Музичне кіно України
У Мистецько-концертному центрі ім. І. Козловського Національної оперети України презентували мистецький проект «Іван Козловський і музичне кіно України». Першою частиною цього проекту став вечір опери і кіно «Запорожець за Дунаєм». А його ініціатор — народна артистка України Лариса Кадочнікова.
Кількість фільмів, кінозаписів та архівних зйомок Івана Семеновича Козловського одна з найбільших серед усіх тенорів світу. Видатний український співак ініціював запис платівки опери Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм» та зйомок однойменної кіноопери, що стала одним з перших прикладів українського музичного кіно. Екранізація опери дала можливість мільйонам глядачів доторкнутися до золотої музичної спадщини нашого народу.
Фільм зняли трагічного 1937 року. Чому саме тоді? Справа в тому, що 1936 року видатний діяч української культури Василь Авраменко екранізував у США оперу «Наталка Полтавка». Відразу після цього за завданням партії український режисер і скульптор Іван Кавалерідзе зняв свою «Наталку…». А вже через рік екранізував і «Запорожця за Дунаєм», цього разу обігнавши свого американського колегу. Виконавці головних ролей Анастасія Левицька і Олександр Сердюк — батьки відомого українського актора Леся Сердюка. А вокальну партію виконував Андрія Іван Козловський. Всього існує п’ять екранізацій цього музичного шедевру, і кожна з них унікальна по своєму. Цікавою особливістю першої екранізації стало те, що в кадрі майже відсутня синхронізація звуку з артикуляцією співаків, коли звучить голос, у кадрі немає виконавця.
Наступна версія — фільм Василя Лапокниша, телевізійна прем’єра якого відбулася 21 липня 1953 року. Виробництво Київської кіностудії художніх фільмів, літературна обробка Максима Рильського. У ролях грають і співають Іван Паторжинський, Марія Литвиненко-Вольгемут, Єлизавета Чавдар, Микола Шелюжко. Якщо перший фільм знімали на природі, то цей повністю у павільйонах кіностудії.
1986 року з’явився фільм Юрія Суярка. В ролі Карася був Федір Стригун, співав Владлен Грицюк. Партію Андрія виконував Анатолій Слов’яненко, а Одарку грала і співала Марія Стеф’юк. Пані Марія виконувала роль Одарки і в останній на сьогодні екранізації опери, яку 2007 рокі здійснив Микола Засєєв-Руденко. Також у цьому фільмі знялися Богдан Бенюк (співає Микола Шопша), Володимир Гришко, Тетяна Ганіна, Іван Пономаренко.
Глядачі мали змогу переглянути уривки з екранізацій «Запорожця за Дунаєм» 1937, 1953 і 2007 років. Лауреат міжнародних конкурсів Надія Новосьолова виконала українські народні пісні «В кінці греблі» та «На вулиці скрипка грає». Солістка Національної оперети України Валерія Туліс подарувала дві пісні Оксани з опери «Запорожець за Дунаєм» — «Місяцю ясний» та «Прилинь, прилинь, козаче мій». Та чи не найбільше вдячних оплесків зібрали солісти Оперної студії Національної музичної академії України ім.
Завершальним акордом вечора, який підготувала і провела Тетяна Зозуля, стала «Молитва Андрія» з кіноопери «Запорожець за Дунаєм» 1937 року у виконанні Іван Семеновича Козловського.
Допомогли створити пісенне свято концертмейстери заслужена артистка України Віолета Чернишова і Наталія Коломієць.
Наразі у Мистецько-концертному центрі ім.