Небо в театральних декораціях

Головний художник Національної опери України Марія Левитська запрошує на свою персональну виставку в галереї «Митець».

Небо в театральних декораціях

З 1 по 9 жовтня 2021 року у виставковій залі галереї «Митець» за адресою: вулиця Велика Васильківська, 12 (колишня Червоноармійська, 12) триватиме персональна виставки Народного художника України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, головного художника Національної опери України Марії Левитської.

Художниця представить глядачам ескізи театральних костюмів та ескізи до вистав Національної опери України останніх років. Родзинкою експозиції стануть манекени з костюмами до опери Дж. Верді «Набукко» створені для зірки світової оперної сцени Людмили Монасти рської. Ці вбрання створювалися вручну з використанням унікальних технік шиття. За словами художниці, театральні костюми — це вміння говорити мовою драматургії, де кожний елемент вбрання є невід’ємною складовою частиною персонажа, тісно пов’язаний з його характеристикою, а також зі зміною настрою чи поведінки у виставі. Працюючи над ескізами до вистави, Марія Левитська прагне гармонійно поєднати історію костюму та стилю з музикою та сценічним рухом.

Окрім театральних робіт, Марія Левитська репрезентує свої станкові твори — живописні роботи «Мій чарівний сад» — квіти та пейзажі мальовничої чернігівщини. Марія Левитська надихається природою не лише для свого живопису, а й для втілення художнього образу спектаклю. Художниця розповідає: «Для того, щоб написати небо в театральних декораціях, його потрібно написати з природи. Так само як і квітучі гілки, воду, траву. Я дуже люблю постояти на природі, вслухаючись впродовж тривалого часу в тишу і вивчати, як змінюються колір, форма, освітлення дерев, квітів, неба. Всі мої поїздки світом теж пов’язані з творчістю. Коли я вперше працювала з італійським режисером над оперою „Турандот“, то спеціально поїхала до Китаю. Склала собі маршрут подорожі країною починаючи з Пекіна. Повернулася і зробила спектакль. Стверджують, що дуже красивий. Потім були інші вистави і інші подорожі… Такі поїздки — моя віддушина».

Марія Сергіївна Левитська — головний художник Національної опери; Народний художник України; Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка; Член-кореспондент Національної Академії мистецтв України; Членкиня Національної спілки художників України, Національної спілки кінематографістів України, нагороджена орденом Княгині Ольги (II ст.) Народилася в Києві, закінчила Національну академію образотворчого мистецтва і архітектури України — факультет живопису, відділення сценографії під керівництвом професора Данила Лідера. Як художник-постановник і художник по костюмах працювала на кіностудії ім. Олександра Довженка (серед багатьох інших — співпраця з Романом Балаяном («Поцілунок») та режисером Олегом Фіалком («Повернення Баттерфляй»).

З 1989 року — головний художник Національного академічного театру опери та балету України імені Т.Г. Шевченка.

Марією Левитською створені сценографія та костюми до більш ніж 160 опер, балетів та драматичних вистав в Україні, Канаді, Словенії, Польщі, Японії. Вона є автором декорацій і костюмів наступних опер та балетів на сцені Національної опери України: опери — «Попелюшка» Дж. Россіні, «Любовний напій» Г. Доніцетті, «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського, «Джоконда» А. Понкіеллі, «Алєко» С. Рахманінова, «Любов до трьох апельсинів» С. Прокоф’єва, «Казка про царя Салтана» М. Римського-Корсакова, «Мазепа», «Пікова Дама», «Іоланта» П. Чайковського, «Манон Лєско», «Турандот», «Флорія Тоска», «Богема» Дж. Пуччіні, «Бал-маскарад», «Макбет», «Дон Карлос», «Набукко» Дж. Верді, та ін.; балети — «Лебедине озеро», «Спляча красуня», «Лускунчик» П. Чайковського, «Попелюшка» С. Прокоф’єва, «Шехеразада» М. Римського-Корсакова та ін.