Сьогодні в Україні Святвечір західного обряду

  • 271

Сьогодні, 24 грудня, в Україні та у всьому світі, у християн, що святкують Різдво за Григоріанським календарем — Святвечір або Надвечір’я Різдва Христового.

Сьогодні у християн західного обряду - різдвяний Святвечір
Сьогодні у християн західного обряду - різдвяний Святвечір

Святвечір — завершальний день Різдвяного посту. За традицією, піст завершується з появою на небі першої вечірньої зорі, після чого відбуваються урочисті різдвяні богослужіння.

Зокрема, Різдво Христове в католицькій церкві відзначається трьома богослужіннями: опівночі, на світанку й удень, що символізує Різдво Христове в лоні Батька, во чреві Богоматері та в душі віруючого.

У перші століття нашої ери не існувало точної дати святкування Різдва Христового. Одні віруючи виступали за 20 травня (Климент Олександрійський), інші — за 25 березня, 17 листопада тощо. Східні християни відзначали Різдво переважно на Богоявлення — 6 січня.

У 336 році, за часів імператора Костянтина Великого, відбулось перше задокументоване святкування Різдва саме 25 грудня. Офіційно ця дата була затверджена на Третьому Вселенському соборі, що проходив в місті Ефес у 431 році. Згодом святкування Різдва зі східної частини Римської імперії почало поширюватись на північ і захід Європи, доповнюючись різними традиціями. Так, у Середні віки (приблизно з 1223 року) виник звичай встановлювати для поклоніння віруючих різдвяні вертепи — ясла з фігурками Дитяти Ісуса, Марії, Йосипа, пастухів, Трьох царів (волхвів) у церквах та власних будинках.

Варто нагадати, дата святкування Різдва у всіх християн однакова, різниця лише у системі літочислення — західні церкви відзначають Різдво за Григоріанським календарем, а східні переважно за Юліанським, де 7 січня — це 25 грудня за старим стилем.

Телеканал i-ua.tv вітає всіх зі святом.