Віктор Шишкін: Верховна Рада так і не визнала Росію агресором
Законопроект № 7163 є нічим іншим, як прикриттям «мінського договорняка».
У проекті закону про реінтеграцію Донбасу забули про Крим, а Росію за фактом не визнали агресором. Весь документ спрямований на включення в українське законодавство мінських угод. Такої думки дотримується суддя Конституційного суду України у відставці Віктор Шишкін.
Як повідомляє «Радіо Свобода», 6 жовтня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проект закону № 7163 «Про особливості державної політики для забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях». Цей документ як невідкладний подав Петро Порошенко. У законопроекті, серед іншого, міститься пункт про визнання Росії державою-агресором. За документ проголосували 233 депутати.
«Законопроект № 7163 є нічим іншим, як прикриттям «мінського договорняка», — говорить Віктор Шишкін. — Звичайно депутати виключили частину 1 статті 7, де була пряма згадка про мінські угоди. Тим не менш, у інших статтях вони завуальовано присутні. Навіть стаття 1 починається зі слів: «у Донецькій та Луганській областях тимчасово окупованими територіями визнаються», а далі йде їх перелік. Втім, яка саме держава їх окупувала не написали.
У статті 2 йде мова про те, що тимчасова окупація Російською Федерацією територій у Донецькій та Луганській областях є нелегітимною. Якщо Росію назвали окупантом, то варто було б вже зазначити, що вона є і агресором відповідно до Резолюції ООН та Римського статуту", — констатував суддя Конституційного суду України у відставці.
Віктор Шишкін зазначив, що у президентському законопроекті не вказано, коли саме Росія розпочала агресію. Крім того, у документі не згадується Крим.
«Ми всі знаємо, що 22 червня 1941 року нацистська Німеччина почала війну проти СРСР. За аналогічним підходом в українському законодавстві має бути вказано, з якого часу Росія стала агресором. Але цього ніде не зафіксували. Із законопроекту чомусь випав Крим. Він, що у нас не окупований? Там, що Росія не агресор?» — обурився він.
Суддя Конституційного суду України у відставці назвав політику діючої влади прихованою колаборацією. На його думку, деякі міжнародні інституції більше турбуються про нашу державу, ніж вітчизняні можновладці.
«Я б таку політику назвав навіть не половинчастим підходом, а прихованою колаборацією. Закони так не пишуть. Прокурор Міжнародного суду ООН під час минулорічної доповіді сказав, що агресивне вторгнення російських військ на територію України необхідно вважати не пізніше 26 лютого 2014 року. Де у нас такі дати? Чому прокурор Міжнародного суду ООН хвилюється за нас більше, ніж ми за себе?» — сказав Віктор Шишкін.
Замість того, щоб вигадувати нові документи, спрямовані на легітимізацію мінських домовленостей, він радить Порошенкові виконувати існуюче законодавство.
«У Конституції чітко прописані повноваження президента. Нехай він запускає в дію Закон «Про оборону України», а не створює незрозумілі документи, пов’язані з «мінським договорняком», — зазначив Віктор Шишкін.
Ірина Сатарова