Українців залишать без пенсії — експерт
Держава хоче перекласти весь тягар війни на плечі громадян. Тим часом уряд хоче запустити накопичувальну пенсійну систему, щоб віддати гроші українців приватним пенсійним фондам та страховим компаніям.
Про це в коментарі i-ua.tv заявив експерт з соціальних питань Андрій Павловський.
«Виходить так, що зобов'язання однобокі. Громадянин повинен державі все, а під час війни віддати здоров’я та життя, а держава не повинна нічого. Люди повертаються з фронту та не отримують належного забезпечення. І родини загиблих не можуть отримати компенсацію 15 млн грн. Вже не кажу про довідки, які треба зібрати. Зараз вже добралися до пенсіонерів. І до майбутніх в тому числі. Адже в Мінсоцполітики заявили, що пенсіонерам не варто розраховувати на пенсію. Тому треба починати самостійно дбати про забезпечення старості. Адже на пенсію не варто розраховувати. Для цього є ряд об'єктивних обставин. Зокрема, через війну в країні виникла демографічна криза і солідарна пенсійна система ледь працює», — каже А. Павловський.
Він нагадав, що коли солідарна пенсійна система запроваджувалася, було 4 працюючих на одного пенсіонера. Тож можна було легко утримати пенсіонера.
«Солідарна система ефективна, коли на одного пенсіонера є кілька працюючи українців. Якщо ж ні, то система поступово завалюється. Виникають проблеми з виплатами. Чиновники нічого краще не придумали, як перекласти все на громадян. Тобто держава хоче відмовитися від своєї соціальної функції з пенсійного забезпечення, щоб кожен виживав в старості, як міг. І пропонують українцям купувати нерухомість, щоб здавати в оренду та відкладати кошти на пенсію. Однак не всі люди мають такі можливості. Тому українців передпенсійного віку і майбутніх пенсіонерів держава кидає напризволяще. Держава в особі чиновників хоче усунутися від вирішення цього питання», — каже експерт.
За його словами, всі проблеми є похідними від економічного стану.
«Якщо немає економічного розвитку, тоді будь-яка пенсійна реформа не буде мати успіху. Та не буде ефективною. Тому що вона похідна від економіки. Саме тому уряд має робити все, щоб підтримати економіку. Буде зростати економіка, зростуть і доходу громадян. Відповідно буде більше відрахувань до пенсійного фонду», — каже А. Павловський.
За його словами, уряд хоче запустити накопичувальну пенсійну систему, щоб віддати гроші приватних пенсійним фондам та страховим компаніям.
«Це давно вже лобіює нардепка Третякова. Адже пенсійні гроші — це десятки мільярдів гривень. Всі ці кошти підуть в приватні руки. При чому без будь-якої гарантії збереження цих грошей», — каже А. Павловський.
На його думку, щоб запровадити накопичувальну пенсійну систему, має бути економічний розвиток.
«Для цього декілька років підряд мають зростати, а не падати доходи громадян. Тоді поступово, обережно, крок за кроком можна запроваджувати цю накопичувальну систему. Також мають бути гарантії для опікування грошима. Наразі таких умов немає. А без цього вся ця накопичувальна пенсійна система перетвориться на одну велику фінансову піраміду. Люди прийдуть за пенсією, а їм скажуть, що її з’їла інфляція, бо немає жодних гарантій збереження від держави. Також є негативний досвід приватних пенсійних фондів. В них видатків було більше, ніж прибутків», — резюмує експерт.
Нагадаємо, що Україна не може платити своїм громадянам високі пенсії, тому українцям радять самостійно відкладати собі на старість. Причина криється в затяжній демографічній кризі.
Заступник міністра соціальної політики Дар'я Марчак розповіла, що українці отримуватимуть пенсії за солідарною системою, але суми виплат будуть невеликими.