Казахстан більше не бажає залишатися сателітом кремля
Сенсаційний виступ президента Казахстану Касим-Жомарт Токаєва на економічному форумі у Санкт-Петербурзі, який довів очевидне: Казахстан більше не бажає залишатися сателітом кремля.
Основними тезами виступу Токаєва стали такі:
Казахстан не визнає незалежності так званих ДНР та ЛНР та виступає за непорушність визнаних міжнародним правом кордонів і територіальної цілісності країн-членів ООН.
В Казахстані є різні точки зору щодо «спеціальної воєнної операції рф» в Україні, оскільки на відміну від росії, в країні розвинене громадянське суспільство.
Американська економіка має великий запас міцності і розвивається динамічно, Казахстан виступає за міжнародне співробітництво та проти самоізоляції.
Казахстан має на меті дотримуватись накладених на рф обмежень, оскільки в іншому разі вже до країни можуть застосувати вторинні санкції.
Повного імпортозаміщення в росії досягнути в принципі неможливо.
Натякаючи на те, кого насправді потрібно денацифікувати, Токаєв нагадав путіну про те, що на російському телебаченні дуже багато ксенофобських, расистських телеведучих та телепередач, що пропагують міжнаціональну та міжрелігійну ворожнечу.
Якщо не брати до уваги військові невдачі в Україні, такого масштабного приниження путін не отримував уже давно. Адже до цього Казахстан вважався найближчим союзником рф та однією з держав-засновників Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) та Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ).
Хоча Глава рф і не прокоментував слова Токаєва, на неофіційних кадрах видно як під час виступу змінилися поза та обличчя путіна, який був шокований його словами.
Демонстративне приниження Путіна продовжилось, коли прес-служба президента Казахстану заявила про його відмову прийняти орден Олександра Невського, яким москва планувала нагородити його за співпрацю з росією.
Публічну заяву Токаєва було неможливо дезавуювати, тому реакція кремля була миттєвою.
Р. Кадиров звернувся до членів ОДКБ із вимогою жорстко відреагувати на слова Токаєва.
Вже 19 червня під приводом, начебто виявлених бомб часів Другої світової війни було заблоковане відвантаження з порту Новоросійськ казахстанської нафти, що йде на експорт до Європи.
Казахстан у відповідь призупинив дозволи на експорт своєю територією 1700 вагонів із російським вугіллям.
Проте спроба путіна якось вплинути на економічну ситуацію в Казахстані буде вкрай невигідною для росії, бо ще збільшить розворот Казахстану у бік Китаю та Заходу.
Таким чином, конфлікт та непорозуміння між очільниками кремля та Нур-Султану набирає обертів та стає системним.
Уряд Казахстану відмовив росії долучитися до російських окупаційних військ в Україні та виключив можливість перекидання своїх миротворчих сил на Донбас.
1 квітня представник президентської адміністрації Казахстану заявив, що країна поважає територіальну цілісність України та всупереч російській офіційній пропаганді не боїться називати «війною» російське вторгнення в Україну.
В травні Казахстан приєднався до санкцій проти російських банків і заблокував, 6 млн. на рахунках банківських установ, афілійованих з рф, — таких, як «Сбербанк», «Альфа-банк» та казахстанський «ВТБ».
В ефірі кремлівського каналу «Росія 24» казахстанський лідер зазначив, що січневі протести в Казахстані були подолані завдяки колективній підтримці країн-учасниць ОДКБ, а не лише рф, і Казахстан не має «вічно служити та кланятися росії».
Своїми діями Токаєв чітко демонструє, що країна поступово відмовлятиметься від співробітництва з росією як суто сировинної держави та орієнтуватиметься на більш потужних гравців, зокрема Китай.
Демарш Токаєва на економічному форумі став не лише черговим ляпасом путіну — він демонструє поразку всієї зовнішньої політики рф, у тому числі і на пострадянському просторі.
Таким чином, росії не вдасться залучити союзників до війни проти України. Ніхто з керівників колишніх радянських республік не визнав «незалежності» окупованих рф територій Донбасу, Абхазії, Південної Осетії.
#інфотерор