Вшануємо Василя Стуса
У січні 2024 по всій Україні та за кордоном відбудеться Стус-Фест.
![Вшануємо Василя Стуса](https://i-ua.tv/img/790x450/0/41442379110116297599333868061220537715521077n-43a1f540.jpg)
Всеукраїнський та міжнародний фестиваль присвячений життю та творчості Василя Стуса. Ініційовано театральною спільнотою DSP (dsptheatre.com.ua) — поетичним театром України під керівництвом Алекса Боровенського.
Фестиваль проходитиме весь січень 2024 з ключовими подіями 06 січня (день народження Стуса)
Завдання фестивалю: висвітлення постаті Василя Стуса, як однієї з ключових фігур усвідомлення української нації, ідентифікація, об'єднання та ініціація усіх Стусо-суголосних проектів в Україні і за кордоном) в січні 2024
Стус-Фест одразу задумується як щорічний січневий фестиваль, що кожного року експериментувати з форматами та розширюватися. Одного року ми проведемо Стус-Фест в українських Донецьку та Горлівці, де жив та працював Василь Стус
![](/files/upload/195/%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%BD/%D0%9B%D0%B5%D0%B4%D1%96%20%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0/%D0%9F%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE/%D0%AF%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BB/%D0%94%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F/%D0%9E%D0%B7/%D0%A7%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD%201/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD%202/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%20%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B4%2023/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0/%D0%9A%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BA%D0%B0/%D0%9D%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE/%D0%9D%D0%B0%20%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%96/%D0%9A%D1%96%D1%82/%D0%9D%D0%B5%D0%B7%D1%80%D1%8F%D1%87%D1%96/%D0%9A%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%87%D1%83%D0%BA%2023/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%20%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C%2023/%D0%9C%D0%B0%D1%82%D0%B8/%D0%97%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%BD%D0%BE%D0%B2%2023/%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%BE%2023/%D0%93%D1%80%D0%B0%2023/%D0%9B%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%82%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0%2023/%D0%A1%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B1%D0%B8/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%B9%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8F/%D0%A1%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%83%D0%B5%D0%BB%D0%B0/%D0%A5%D0%B0%D0%B7%D1%8F%D1%97%D0%BD/%D0%93%D1%80%D0%B0%20%D1%84%D1%96%D0%BD%D0%B0%D0%BB/%D0%92%D1%83%D0%BB%D1%84/%D0%91%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%96/%D0%A8%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%83%D1%81/%D0%A9%D0%B5%D0%B4%D1%80%D0%B8%D0%BA/%D0%9A%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE%20%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%BD/%D0%A1%D1%82%D1%83%D1%81%20%D1%84%D0%B5%D1%81%D1%82/403417605_1369418717012819_8263685981050383575_n.jpg)
Наразі підтверджені учасники Стус-Фест 2024:
Україна, Київ — DakhTrio (з новою програмою «Стус: Немилосердно»)
Україна, Київ — театральна спільнота DSP (з виставою «Стусанина»)
Україна, Київ — театр «Колесо» (з моновиставою «Чорний птах з білою відзнакою»
Україна, Київ — Театр Між Трьох Колон (з поетвечором шістдесятників «Не Стусом єдиним» — спільно з театральною спільнотою DSP)
Україна, Київ — Музей Шістдесятництва (з вечорницями «Різдвяні Василі»)
Україна, Львів — Театр Леся Курбаса (з виставою «Марко Проклятий або Східна Легенда»)
Україна, Херсон — Херсонський театр ім. М. Куліша (з приїздом театральної спільноти DSP до Херсона та показом вистави «Стусанина» наживо для херсонського глядача)
Україна, Луцьк — планетарій «Світлозоріум» спільно з театром «Гармидер» покаже спеціальну програму «Стус під Зірками» де відвідувачі зможуть почути поезію Василя Стуса, розглядаючи зоряне небо
Естонія, Талінн — Асоціація українських організацій в Естонії (з поетвечором «Вірші Мов Постріл» та показом відеоверсії вистави «Стус: заборонений» Херсонського театру естонському глядачеві)
Франція, Нант — українська бібліотека «Шо» (з місячником Стуса в січні та переглядом відео вистави «Стусанина» та фільму Параджанова «Тіні Забутих Предків» із відтворенням легендарної сцени з Василем Стусом — «хто проти тиранії — встаньте»)
![](/files/upload/195/%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%BD/%D0%9B%D0%B5%D0%B4%D1%96%20%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0/%D0%9F%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE/%D0%AF%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BB/%D0%94%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F/%D0%9E%D0%B7/%D0%A7%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD%201/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD%202/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%20%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B4%2023/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0/%D0%9A%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BA%D0%B0/%D0%9D%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE/%D0%9D%D0%B0%20%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%96/%D0%9A%D1%96%D1%82/%D0%9D%D0%B5%D0%B7%D1%80%D1%8F%D1%87%D1%96/%D0%9A%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%87%D1%83%D0%BA%2023/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%20%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C%2023/%D0%9C%D0%B0%D1%82%D0%B8/%D0%97%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%BD%D0%BE%D0%B2%2023/%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%BE%2023/%D0%93%D1%80%D0%B0%2023/%D0%9B%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%82%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0%2023/%D0%A1%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B1%D0%B8/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%B9%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8F/%D0%A1%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%83%D0%B5%D0%BB%D0%B0/%D0%A5%D0%B0%D0%B7%D1%8F%D1%97%D0%BD/%D0%93%D1%80%D0%B0%20%D1%84%D1%96%D0%BD%D0%B0%D0%BB/%D0%92%D1%83%D0%BB%D1%84/%D0%91%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%96/%D0%A8%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%83%D1%81/%D0%A9%D0%B5%D0%B4%D1%80%D0%B8%D0%BA/%D0%9A%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE%20%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%BD/%D0%A1%D1%82%D1%83%D1%81%20%D1%84%D0%B5%D1%81%D1%82/413209646_854983226633808_5425325059818993561_n.jpg)
Список учасників щоденно оновлюється та розширюється. Щоби долучитися до участі в Стус-Фесті в якості учасника — напишіть організаторам на [email protected]
До Стус-Фесту також долучаються:
проект «Кольорова Історія» спеціально для фестивалю розфарбовує архівні чорно-білі фото Василя Стуса
письменник Мартин Якуб за допомогою ШІ підготував зображення Василя в сучасному світі
поет з Еквадору (наразі проживає в Іспанії) Juan José Pozo Prado та співзасновниця видавництва «Compás» Марина Марчук спеціально для Стус-Фест перекладуть 18 віршів Стуса іспанською
Joao Silveira, виконуючий функції дипломатичного радника з європейських справ і координатор для міжінституційних відносин з Європейською Радою, Європейською Комісією, Комітетом Регіонів та Економічно-соціальним комітетом запише відео вірша «From the Depth if Ages» by Vasyl Stus
Монобанк розробить спеціальну картку з зображенням Василя Стуса
український музикант Діля напише нову пісню
Інформаційну підтримку забезпечують 👊ProТеатр 👊Театрали Києва 👊Чорний Лотос
Також в грудні та січні в рамках фестивалю буде проведена акція #рядовий_стус
Проект #рядовий_стус — це коли українські військові записують відео з віршами Василя Стуса.
З одного боку це намагання розібратися і розпрощатися з радянським минулим (а Стус два роки служив за Уралом)
З іншого — це нагадування про цінність культури і про те, за що ми насправді воюємо.
![](/files/upload/195/%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%BD/%D0%9B%D0%B5%D0%B4%D1%96%20%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0/%D0%9F%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE/%D0%AF%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BB/%D0%94%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F/%D0%9E%D0%B7/%D0%A7%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD%201/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD%202/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%20%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B4%2023/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0/%D0%9A%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BA%D0%B0/%D0%9D%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE/%D0%9D%D0%B0%20%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%96/%D0%9A%D1%96%D1%82/%D0%9D%D0%B5%D0%B7%D1%80%D1%8F%D1%87%D1%96/%D0%9A%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%87%D1%83%D0%BA%2023/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%20%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C%2023/%D0%9C%D0%B0%D1%82%D0%B8/%D0%97%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%BD%D0%BE%D0%B2%2023/%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%BE%2023/%D0%93%D1%80%D0%B0%2023/%D0%9B%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%82%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0%2023/%D0%A1%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B1%D0%B8/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%B9%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8F/%D0%A1%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%83%D0%B5%D0%BB%D0%B0/%D0%A5%D0%B0%D0%B7%D1%8F%D1%97%D0%BD/%D0%93%D1%80%D0%B0%20%D1%84%D1%96%D0%BD%D0%B0%D0%BB/%D0%92%D1%83%D0%BB%D1%84/%D0%91%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%96/%D0%A8%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%83%D1%81/%D0%A9%D0%B5%D0%B4%D1%80%D0%B8%D0%BA/%D0%9A%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE%20%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%BD/%D0%A1%D1%82%D1%83%D1%81%20%D1%84%D0%B5%D1%81%D1%82/414473984_686407976810438_8091082748136782585_n.jpg)
Ми безмежно вдячні нашим Захисникам за ту надлюдську працю, яку вони виконують боронячи нашу землю і нашу культуру. Ми хочемо, щоби їх голос почули. Сам Стус казав «Митець потрібен своєму народові та й усьому світові тільки тоді, коли його творчість зливається з криком його нації» То от ми хочемо, щоби цей крик почули усі.