Після ратифікації Римського статуту Україною рф зможе подавати позови до міжнародних судів проти ЗСУ — А. Маркевич
1 січня 2025 року Україна стала 125-тою повноправною державою-учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС). Що це означає для нашої країни, які є ризики та чи дійсно рф зможуть притягати українських військових до відповідальності через міжнародні суди, журналісти запитали у ветерана прокуратури України, полковника юстиції запасу, адвоката Анатолія Маркевича.
— Що означає для України ратифікація Римського статуту?
Це є позитивною дією, тому що Україна отримає більше можливостей із залучення потенціалу Міжнародного кримінального суду для притягнення хоч і формального конкретних осіб до відповідальності Міжнародним судом. Там будуть особи відносно яких є рішення українських судів. Міжнародний кримінальний суд буде розглядати питання не рядових солдатів, а щодо керівників з організації військової агресії. Поки це можливість звертатися до МКС та фіксувати злочини рф. А майбутнє покаже наскільки це все буде ефективно. Очікувати швидкого результату не варто.
— Чи дійсно рф та недружні до України держави спробують «закидувати» МКС сотнями заяв проти військових ЗСУ?
Так, це правда. Тому Україна тривалий час не ратифікувала Римський статут для того, щоб не надавати рф можливість подавати позови до міжнародних судів проти українських військових.
— Які наслідки можуть бути?
В МКС треба подавати докази, але росія вже відзначилася на прикладі російсько- грузинської війни 2008 року. Зокрема, що вона заздалегідь думає про це та збирає докази. В них діє та продовжує діяти військова прокуратура та військово-слідчі управління слідчого комітету, які ще з 2014 року збирали та фіксували все, що можливо. Думаю, що вони зможуть скористатися своїми певними напрацюваннями.
Нагадаю, що у 2008 році Грузія не переймалася цими питаннями, тому росія після початку російсько-грузинської війни, дуже швидко, у своїх інтересах зафіксувала багато питань та подала все це до певних міжнародних організацій. Хоча до МКС справа не дійшла. З усім тим міжнародна спільнота визнала, що саме Грузія ініціювала цей конфлікт. Тільки через 6 років, коли у Тбілісі почали збирати та фіксувати докази, на це знадобилося 6 років. Тільки потім міжнародні організації визнали, що саме рф була агресором та реабілітували Грузію. На жаль, через 6 років про це вже мало хто почув.
Наразі росія збирає інформацію проти ЗСУ, ви самі розумієте якого характеру вона є. Також для використання цієї інформації у МКС.
— Чи буде МКС розглядати «докази» рф у війні проти України та чи вдасться Україні притягти російських злочинців до відповідальності?
Важко сказати. Наші суди не дуже квапливі. А Міжнародний кримінальний суд зовсім неквапливий. Тому це може бути схоже на пропагандистку бульбашку, коли буде подано багато заяв з певних питань та на конкретних осіб. Кількість цих заяв може бути великою, але результат розгляду — суд. А Міжнародний суд якраз ретельно розбирається у всіх нюансах. І при відсутності, або сумнівності доказів він ніколи не прийме рішення проти українських військових. Тим більше вже міжнародно визнано, що саме росія є агресором і вона розв’язала нічим не спровоковану війну.
— Чи притягнуть російських злочинців до відповідальності та скільки це може зайняти часу?
В нас вже притягають злочинців до відповідальності. Є судові рішення відносно конкретних осіб, щодо яких зібрали докази та суди їх розглянули та визнали їх винними. В тому числі й в організації вбивств, зґвалтуваннях та вбивствах. Це не масове явище, але таких справ досить багато. Однак, щодо притягнення до реальної відповідальності тут шансів не так вже і багато. Особливо враховуючи ситуацію, що дістати цих злочинців практично неможливо. А якщо вони й будуть виїжджати, то лише в ті країни, де їм буде безпечно.
— А чи можливо притягнути до відповідальності володимира путіна та все інше військово-політичне керівництво рф?
У міжнародному праві є певний імунітет керівників держав. І тут не можна відкидати наслідків Другої світової війни. Адже тут міжнародна спільнота спочатку прийняла рішення про зняття імунітету з основних керівників. Після цього над ними відбувся Нюрнберзький процес.
Наразі проти путіна в МКС відкрито справу проти вивезення українських дітей. Це відголос війни, але не настільки глобальне питання, як розв’язання військового конфлікту. Хоча Україна і поставили це питання, але воно не так просто вирішується, враховуючи посаду президента.
— Тобто не факт, що путіна зможуть притягти до відповідальності поки він обіймає посаду президента рф?
Так. Це стосується відповідальності за розв’язання цієї війни. З інших дрібних питань, які можна безперечно довести, як вивезення та викрадення дітей — можливо. І ордер МКС на затримання путіна, яскраво про це говорить. А в глобальному питанні це проблематично.