Прив’язувати Хрещення Русі до 28 липня немає жодних підстав, — експерт
Прив’язувати День хрещення Київської Русі до 28 липня немає жодних підстав. Саме святкування Хрещення Русі виникає досить пізно.
Про це повідомив кандидат філософських наук, науковий співробітник відділу історії філософії України Інституту філософії імені Г. Сковороди НАН України Володимир Волковський у програмі «Суспільні діалоги» з Володимиром Тетеруком на телеканалі I-UA.tv.
«Можу одразу сказати, що символічні речі, символічні дискусії — це особливо важлива тема. (…) Що стосується конкретно цього свята, то тут я б розділив десь на три таких моменти. По-перше, наскільки саме свято пов'язане з „рускім міром“. Я завжди наполягаю казати „руСкій мір“, тому що слово „русЬкий“ відсилає до слова Русь, що є українською спадщиною та зовсім не „рускім“. Другий момент — конкретна історична дата, конкретне датування дня Хрещення Русі. І третє — це зрештою чи доречно пов'язувати ці три свята разом», — зазначив він.
Фактично, за його словами, святкування цього дня виникає в Російській імперії в контексті спроби збудувати модерну націю, державу.
«Відповідно, своєю чергою можна сказати, що воно виникає потім, на початку 90-х, і вже входить у свою останню фазу у 2008 році. Тобто, строго кажучи, великі такі дати як 900-річчя Хрещення, тисячоліття Хрещення були та відзначалися в XIX-XX ст. Лише в нульових роках, а саме у 2008 році, ця дата була переміщена на 28 липня, при чому це переміщення було остаточно ініційоване та просунуте саме з росії», — сказав експерт.
На його думку, Хрещення саме по собі є входженням країни в європейський цивілізаційний простір і це можна пов'язувати з історією державності.
«Ми можемо говорити, що Русь є передколискою, історією, передісторією Української держави й так само прив'язуватися до неї. Але в символічній історії, у символічній пам'яті дуже важлива кожна деталь, кожна йота, яка починається від того, що ми святкуємо, коли ми святкуємо та як ми святкуємо», — підкреслив науковець.
Волковський зазначив, що пересічний обиватель дійсно святкує те, що він сприйняв із загального сакрального космосу, з поля суспільних уявлень про сакральне. «І йому щиро здається, що він святкує велике свято, він не занурюється в те, що і як він святкує», — додав гість програми.