонстративно, синхронно з резонансним перейменуванням столичного проспекту Ватутіна на честь Романа Шухевича, вмазала у відповідь чергового політичного ляпаса українській владі, привселюдно продемонструвавши її дисфункціональність. Адже:

Попри гордовитий вигляд і генеральську назву, підстаркуватий корабель був реально не потрібний не тільки в Україні, а й, скоріш за все, у Росії.

Так, за відгуком самого українського орендатора, лайнер стояв без туристів з жовтня 2013 року, «три з половиною роки гнив біля причалу. Його простіше було втопити, ніж утримувати. Утримувати охорону, команду, платити за причальну стінку, за електрику... Кон’юнктура ринку є такою, що в Україні така кількість теплоходів не потрібна». Водночас, російські масові і спеціалізовані джерела сповіщають про запуск декількох держпроектів заміщення застарілого парку річково-круїзного флоту новими сучасними судами, з терміном їх введення у експлуатацію у 2018-2020 роках та одночасним списанням застарілих одиниць. Поштовхом для цього послугувала низка катастроф з людськими жертвами, внаслідок технічної зношеності наявних суден (як-от, трагедія 2011 року на Волзі, коли на затонулому круїзному судні «Булгарія» загинуло 122 людини, з яких 28 дітей).. Тож навряд будь-чия приватно-комерційна ініціатива спромоглася б суперечити тренду, заданому у Москві.

Крім того, широко повідомлялося, що в останню декаду травня в Криму пройшли масштабні воєнізовані навчання спецназу ФСБ РФ за участю до 2 тис. бійців, із залученням наземної, водної і авіаційної спецтехніки, основною метою яких стало відпрацювання контртерористичних заходів на об’єктах «Чорноморнафтогазу», портової інфраструктури та в зонах масового відпочинку людей. Хтось повірить, що у ці дні якась стара офшорна «калоша» з України змогла б вільно увійти в чорноморський басейн та стати на якір у ростовському вантажному порту, не маючи на те певного «височайшого» дозволу?

Зрештою, якщо вже українські високопосадовці завели публічну розмову про необхідність виставлення фінансових претензій Росії як країні-агресору за знищену інфраструктуру на окупованих землях Донбасу та вилучені з роботи транспортні магістралі АР Крим, то примусова зупинка у територіальних водах України й накладення арешту на лайнер «Генерал Ватутін» були б кращим підтвердженням серйозності означених намірів.

Принаймні, Прикордонна служба України мала би бодай зайти на його борт та пересвідчитись, чи не вивозить екіпаж залишки вітчизняного золотого запасу до сховищ Центробанку РФ. Однак не зробила нічого подібного. Цікаво, чи це єдиний подібний випадок за останні роки?

За своїм символічно-смисловим, ідеолого-пропагандистським наповненням «втеча» пароплаву стала свого роду «подвигом навпаки» Маттіаса Руста: 28 травня 2017 року цій незабутній події виповнилося рівно 30 років. Свого часу вона ознаменувала гнилість і проникність радянського залізного щита для західних цінностей і інтересів.

Що ж знаменує останнє українське турне «Генерала Ватутіна»?..
Микола Голомша: здорожчання музикальних шкіл може озватися сумними нотками у майбутньому
Коментарі 0 Комментариев

Микола Голомша: здорожчання музикальних шкіл може озватися сумними нотками у майбутньому

Якщо ми сьогодні кидаємо камінь в культуру, майбутнє може озватися вкрай сумними нотками. Адже діти, які бачать, що їх позбавляють можливості займатися улюбленою справою, будуть себе знаходити в іншому. Наприклад, брати палку в руку і чинити не...

25 травня, 2018
У Дніпрі відкрили меморіальну дошку бійцю 25-ї бригади Олексію Сєдову
Коментарі 0 Комментариев

У Дніпрі відкрили меморіальну дошку бійцю 25-ї бригади Олексію Сєдову

Олексій Сєдов загинув 31 липня, але зміг знайти вічний спочинок на Краснопільському кладовищі тільки через кілька місяців. Похованню передували тривалі пошуки. До повернення у Дніпро Герой лежав разом з товаришами у братській могилі біля...

24 травня, 2018
У Дніпрі протестували проти подорожчання музичних шкіл
Коментарі 0 Комментариев

У Дніпрі протестували проти подорожчання музичних шкіл

За ініціативи Департаменту гуманітарної політики у виконкомі підготували проект рішення. Він передбачає різке скорочення фінансування закладів естетичної освіти з бюджету та переведення їх на режим самоокупності. Проект рішення провокує...

23 травня, 2018