На конкурс надихнула картина
У Золотій залі Національної спілки письменників України відбулося урочисте відзначення переможців та учасників Міжнародного літературного конкурсу за мотивами офорту заслуженого художника України Анатолія Марчука «Світло у вікні».
Учасникам конкурсу пропонувалося написати оповідання, новелу (номінація «Мала проза») або поезію (номінація «Поезія»). За місяць участь у творчому змаганні взяло участь 45 літераторів з різних куточків України та з-за кордону. Серед конкурсантів були як маститі майстри слова — лауреат Шевченківської премії Петро Перебийніс, заслужений діяч мистецтв України Василь Довжик, відомий журналіст Олександр Кавуненко, так і початківці. Кращих з цих творів будуть опубліковані у книжці «Світло у вікні», яка наразі готується до друку. А переможці унікального літературного конкурсу отримали дипломи, каталоги робіт та картини А. Марчука.
— Сьогодні нас зібрав заслужений художник України Анатолій Марчук. Цей конкурс згуртував ціле гроно талантів, більшість з них сьогодні серед наших гостей.
З паном Анатолієм мене єднає багато років творчої дружби. Саме ним були створені ілюстрації до моєї першої книжки. Його картини знані по всьому світу.
Митець багато років жив і працював у Німеччині і там його творчість здобула широке визнання. Він художник різноплановий і різножанровий, і саме його картина «Світло у вікні» несподівано викликала великий інтерес, — зазначив відкриваючи конкурс член Національних спілок кінематографістів та журналістів України Владислав Таранюк.
— По перше хотів би висловити велику подяку Національній спілці письменників України та особисто її голові Михайлу Сидоржевському за сприяння в організації та проведенні конкурсу. Тепер кілька слів про його історію.
Завжди хочеться поділитися з друзями по Фейсбуку як новими творами, так і тими, що були створені багато років тому. Одного разу я виклав у соціальні мережі свій офорт «Світло у вікні», який створив ще 1989 року. І мені написала якась пані: «Яке у Вас гарне світло у вікні». Я відповів: «Це світло Віри, Надії і Любові». Вона: «Вже хочеться писати». Я: «Пишіть». Ця пані, яку звати Оксана Хорозова, запропонувала оголосити конкурс, переможець якого мав би отримати цю картину.
До участі у конкурсі крім громадян України долучилися письменники зі США та Іспанії, тому його можна сміливо вважати міжнародним. А лауреати крім дипломів отримають ще й мої твори, — розповів Анатолій Марчук.
— Ми вирішили зробити конкурс, бо стільки людей, стільки й сюжетів, скільки світла у вікні, стільки й духу людського. Мені було важливо написати не тільки самій написати про цю картину, але ще й розвинути тему світла і добра. І кожен з учасників конкурсу відкрив у собі це світло.
Художники творять фарбами, а поети і прозаїки словом. А тут творчість митців співпала. Завдяки конкурсу виникла дружня співпраця між Національними спілками художників і письменників. Можна сказати, що утворилось неформальне об’єднання «пензля і пера», — підкреслила ініціаторка проведення конкурсу Оксана Хорозова.
— В Україні є багато прекрасних художників. Але мало хто крім таланту має ще й прекрасні організаторський здібності. Саме таким є пан Анатолій. Завдяки йому в Макарові постала унікальна галерея, в якій представлені сотні робіт наших художників, серед них як сучасники, так і ті, які творили в попередні десятиліття. Анатолій Марчук розуміє, що значить для України культура у ХХІ столітті з огляду на загрози, які постали перед нею. Адже культура це матриця і генетичний код нашої нації.
Інша його іпостась — це проведення різноманітних заходів — літературно-мистецьких свят, пленерів. Просто дивуюся, як у нього вистачає на все це енергії.
Сьогодні відкривається ще одна грань його творчого обдарування — цей конкурс. Був дещо здивований, коли пан Анатолій озвучив цю ідею. Принаймні я нічого подібного не пам’ятаю. Можливо у перспективі до неї долучаться і композитори, які присвячуватимуть картинам свої музичні твори, — наголосив голова НСПУ Михайло Сидоржевський.
Також відбулася невелика концертна програма, під час якої свою творчість представили Віктор Степурко, лауреат Шевченківської премії, композитор, а також лауреати всеукраїнських і міжнародних музичних конкурсів.
А переможцями конкурсу «Світло у вікні» у номінації «Мала проза» стали Аркадій Музичук, Любов Сердунич, Тетяна Кромбет та інші, в номінації «Поезія» — Олександр Кавуненко, Марія Кучеренко, Муза Рощина і т. д.
Фото автора