03 жов, 2018 0 Коментарів

У Дніпрі юрист презентував мрію про ідеальну українську державу

У Дніпрі юрист презентував мрію про ідеальну українську державу

– Якби не громадський активіст Кирило Дороленко, я б закинув «Народний Гетьманат» на 108-й сторінці, – говорить боєць «Азову». – На той час, я побачив для себе абсолютно очевидні речі. Здавалося б, нащо його продовжувати читати, якщо на мене чекає купа інших книжок? Але Кирило наполіг: «Давай ще 5 сторінок – і все». Так я дійшов до розділу 10 і знайшов те, чого не очікував. У ньому підняті теми, які між собою обговорювали ми – ветерани війни з Росією. В принципі, ідеї Юрія Якуби відповідають нашому баченню, хоча у нас воно буде трохи радикальнішим. Тому, хочу подякувати за цю книжку, бо жоден автор ще не спромігся викласти глобальні речі настільки влучно. У «Народному Гетьманаті» описана ідеальна Україна.

30 вересня юрист Юрій Якуба познайомив дніпровців із мрією про українську ідеальну державу. Презентація його «Народного Гетьманату» відбулася в облдержадміністрації на фестивалі Book Space. Книга є політологічною працею на українознавчу тематику.

Модель влади, запропонована Юрієм Якубою, не містить жодної архаїки. Але враховуючи назву книги, яка робить відсилку до часів козаччини, у потенційних читачів може виникнути питання: «Чому саме Гетьманат?». Відповідь на нього дуже проста: це український термін державного устрою. А Народний, бо за Конституцією джерелом влади в Україні є народ. Саме на нього і покладений контроль за президентом, міністрами, депутатами різних рівнів та іншими представниками державної машини.

«Народний Гетьманат» подібний до «Ідеальної Держави» Платона та «Міста Сонця» Томмазо Кампанелли. Ця праця – художній опис нової концепції України. «Народний Гетьманат» – мрія, яка наснилася Юрієві Якубі 10 років назад.

– Я знаходився на квартирі у Києві і дивився політичне ток-шоу. Кожен із його учасників емоційно відстоював власну точку зору. А зараз буде доречно трохи розповісти про мою роботу в минулому. Свого часу я працював слідчим прокуратури і мав нагоду взяти участь у розслідуванні понад 45 вбивств. Існує така слідча дія як очна ставка. Вона передбачає створення конфліктної ситуації між сторонами заради отримання відповіді на питання: «Хто бреше, а то говорить правду?».Увімкнувши професійну ментальність, я намагався зрозуміти, що врешті-решт відбувається у Савіка Шустера. Телевізор був вимкнутий о першій ночі. Я пішов спати з думкою, що всі учасники ток-шоу мають по-своєму рацію і щиро відстоюють власну точку зору. Але ніхто з них не знав, як вирішити тодішні українські негаразди. У такому хаосі я заснув.

На ранок мені наснилася ідеальна українська держава. У шоці від побаченої картинки, я перевернувся на інший бік, але сон мене більше не брав. У голові промайнула думка: «Юро, прокинься негайно і запиши все на папір, поки не забув». Моментально підриваюся з ліжка і почав міркувати: «Я писав раніше хіба що звинувачувальні висновки. Але гаразд. Як треба писати – значить буду». Я занотував по пунктам головні ідеї сну, склавши штук 10 речень. Потім все записане поклав до кишені і поїхав у Дніпро. Однак я постійно згадував цей сон і поступово приписував абзац до кожного з пунктів. Так народилася більш-менш наглядна картина.


Згодом Юрій Якуба зрозумів: для того, щоб філософська концепція почала працювати, вона має бути записана в Основний Закон. «Народний Гетьманат», за словами його автора, можна назвати новою конституцією України. Спочатку Юрій Якуба опублікував її текст в Інтернеті і ділився ним зі своїми друзями. Ідеї нового українського устрою так припали їм до душі, що вони просили Якубу написати книжку. До речі, «Народний Гетьманат» присвячений двом загиблим Героям: Сергію Табалі та Павлу Левчуку.

– Сергій Табала – наймолодший «кіборг», – розповідає Юрій Якуба. – Він воював з початку бойових дій на Сході і пройшов Донецький аеропорт до свого останнього дня. З ним я познайомився завдяки ідеям «Народного Гетьманату». Сергій мешкав у Сумах і скаржився, що йому ні з ким поговорити про чесну політику. Хлопець, покладаючи великі надії на націоналістичні партії, навіть їздив до Києва, але у столиці на нього чекало розчарування. Один мій товариш дав Сергію пораду: «Їдь у Дніпро, там є нотаріус Юрій Якуба. Він розповість тобі дуже цікаву мрію про Народний Гетьманат. Ось його адреса, тримай».

І уявіть собі: до мого кабінету зайшов п'ятнадцятирічний хлопчина. Я йому запропонував каву і розповів свою мрію, він подякував і поїхав до себе в Суми. У Дніпро Сергій повернувся через півроку і сказав: «Ваша мрія об'єднала навколо мене ціле патріотичне середовище». Він був одним із тих, хто мене спонукав писати. Сергію Табалі посмертно присвоєно звання Героя України.

Інша людина, якій я присвячую «Народний Гетьманат» – мій товариш, політолог Павло Левчук. Він загинув у збитому окупантами літаку ІЛ-76. Павло також підтримував мою мрію і чекав, коли я напишу книжку. Тепер я пропоную вам познайомитися зі сном, який матеріалізувався у цій праці.


Юрій Якуба – перший, хто зміг написати концепцію ідеальної держави на український лад. Автор «Народного Гетьманату» пропонує розпрощатися з тотальним критиканством. Нерідко з екранів телевізорів і стрічки «Facebook», політики різних мастей і рівнів буквально клянуть існуючу систему. Але незважаючи на всі недоліки діючого устрою, вони його змінювати не збираються. Ці люди просто хочуть стати міністрами і депутатами. Читайте, самі очолити теперішній лад. Замість постійного скиглення про недоліки існуючої демократичної системи, Юрій Якуба пропонує розробити іншу, більш досконалу. Саме відмова від плаксивої критики і перехід до реальних дій, а потім змін – одна з ключових ідей «Народного Гетьманату».

Головою нової успішної України має бути гетьман. Аби стати кандидатом на цю почесну посаду, лише високих моральних якостей недостатньо. Гетьман, перш за все, – фахівець державного управління. Саме тому, керівником України уявний Зеленський стати не може. Нефахівці у системі Народного Гетьманату просто будуть нездатні працювати.

Нову успішну Україну Юрій Якуба бачить без політичних партій. Вони, на думку юриста, блокують ліфти справедливої соціальної мобільності. Діючій системі не вигідно, аби у гору підіймалися пасіонарні особистості. Тому, замість них це роблять люди, які вміють добре пристосовуватися. По суті, політичні партії являють собою звичайнісінькі товариства з обмеженою відповідальністю. Вони створені з метою об'єднання капіталу кількох багатих людей. І ці громадяни змушують грати за своїми правилами все українське суспільство! Але у вільному від партійщини устрої Народного Гетьманату соціальні ліфти працюватимуть належним чином, підіймаючи у гору особистостей пасіонарного складу.

Порівнюючи «Народний Гетьманат» із Ідеальною державою Платона, може виникнути питання: Чи є ця праця українською утопією? Ось що каже сам Юрій Якуба.

– Це знає тільки народ! Якщо він відчує себе спроможним і захоче втілити ідеї «Народного Гетьманату», тоді концепція стане реальним планом. А якщо цього не станеться, вона залишиться утопією. Хоча, будь-який інший народ може потім змінити цей статус.

Мрію Юрія Якуби у формат книги допоміг втілити видавець Олександр Савчук. На кожному аркуші є місце, куди читач зможе занотувати свої думки про «Народний Гетьманат» і навіть записати план розбудови успішної України.


Ірина Сатарова
Оксана Забужко: Ми сьогодні зовсім не провінційна країна
Коментарі 01 жов, 2018

Оксана Забужко: Ми сьогодні зовсім не провінційна

Ми направду є зразком для багатьох держав, які виявляються слабшими за нас зовсім несподівано....


У Дніпрі затримали блогера-атовця
Коментарі 10 вер, 2018

У Дніпрі затримали блогера-атовця

Щодо Валерія Ананьєва відкрито кримінальне провадження за ч.2 статті 122 Кримінального кодексу...


Юрій Якуба про «Марш Нової Армії»: якщо пісня вдала – вона жива
Коментарі 02 бер, 2018

Юрій Якуба про «Марш Нової Армії»: якщо пісня

Гімн українських націоналістів «Зродилися великої години» отримав друге дихання і перетворився на...


Олег Кулиненко. Чемпіон та вірний товариш
Коментарі 0 Комментариев

Олег Кулиненко. Чемпіон та вірний товариш

Того дня горіла земля. Олег та ще з десяток його побратимів закривали відступ захисників ДАПу. Попри сніжний січень, усе навколо нагадувало пейзажі вогняної гієни. Он там – понівечений танк, а тут – випалені дерева. Бій виявився дуже тяжким. Тривав...

15 лют, 2019
Андрій Кочуков: Україні потрібна колегія виборців
Коментарі 0 Комментариев

Андрій Кочуков: Україні потрібна колегія виборців

i-ua.tv продовжує серію матеріалів про демократію в Україні. Цього разу ми поговорили про владу народу та загальне виборче право з експертом із місцевого самоврядування Андрієм Кочуковим....

13 лют, 2019
Юрій Буздуган: ми вступили в епоху найстрашнішої форми тиранії
Коментарі 0 Комментариев

Юрій Буздуган: ми вступили в епоху найстрашнішої форми тиранії

Важко уявити більш жорстку форму тиранії, ніж та, де людина не усвідомлює свою несвободу. Подивіться тільки на Росію. Там живуть мільйони підданих. Майже усі вони готові видряпати очі будь-кому, хто наважиться назвати їх рабами. На жаль, в Україні...

11 лют, 2019