Таємниця Жанни д’Арк
Київський драматичний театр «Дарниця» запросив до Малої опери України, де представив свою нову виставу «Я — Жанна д’Арк».
Цього разу художнього керівника театру, заслуженого артиста України Анатолія Тихомирова зацікавила творчість болгарського драматурга, поета і дисидента, живого класика світової літератури Стефана Цанєва. Його книжки видаються великими накладами, вірші перекладені на всі європейські мови, а також китайську, монгольську, арабську, іврит. П’єси митця «Остання ніч Сократа» та «Друга смерть Жанни д’Арк» грають у театрах Парижа, Бородо, Афін, Монреаля, Вільнюса, Братислави, Бухареста, Стамбула та багатьох інших міст.
У своїй п’єсі «Друга смерть Жанни д’Арк» С. Цанєв не лише розповідає в алегоричній формі про останню ніч рятівниці Франції в очікування інквізиції, не лише робить спробу зазирнути в душу Жанни, але й піднімає теми, які надзвичайно актуально звучать і сьогодні. Чи не втратили у наш прагматичний час свого значення такі поняття як честь і совість, любов до своєї Батьківщини, почуття власної гідності. У виставі режисера Анатолія Тихомирова зроблена спроба розкрити образ однієї з найвеличніших жінок світу. І дивним чином доля Жанни д’Арк стає близькою і суголосною сучасній людині.
Орлеанська Діва віддала своє життя заради свободи своєї країни. Але в творі вона немов гине двічі. Ледве не відмовившись від власного імені і подвигу, Жанна все ж згоріла на вогнищі незламною. Але сталося це лише через рік після того, як вона зазнала поразки в битві поблизу Коп’єна. Яким чином все це стало можливим? Цю загадку і намагаються розкрити творці мпектаклю.
Вистава «Я Жанна д’Арк» розповідає альтернативну версію всесвітньовідомої історії. За жанром постановка постійно балансує між трагедією і комедією. Це захоплююча і відверта розповідь про сучасність, королів і героїв, владу, життя, смерть і воскресіння. Про те, що вибір завжди є. Але чи кожне прийняте нами рішення виявляється вірним?
Глядач побачить на сцені жінку, можливо це дійсно Жанна д’Арк. Напередодні страти вона зустрічається з Катом, а ще з дивним Незнайомцем, який називає себе Богом. Ці троє персонажів непогано, навіть весело проведуть час, аби в фіналі когось із них стратили.
Інколи, аби переписати історію виявляється достатнім лише кількох років. А тут минуло аж шість століть. То чи була насправді Жанна д’Арк? Навіть якби цієї жінки і не існувало, її обов’язково потрібно було б вигадати, стверджують за Стефаном Цанєвим творці вистави.
Молодим акторам Юлії Гавриловій (Жанна), Роману Листопаду (Кат) та Володимиру Федоріву (Бог) можливо ще бракує професійного досвіду, але своєю щирою душевною грою вони з перших хвилин підкорюють серця багатьох глядачів. А виставі, як і хорошому вину, напевне потрібен час аби визріти.
Як зізнався художній керівник Київського драматичного театру «Дарниця», заслужений артист України Анатолій Тихомиров цей творчий колектив має багато планів. Вже завершена робота над «Старим та морем» за Хемінгуеєм. Далі — «Танці на валізах» Річарда Баєра, «Пігмаліон» Бернарда Шоу.
Українська класика буде представлена виставою за п’єсою Івана Тогобочного «Мати-Наймичка», що, в свою чергу, створена за поемою Тараса Шевченка. Всього ж у репертуарі «Дарниці» на початок наступного року має бути вісім вистав.