27 кві, 2018 0 Коментарів

Ігор Токовенко: олігархи намагаються завершити дерибан стратегічних підприємств

Ігор Токовенко: олігархи намагаються завершити дерибан стратегічних підприємств

4 березня у Верховній Раді України зареєстрували проект Закону № 8225 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення управління об'єктами державної власності». Документ передбачає приватизацію останніх державних підприємств. Кому вигідно продовження олігархізації вітчизняної економіки і як цьому протидіяти, i-ua.tv розповів керівник Дніпропетровської обласної організації Всеукраїнської профспілки «Свобода Праці» Ігор Токовенко.

– Для чого потрібен законопроект № 8225 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення управління об'єктами державної власності»?

– Його вніс представник «Народного фронту» Максим Бурбак. Хоча формально проект Закону №8225 – це депутатська ініціатива, однак зі змісту зрозуміло, що його подано в інтересах Кабміну. Проект передбачає розширення повноважень уряду щодо розпорядження майном державних підприємств, установ і організацій, які не підлягають приватизації.

Якщо останні державні стратегічні підприємства виключать зі списку, що передбачає заборону на приватизацію, це викличе резонанс у суспільстві. Саме тому, БПП, «Народний фронт» і Кабмін вирішили вдатися до хитрощів. А саме, внести на розгляд Верховної Ради законопроект, який надасть уряду повноваження передавати майно даних підприємств у приватні руки, без приватизації всього підприємства.

Звісна річ, що прийняттю проекту № 8225 слід чинити спротив. У ньому має взяти участь потужний рух профспілковців, який стане противагою для олігархії як в економіці, так і в політиці.

– Які зміни передбачає цей документ?

– Кабмін матиме додаткові повноваження, а саме: приймати рішення про розпорядження питаннями відчуження, передачі у користування в оренду окреме індивідуально визначене майно підприємств, що не підлягають приватизації. Уряд також зможе визначати порядок розпорядження активами державно-господарських організацій, у тому числі, об'єктами державної власності, що не підлягають приватизації.

– Що ми отримаємо, якщо Верховна Рада підтримає законопроект № 8225?

– У найближчому майбутньому уранові шахти, гірничо-збагачувальні підприємства, що є частиною ядерного циклу, та інші важливі державні активи можуть потрапити у руки олігархічних корпорацій на правах оренди чи концесії. Наприклад, візьмемо «Південноукраїнську АЕС». Якщо Рада прийме законопроект № 8225, станція формально залишатиметься у державній власності, але фактично самі виробничі потужності можуть перейти в оренду до якогось приватного акціонерного товариства, підконтрольного олігархам через офшори. До речі, саме представники великого бізнесу і є реальними ініціаторами даних змін.

Оскільки законопроект внесений «Народним фронтом», то одним із вигодо набувачів може стати олігарх Микола Мартиненко. Він причетний до адміністрацій Публічного акціонерного товариства «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» і Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат». Перше підприємство – це титанова монополія, друге – монополія з видобутку і збагачення уранових руд. До «Східного гірничо-збагачувального комбінату» входять, зокрема, збагачувальна фабрика у Жовтих Водах на Дніпропетровщині та шахта «Інгульська» на околиці Кропивницького.

Безумовно, вищеперераховані підприємства є стратегічними. Як їх прибрати до рук? Шляхом передачі в оренду або в концесію приватному товариству, за яким може стояти той же Мартиненко, або будь-який інший олігарх. Таким чином, великий бізнес намагається завершити дерибан державних стратегічних підприємств. Хоча, вони мають бути загальнонаціональним майном і працювати в інтересах всього народу, а не купки олігархів.

Чим це все закінчується бачимо на вугільній галузі. Тут шахти, що передані в оренду корпорації «ДТЕК» Ріната Ахметова працюють на його надприбутки, однак, як тільки шахта відпрацьовується, її повертають назад державі і вже держава має віддавати мільйони щороку на її обслуговування та консервацію.

Також варто звернути увагу на внесення змін в заборону приватизації національного оператора поштового зв'язку. Мова йде про «Укрпошту». Уточнення полягає у забороні на приватизацію тільки пакету акцій. Тобто, у випадку прийняття проекту № 8225, «Укрпошта», що має безпрецедентну мережу філій по всій Україні, може бути приватизована по відділенням. Це тисячі об'єктів нерухомого майна в центрах міст із десятками тисяч працівників. І, відповідно, юридична оболонка «Укрпошти» залишиться, а відділення, що становлять для олігархів цінність, можуть бути передані в приватні руки.

– Як боротися з приватизацією по-олігархічному?

– Існує Антиолігархічний пакет докорінних перетворень, зареєстрований у Верховній Раді депутатами-свободівцями. Його підтримали більше 30 місцевих рад по всій Україні і проголосували за звернення до парламенту з проханням прийняти дані законопроекти. Один із проектів цього пакету авторства Юрія Левченка забороняє приватизацію до остаточного завершення війни на Донбасі.

– Левова частка державного майна була приватизована грабіжницькими методами. Чи можна її повернути державі?

– Відповідь наведена вище. По-перше – це прийняття Антиолігархічного пакету докорінних перетворень. Він передбачає повернення у державну власність всіх стратегічних підприємств. У першу чергу, важкої промисловості, яка становить кістяк прибутків олігархії. Цей пакет також включає повернення капіталів з офшорів і перекриття останніх шляхом денонсації угод про уникнення подвійного оподаткування.

По-друге, наша профспілка наряду із вимогами підвищення оплати праці та зменшення норми робочого часу також бореться за участь працівників в управлінні і розподілі прибутків підприємств. Все це в першу чергу має стосуватись великих підприємств, свого часу привласнених за копійки олігархами. На «Криворіжсталі» і «Північному ГЗК» працівники вже добиваються того, щоб стати співвласниками даних комбінатів. Ми вважаємо, що трудовим колективам має належати не менше 30% акцій великих промислових підприємств.


Ірина Сатарова
Ігор Токовенко: працівники Першотравневого кар’єру можуть отримати право на страйк
Коментарі 19 кві, 2018

Ігор Токовенко: працівники Першотравневого

Люди вимагають заробітної плати до тисячі євро та скорочення робочого тижня з 40 до 30 годин....


Ігор Токовенко: новий Трудовий Кодекс – це заколот олігархії
Коментарі 05 кві, 2018

Ігор Токовенко: новий Трудовий Кодекс – це

Зараз вона намагається подати отруйну пілюлю у шоколадній цукерці. Проект нового Трудового Кодексу...


Урядовий комітет схвалив законопроект, який відкликали депутати
Коментарі / Бізнес 13 жов, 2017

Урядовий комітет схвалив законопроект, який

12 жовтня на його порядок денний потрапив проект закону № 6758 «Про внесення змін до Податкового...


Сергій Дацюк: протести  «жовтих жилетів» – це класичний бунт
Коментарі 0 Комментариев

Сергій Дацюк: протести «жовтих жилетів» – це класичний бунт

Демонстранти нездатні здійснити революцію: ні філософську, ні політичну. Вони навіть не зможуть призвести своїми діями до побудови нової архітектури Європи, або нової економічної політики Франції. Вони нічого зробити нездані. І тут не допоможе ні...

13 гру, 2018
Міністерство культури не передавало УПЦ МП козацьку церкву на Дніпропетровщині
Коментарі 0 Комментариев

Міністерство культури не передавало УПЦ МП козацьку церкву на Дніпропетровщині

Ділянка, на якій знаходиться «Біла церква», відповідно до статті 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини», належить до земель історико-культурного призначення. Іншими слова, вона не може передаватися ні у користування, ні у приватну...

13 гру, 2018
Юрій Смелянський: Україна має стати ініціаторкою застосування нових санкцій проти Росії
Коментарі 0 Комментариев

Юрій Смелянський: Україна має стати ініціаторкою застосування нових санкцій проти Росії

Ми не повинні наших європейських партнерів просити обмежувати інтереси свого бізнесу, у той час, коли самі продовжуємо торгівлю та економічні відносини з Росією. Україна має продемонструвати приклад позиційної політики. Тобто, бути самою...

07 гру, 2018