Трамп незацікавлений у повній капітуляції України, є шанс переломити ситуацію — Віталій Кулик

Республіканець Дональд Трамп здобув перемогу на президентських виборах у США. Чого очікувати Україні та світу, журналісти i-ua.tv запитали у політолога Віталія Кулика.

Трамп пообіцяв зупинити усі війни під час свого президентства
Трамп пообіцяв зупинити усі війни під час свого президентства

— Чи очікувати протестів в США після перемоги Трампа на президентських виборах?

Хто б не переміг Трамп або Гарріс, програвший кандидат у судах заперечуватиме свою поразку, заявляючи про фальсифікації. У США є розкол суспільства. Відповідна інша сторона не буде визнавати перемогу опонента і розглядає шлях політичної мобілізації для того, щоб протистояти. Проте хід голосування показує, що підстав для судового оскарження у Гарріс не багато.

Очікував би більше заворушень та внутрішньо — політичної нестабільності у США, коли Трамп перейде до реалізації своєї програми. Зокрема, в частині політики, яку реалізовували ключові демократи за часів Байдена, тоді можливі серйозні зіткнення та протистояння. Це середньострокова перспектива. Скажу не популярну тезу — у Трампа є шанс переформатувати світовий порядок. В нього є шанс дати доброго копняка колективному Заходу, щоб повернути йому глобальні лідерство. Проте все залежить від того, наскільки Трамп зможе обрати правильний вектор. Чи послухає токсичних соратників, які вважають, що Америка має сконцентруватися виключно на собі та не втручатися у зовнішні справи. Також це можуть бути представники реал- політик, які будуть говорити про необхідність посилення позиції США на ключові процеси. Зокрема на такі, як війна рф проти України.

— Які очікування для нас від президенства Трампа?

Нагадаю, що Трамп обіцяв завершити війну до своєї інавгурації. А це означає, що вже зараз він почне човникову дипломатію. Спробує провести прямі переговори з путіним. Таким чином буде підштовхувати Київ до початку великого переговорного треку. Це викликає великі побоювання. Адже, як інструмент тиску Трамп може використовувати загрозу зупинення військової та фінансової підтримки.

Однак, навряд чи Трамп зацікавлений у повній капітуляції України та передачі під протекторат росії. Скоріш за все, він зацікавлений у проведенні певних ліній, які б зупинили російську експансію та створили надійний та хоча б тимчасовий бар’єр на цьому шляху. Цілком ймовірно, що Трамп не буде мислити категоріями довготривалого миру. Можливо йому будуть цікаві варіації перемир’я на деякий час, якраз, щоб закінчилася його електоральна каденція. Це є небезпекою для України. Оскільки перемир’я призведе до посилення військової спроможності рф та початку нової фази війни проти України. В той час, в Україні необхідної підтримки з боку Заходу не буде у достатньому об’ємі, щоб зупинити новий наступ.

Це створює ризики для Європи. Зокрема, для Європейської безпеки. Тому що 4−5 років каденції Трампа достатньо мало, щоб Європа була готовою до можливої континентальної війни на своїй території. А це може бути, якщо Європа продовжить підтримувати Україну на високому рівні. І не просто підтримувати, а бути залученою до спротиву рф. Це також загроза для Євроатлантичної спільноти. Адже Трамп вважає, що європейці халавщики, бо не платять за свою оборону. Це може створити дефіцит безпеки в Європі, чим відразу може скористатися рф для атаки на Альянс з метою підвішування його здатності оборонятися колективними способами з використанням всіх можливих засобів.

У Трампа є два шляхи. Перший — об’єднатися з токсичними персонажами, які вважають, що США мають домовлятися з автократами за будь- яку ціну. Другий — підтримка тих, хто мислить раціонально. Це ті, хто бачить справжніх ворогів США та справжній партнерів та союзників й намагається оптимізувати міжнародну політику та глобальну безпеку. Поки що в оточенні Трампа бачу паритет. Там представлені, як перші, так і другі. Хоча перших більше. Може бути таке, що Трамп захопиться токсичним середовищем і почне реалізовувати їх порядок денний. Тоді це буде небезпечно для України. Адже нам будуть викручувати руки та примушувати до прямих переговорів з росією на основі територіальних поступок. Зокрема, по нинішній лінії розділення, або ще більших поступок, як фіксації у Конституції рф, тих чи інших хотелок путіна. Тому до цього треба бути готовими. І тут має бути здатність української еліти формувати адекватний порядок денний у відповідь. Це пошук союзників, балансування, перезаснування державності в Україні. Можливо виборчий процес в Україні, про що говорять всі наші західні партнери. Зокрема, що є проблема з легітимністю і вона буде ще більше поглиблюватися. Тому після перемоги Трампа нас чекають складні і дуже цікаві часи.

— Чи можуть наші політики домовитися з представниками адміністрації Трампа, щоб республіканці були більш прихильними до України?

Для цього треба вести перемовини з різними групами впливу та інтересів. Зокрема, шукати точки дотику до цих груп. Поки ми це бачили лише на рівні волонтерства, а не лобіювання. Тобто християнських церков, які підтримують Трампа та проявили інтерес до української теми, виступивши на боці України у деяких питаннях. Однак цього мало. Треба шукати більше точок дотику. Республіканці критикують Зеленського та стиль, який він використовує у допомозі США. Тому наразі Зеленському поїхати та США й вимагати гроші та зброю буде фактично неможливо. Адже Трамп не збирається купувати безпеку для України. Він скоріш за все, не буде надавати Україні фінансування. Це будуть кредити з високим відсотком, або під заставу та матеріальну відповідальність. А це величезна загроза для України. Однак ми взагалі можемо втратити державність. Тут питання не в грошах, а у ефективному використанні кредитів. А в нас є питання стосовно ефективного використання. У США є питання стосовно корупції, неефективності, некомпетентності посадовців. Адже вони не здатні перебудувати у воєнний час економіку, мобілізувати економічні процеси на потреби фронту. Цього ми не бачимо, як і американці. А наше керівництво країни хоче балансувати між електоральною привабливістю та популярними рішеннями. Це поки ще вдається. Однак час скоро вичерпається. Адже Трамп не буде давати Україні гроші просто так. Тому Україну очікують складні часи.

— Як новий світопорядок може вплинути на війну в Україні, адже Трамп дуже непередбачуваний

Він абсолютно непередбачуваний і в цьому його шарм. Адже Трамп може піти на домовленості з путіним, так відмовитися від них та надати Україні далекобійну зброю. Тобто, як піти на переговори з автократами так і піти шляхом збройного протистояння. Трамп здатний на політичні рішення та він готує взяти на себе політичну відповідальність на що були не здатні демократи. Якщо Трамп побачить, що переговори з путіним не мають для нього ніякої особистої вигоди, то він може дозволити вступити Україні до НАТО та надати нам необхідний обсяг військової допомоги.

— А якщо Трамп побачить, що путін його обманює та не виконує домовленості?

Якщо це буде загрожувати владі Трампа або можливості збереження республіканців при владі, після нього, то Трамп може переграти ситуацію. Тобто він може перегорнути шахову дошку, що є потенційно позитивним сигналом для нас. Зокрема, непрогнозованість Трампа та здатність перегорнути дошку на якій він зіграв. А щодо демократів, то ні Байден, ні Гарріс не були на це здатні.

— Тобто у нас є шанс змінити ситуацію на краще?

Так, хоч і дуже ілюзорний. Якщо Україна буде домовлятися з республіканцями та їх партнерами — це створить потенційні можливості. Головне, щоб Трамп бачив в цьому вигоду для себе та своєї політичної сили, тоді це зіграє в наш бік. Бо Трамп не купує обіцянки та повітря. Він купує матеріальне, що можна конвертувати в гроші.

— А чи піде Трамп на конфлікт з Китаєм, якщо Пекін продовжить зближення з москвою?

Очевидно, що Трамп буде стримувати Китай. Однак це більше економічне питання, ніж військові протистояння. Не виключаю, що Китай зможе домовитися з Трампом.