Які країни ЄС виступають за мирні переговори України та Росії

Італія та Угорщина закликали ЄС чітко виступити за припинення вогню в Україні та мирні переговори з країною-агресором, що суперечить іншим державам-членам, налаштованим зайняти жорстку позицію щодо Москви перед наступним самітом.

Зазначається, що у проекті підсумкової заяви саміту 30−31 травня, і датованій 19 травня, Європейський Союз описує як «непохитний у своїх зобов’язаннях допомогти Україні реалізувати своє невід’ємне право на самооборону проти російської агресії». У ньому не згадується про мирні переговори.

На зустрічі представників ЄС у п'ятницю, 20 травня, посол Італії запропонував змінити текст, зазначивши, що він має стосуватися мирних переговорів і вказати негайне припинення вогню як одну з перших цілей ЄС, згідно зі словами людей, які були присутні на зустрічі.

Цю пропозицію підтримали Угорщина та Кіпр, які є одними з держав, які найбільше критикують новий пакет санкцій ЄС проти росії, який протягом тривалого часу блокувався через внутрішні розбіжності.

Угорщина виступає проти запланованого нафтового ембарго, а Кіпр стурбований запропонованою забороною на продаж нерухомості громадянам Росії.

При цьому, президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу на форумі в Давосі у вівторок зайняла «яструбину» позицію щодо росії і не згадала про мирні переговори.

«Україна має виграти цю війну, а агресія Путіна має бути стратегічним провалом», — сказала вона.

В останньому проекті висновків саміту ЄС «залишається відданим посиленню здатності України захищати свою територіальну цілісність і суверенітет».

Згідно зі словами дипломатів, країни Балтії та Польща є одними з найрішучіших прихильників жорсткої лінії, а Латвія закликала до ще більш чітких формулювань для посилення військової підтримки.

Переглянутий проект має бути представлений пізніше після зустрічі представників ЄС, сказав один дипломат.