Лікувальна місія театру

У Київському академічному театрі «Колесо» відбулася прем’єра вистави «Надвечір'я з рок-н-ролом», за п’єсою Міхаїла Хейфеца, що є спільним проєктом цього театру та Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша.

Лікувальна місія театру

— Саме цю п’єсу, яку подарував нам відомий сучасний драматург Міхаїл Хейфец, ми обрали для спільного проєкту Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша і Київського академічного театру «Колесо», — розповіла народна артистка України Ірина Кліщевська, очільниця театру «Колесо».

Як і всі українці, наш театр підтримує херсонців, чим можемо допомагаємо в цей страшний для нашої країни час. Як керівник театру розумію, наскільки важко наразі існувати Херсонському театру. Завдяки вірі, патріотизму, невичерпній енергії Генерального директора-художнього керівника ХОАМДТ народного артиста України Олександра Книги театр імені Куліша тримається, намагається працювати в своєму приміщенні, створювати спільні проєкти і колаборації на рідній сцені та на майданчиках інших українських театрів, таких як Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки, Миколаївський академічний художній драматичний театр, проводити щорічний Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії».

У ліричній комедії «Надвечір'я з рок-н-ролом» задіяно двох акторів. Херсонський театр представляє заслужена артистка України Олександра Тарновська, яка всю окупацію провела в рідному місті і зустрічала ЗСУ на Площі Свободи. Київський театр — актор В’ячеслав Шеховцов, харків’янин, який багато років працював в київських театрах, знімався у відомих фільмах і серіалах, а останній рік працює в нашому колективі театру «Колесо».

Спільний проєкт двох театрів став підтримкою і відновленням вистави за п’єсою Хейфеца. З 2019 року до початку війни ця вистава в постановці заслуженої артистки України Тетяни Аркушенко гралась в Херсонському театрі під назвою «Осінній рок-н-рол» — імпровізація в стилі ретро. В нашому театрі виставу граємо в перекладі Олександра Литовченка, який теж на безоплатній основі надав нашому театру матеріал для роботи. В новій постановці херсонський театр також представляють балетмейстер, заслужений працівник культури України Валентин Васяк і художник-постановник заслужений художник України Ольга Гоноболіна. Від «Колеса» над виставою працюють завідувач художньо-постановочної частини Олег Пустовіт, художник з освітлення Ірина Макарова і звукорежисер Микита Татарнєв.

Впевнена, що прем’єрну виставу полюблять київські глядачі. Вже заплановано участь з виставою «Надвечір'я з рок-н-ролом» у фестивалях в Ужгороді, й, звичайно, в «Мельпомені Таврії».

А наш театр зараз працює над новою виставою за п’єсою сучасного українського драматурга Олександра Володарського.

— Нова вистава — доказ для всього суспільства, що мистецтво завжди живе, навіть у такі важкі часи, — наголосила директорка-розпорядниця Херсонського музично-драматичного театру Юлія Бунчак. - А зараз воно має ще й лікувальну місію. У незламному Херсоні люди ходять на вистави, які відбуваються в укриттях. Не дивлячись на те, що місто перебуває під постійними обстрілами, вони купують квитки на наші спектаклі. І те, що роблять артисти зараз значно важливіше, ніж це було в мирні часи.

Показуємо вистави досить часто. Заходи у нас відбуваються по кілька разів на тиждень. Переважно це концертні програми, а власне вистави трохи рідше. Крім Києва маємо спільні проєкти з Миколаєвом та Одесою.

— У Херсоні зараз працюємо на двох сценах, — зазначила керівниця літературно-драматургічної частини театру Альона Мовчан. — Зокрема, проводимо покази моновистав. Зараз їх у нас п’ять. Київському глядачеві вже знайомі такі наші роботи: «Позивний «Горобчик», «Буде тобі враже, так як відьма скаже», «Кицька на спогад про темінь».

Одну з концертних програм присвятили творчості Кузьми Скрябіна. Особливість її полягає в тому, що він сам веде цю програму. Знайшли відео, де він розповідає про свої пісні, свою творчість. Свій творчій вечір готує талановитий вокаліст, завідувач музичною частиною нашого театру Олексій Пономарьов.

Велика подяка за підтримку театрів з інших міст. Ми починали з вистави «Лишатися не можна». Це був наш спільний проєкт з Національним академічним драматичним театром імені Лесі Українки. Дуже нас підтримує Миколаївський художній академічний драматичний театр. Там відбулася прем’єра вистави «Котигорошко» проти вікінгів". До цього образу зараз дуже часто звертаються, а в нас оригінальний текст і оригінальна музика. До Міжнародного дня театру вийшла прем’єра «Катерини». Тут грають як херсонські, так і миколаївські артисти. Також плануємо поновити вистави «Обережно, жінки» та «Баба Пріся або на початку та наприкінці часів». А ще будемо робити виставу «Перевізник» за п’єсою Ніни Захоженко.

Ми дуже любили херсонську виставу «Осінній рок-н-рол». Київська постановка теж вийшла дуже світла. Хотіла б подякувати Аллі Підлужній, яка долучилася до реалізації проєкту та автору п’єси, що надав право безкоштовно використовувати текст.

— Вся музика з попередньої вистави, — пригадав балетмейстер-постановник, заслужений працівник культури України Валентин Васяк (м. Херсон). — Вона оригінальна. Акторам було непросто опанувати хореографію, але врешті вони добре впоралися з цим завданням. Думаю, що в Олександри та В’ячеслава вийшов гарний дует. Раніше я ставив хореографію для багатьох вистав Херсонського театру, а зараз викладаю в університеті. Був радий знову повернутися до творчості.

Фото Олександра Бєлєнького.