Чому словосполучення «українська еліта» викликає негативне трактування — відповідь експерта

Ми всі 30 років мали не українську еліту, яка служить своєму народу, а ту саму колоніальну адміністрацію, яка виконувала функцію — визискувати Україну, відбирати кошти у народу та вивозити все за кордон.

Чому словосполучення «українська еліта» викликає негативне трактування
Чому словосполучення «українська еліта» викликає негативне трактування

Про це заявила доктор філософії, громадський діяч Олена Скоморощенко.

«Розмову доведеться починати з визначення того, що є еліта, а що є симуляція, ілюзія еліти. Еліта — це не статус, а функція. Президент, гетьман, князь — не еліта, якщо він не здійснює 2 завдання: витворення проектності для свого народу та створення інструментів реалізації цієї проектності. Але в Україні століттями була специфічна ситуація. Найкращі сини та дочки нашого народу намагалися виконувати функцію еліти. Вона полягає в тому, що еліта займається осмисленням історичних подій, що відбуваються, і у які втягнута країна. Викликів, що стоять перед країною, а також шукають їх вирішення з метою забезпечення національних інтересів. Це стосується захисту та добробуту, процвітання та розвитку народу. Саме це є функцією еліти. Але реалізація всього цього не могла здійснюватися через відсутність власної держави. 800 років ми були колонією наших агресивних сусідів. А стосовно колоній працює такий закон — еліт в колоніях не буває. В колоніях є тільки колоніальна адміністрація, яка забезпечує реалізацію проектності метрополії за рахунок ресурсів колонії, тобто України», — каже експерт.

За її словами, українська проектність з’являлася навіть у колоніальних умовах у вигляді спроб геніїв нашого народу.

«Починаючи від Байди Вишневецького, який створив Січ, як спосіб захистити Україну від набігів кочівників. Навали кочівників забирали наших дітей та жінок, а чоловіків полонили та змушували воювати за інтереси імперії. Те саме ми зараз спостерігаємо на окупованих територіях. Адже на Донбасі чоловіків ловлять та змушують воювати проти України», — каже експерт.

На думку, О. Скоморощенко, з іншого боку, оскільки колонія мала якось управлятися, то імперія для здійснення цієї функції призначала колоніальну адміністрацію. Її функції зводилися до визискування територій і людей, тобто до завдання збирати якомога більше грошей з населення, не залишаючи нічого для розвитку та все вивозити за кордон колонії.

«Тобто, до метрополії. І навіть усі 30 років незалежності саме це і відбувалося. Попри те, що у 1991 році було проголошено державний суверенітет, створення власної держави, однак насправді ми всі 30 років мали не українську еліту, яка служить своєму народу, а ту саму колоніальну адміністрацію, яка виконувала ту ж саму функцію — визискувати Україну, відбирати кошти у народу та вивозити все за кордон.

Саме через це склалася ситуація, що в нашому словнику сучасної української мови, слово політика та еліта є лайкою. Ніхто з порядних людей не хоче займатися політикою та бути елітою. Як правило, всі ці поняття асоціюються в широкій свідомості, з лайном, яким не хоче бруднитися порядна людина. Це замкнене коле, яке саме себе відтворює. Але демократія, тобто влада народу, може бути тільки політичною. І розвиток може відбуватися тільки демократичним шляхом, а не насильницькою волею деспота. Тобто, демократія і розвиток і є політична діяльність і будь-який народ для здійснення цієї функції висуває найкращих своїх представників, тобто еліту", — каже експерт.

На її думку, у нас же зараз найкращі представники від цього відкараскаються, тому що еліти в Україні асоціюються з пройдисвітами, які багато століть оббирали Україну та українців, здійснюючи цю функцію руками виродків, які робили горе для свого народу та країни.

«На жаль, і сьогодні — це все ще животрепетні і конкретні явища нашої реальності. Але наша мета — не просто розумні розмови про наболіле, ми говоримо про це, щоб змінити цей стан справ і змінити реальність з поганої на кращу.

Сподіваюся, що після війни нам вдасться не тільки повернути свої державні кордони, а й зробити суттєвий крок до справжнього суверенітету та народовладдя. Тобто, здобути право на саморозвиток. А це вже буде вимагати наявності своєї національної еліти.

До речі, у кожного народу є історія виникнення, розвитку та формування власних еліт. Наприклад, у британців видатні мислителі та вчені ставали державними діячами. Скажімо, Ньютон був сучасною мовою Головою Нацбанку, Джон Локк — Віце-прем'єром, а Томас Мор — Прем’єр-міністром", — резюмує експерт.