Співець срібного Закарпаття

Муніципальна галерея мистецтв Деснянського району столиці продовжує розширювати свої творчі обрії. Нещодавно тут відкрилася виставка молодого, але вже досить знаного художника з Закарпаття Василя Когутича «Тет-а-Тет», яку митець присвятив Дню Незалежності України.

Співець срібного Закарпаття

Василь Когутич — митець нової генерації, який має гарну академічну школу, здобуту роками навчання, творчого самовдосконалення. Незважаючи на молодий вік, він вже досяг вагомих творчих та професійних вершин. Ще студентом став переможцем Всеукраїнського конкурсу з академічного рисунка у Харкові. Нині працює викладачем рисунка та живопису в Коледжі мистецтв ім. Адальберта Ерделі ЗХІ та Закарпатському художньому інституті (м. Ужгород).

Коло творчих зацікавлень митця надзвичайно широке. Він працює в різноманітних жанрах образотворчого мистецтва. Зокрема, це живопис і графіка, а саме: пейзаж, натюрморт, портрет, побутовий, історичний, міфологічний жанри, тощо. Тематика творів узята з життя. Це портрети близьких йому людей, міські краєвиди Ужгорода та інших міст, звичні побутові сценки, сюжети на історичну та міфологічну тематику. Не чужа йому і філософська тематика. А це роздуми над вічними категоріями: про сенс життя, про Бога, добро і зло, тощо. Митець цілеспрямовано і впевнено йде шляхом творчого становлення, пізнання життя. Саме тому нині у центрі його творчості людина, її духовний світ, людське життя в усьому його багатстві і різноманітті.

Художник майстерно володіє як технікою олійного живопису, так і аквареллю. У його творчому доробку сотні робіт. Акварелі митця вирізняє невимушена та легка манера письма, характерна для цієї техніки. Майстер чудово відчуває форму і колір, працює натхненно й експресивно, відображаючи оточуючий світ та власний світогляд. Лінія в його рисунках надзвичайно точно і лаконічно окреслює форми, сповнена внутрішнього напруження і динамізму. Він виявляє хороші академічні знання з анатомії та композиції, створюючи портрети, багатофігурні сюжетні композиції на історичну та біблійну тематику. Тональна гама його рисунків дуже багата й чудово виявляє форму та фактуру образів світу.

За щоб не брався Василь Когутич, він працює натхненно, легко і талановито, без надриву. Пишучи з натури йому вдається схопити й передати настрій, зафіксувати щось важливе і суттєве, що розкриває характер, уникаючи зайвої деталізації. Глядачів не залишає відчуття легкості виконання роботи, непідробного артистизму автора, можливо, навіть, певної манерності. Художних зізнається, що у своїх творах прагне досконалості, намагається виконати їх якнайкраще. І це йому непогано вдається. Свідчення цього — роботи митця, що експонувалися на тематичних виставках «Мовою лінії та кольору», «Відображення часу» та «Хроніки Ужгорода», що нещодавно відбулися в Ужгороді.

Творчість Василя Когутича вже добре відома далеко за межами України. Його персональні виставки відбувалися у Словаччині, Польщі, Угорщині. А 2015 року митець презентував Україну в Нідерландах у рамках проєкту Embassy Art Exhibitions (художні виставки посольств), організованого виданням Parties van Dorst (м. Гаага).

— Вже стало доброю традицією у Муніципальній галереї мистецтв Деснянського району проводити виставки до державних свят. Одне з найбільших таких свят — День Незалежності України, — розповідає куратор виставки, народний художник України Валерій Франчук. — Щоразу ми представляємо або персональну, або групову виставку, до участі в якій запрошуємо митців як з України, так і з-за кордону. Цього разу вирішили представити творчість Василя Когутича. Про цього митця я дізнався півроку тому. Про нього мені розповів мистецтвознавець Андрій Будкевич, який тоді відпочивав на Закарпатті, де й побачив картини Василя на одній з його персональних виставок. Надіслав кілька знімків його робіт. Вже тоді я зрозумів, що з творчістю В. Когутича має ознайомитися столичний глядач.

На виставці представлений прекрасний живопис, пейзажі у техніці акварелі, композиції, присвячені різним європейським містам. Митець нас запрошує в українську перлину — срібну частину нашої країни, як називають Закарпаття видатні українські художники. Василь — цікавий митець, він не зупиняється на досягнутому, йде нових розробок, нових композиційних вирішень. Сподіваюсь, що він і далі буде йти шляхом пізнання світу й дивуватиму нас своїми новими роботами. А в Муніципальній галереї мистецтв Деснянського району відбудеться ще не одна його персональна виставка.

На відкриття виставки завітало широке коло шанувальників образотворчого мистецтва. До її організації активно долучилися співробітники Центральної бібліотеки Деснянського району ім. Павла Загребельного. Про творчість Василя Когутича розповіли художниця Леся Тищенко та арт-менеджер галереї Олег Смаль.

Одне з центральних місць в експозиції займають великі тематичні роботи «Боротьба за життя», що є сучасним поглядом художника на місце людини у житті Землі та її відповідальність за майбутнє планети і «Створення Карпат», в якій митець намагаться передати відчуття часу, в якому ми живемо.

Увагу багатьох відвідувачів виставки привертає своєрідний закарпатський цикл, що передаю щиру синівську любов митця до своєї малої батьківщини (картини «Стара хата», «Осикова мелодія», «Весна», «Морозець»). Архітектурні роботи «Перший промінь дня», «Вечір над парламентом», «Плакуча стані синагоги», «Той, що тримає краєвиди», «Останній промінь сонця» відтворюють неповторну красу краєвидів Ужгорода, Львова, Будапешта та інших європейських міст. Окреме місце у творчості митця посідають портрети. В експозиції представлені його автопортрет, портрети дружини і дітей, «Портрет у капелюхі».

Виставка «Тет-а-Тет» триватиме до 19 вересня. А в планах Муніципальної галереї мистецтв Деснянського району проведення персональних виставок відомого скульптора і живописця Михайла Горлового, народного художника України Василя Забашти, лауреати Шевченківської премії Валерія Франчука, міжнародної фотовиставки «Україна-Китай». А напередодні Різдвяно-новорічних свят тут представлять виставку дитячих робіт.