Дев’яносто років любові

У Національній опереті України відбувся великий гала-концерт, присвячений закриттю 90-го театрального сезону. Цей сезон вкотре довів, що якщо говорять гармати, то музи теж не мовчать. Вони промовляють ще голосніше.

Дев’яносто років любові

— Хочу подякувати Богові, що маємо можливість провести цей вечір разом з нашими глядачами. І нашим богам, які тримають небо над нами і взагалі тримають Україну. Це Вищі сили — Збройні сили України, які дають нам можливість приходити на роботу, — наголосив очільник театру, народний артист України Богдан Струтинський. — Ми не будемо дякувати нашим ворогам, які відкрили нам очі на наше. Відкрили очі на сильну, могутню, незалежну Україну. Але я хочу подякувати за те, що ми почали розуміти, що ми єдині на цій Землі і найбільший дар — це життя.

Хочу, щоб ніколи не забували тих, хто вже не з нами. Саме пам’ять відрізняє нас від нашого ворога. Українець — це є добро, українець — це є світло. Він сьогодні тримає світло не тільки над Україною, а над усією Європою. І дарує сенс світла для того, щоб була перемога над темрявою. Також аби ми пам’ятали, що у цій залі могли б бути ті хлопці й дівчата, які зараз у полоні. Наприклад артистка балету Лідія Іващук вже три роки чекає свого коханого чоловіка азовця.

Хочу, щоб ми були голосом на весь світ. Митці по цю сторону зали, і глядачі, люди різних галузей та напрямків по ту сторону залу були голосом на весь світ.

90-й театральний сезон був відмінний від усіх інших, він був доволі успішним. Цей сезон пройшов під зіркою театрального буму. Хочеться, щоб ця традиція залишалася й далі. А ще цей був сезон у період війни. А в період війни все кристалізується і відкривається за зовсім іншими законами. Це коли ніч не спиш, а вранці приходиш на репетиції. І так само весь колектив.

Наш сезон був досить плідним, ми мали багато прем’єр. У нас працювали французька, іспанська, аргентинська команди. Було багато проєктів з молоддю. Серед прем’єр «Шафранова троянда» з іспанським режисером, українсько-французький проєкт «Пригоди Орфея», проєкт «Аргентинське танго» з Посольством Аргентини в Україні. Також проєкт «Бал» та інші. Мали кілька гастролей, побували з виступами в Іспанії, Франції, Австрії, Грузії. А серед українських міст відвідали Івано-Франківськ та Львів.

Думаю, що 91-й сезон буде не менш активним. Я переконаний в цьому і мене підтримає весь колектив, що саме в такий складний час треба працювати вдвічі продуктивніше. Якщо збільшуємо дохідну частину, то збільшуються відрахування для ЗСУ. А ці відрахування йдуть від кожного проданого квитка.

У нас буде проєкт «Опера» за Моцартом. У розробці «Пітер Пен». Режисерка Оксана Тараненко разом з композитором Іваном Небесним та поетом Миколою Бровченком будуть створювати виставу. Це новий проєкт, що написаний у стінах Національної оперети. Він за мотивами Карела Чапека, але повністю створений нашою командою. Також сподіваємося, що нарешті зможемо реалізувати дуже складний проєкт «Сільва». Крім цього відновлюємо наші вистави.

Продовжуємо працювати зі студентами. Вже започаткували традицію в цьому напрямку і показали іншим театрам, що дуже важливо давати дорогу молоді. Вже запустили проєкт з Театром Ветеранів. А в Центрі Козловського у кінці вересня будемо презентувати студентські роботи.

На сцену «77» буде перенесена вистава «Бал». Також на цій сцені хочемо зробити присвяту Шекспіру. Це буде дослідження теми війни у творах Шекспіра і сучасної війни.

Надіюся, що всі наші мрії, всі наші плани здійсняться у 91-му сезоні. І ми знову зможемо зустрітися на наших виставах, вечорах, святі музики, театру. Сьогодні театр є не тільки лікувальною силою. Він є голосом, який показує сенс, ідею. Він відкриває нам як світову драматургію, так і свою, українську.

Наше ріст відбувається саме через такі вечори, через мистецтво. Воно лікує і дає надію. Якщо ми сьогодні сидимо з вами у залі як у мирні часи, то завтра буде день нашої одвічної мрії — Перемоги. Слава Україні!

***

Розпочали концерт номером «Оперета єднає нас» (музика І. Кальмана, слова С. Дідка), що можна вважати своєрідним гімном цього театру. Багатьом навіяло приємні спогади попурі з оперет І. Кальмана, Ф. Легара та Й. Штрауса. Далі звучала справжня перлина — арія Лінди з опери Г. Доніцетті «Лінда ді Шамуні». Натомість особливо піднесеною була арія з шампанським з опери В. А. Моцарта «Дон Жуан». Далі був ліричний романс «Не може бути» з сарсуели «Шинкарка з порту». Чимало творів виконувалося в українських перекладах. Це «Чардаш» з оперети Ф. Раймонда «Перлина Токая», арія містера Ікса з однойменної опери І. Кальмана, «Частинка чорта в нас» з оперети І. Кальмана «Сільва». Звісно, були й прем’єри. Це «Легенда про Кляйнзака» з опери Ж. Оффенбаха «Казки Гофмана», «Па-де-де» з балету А. Адана «Корсар», пісня «Мистецтво кличе мене» музика Ч. А. Біксіо, слова Керубіні.

Перша половина другого відділення була присвячена неповторному жанру мюзиклу. А багато глядачів з нетерпіння чекали завершальних номерів — популярних українських пісень. Пісню «Росте черешня в мами на городі!» на музику А. Горчинського та слова М. Луківа присвятили найдорожчій людині у житті кожного. Посвятою нещодавно померлому композитору Ігорю Покладу, чия творчість свого часу була тісно пов’язана з Національною оперетою України була пісня на його музику та слова Ю. Рибчинського «Скрипка грає». Прем’єрним номером став твір В. Івасюка «Пісня буде поміж нас». А пісня «Свобода» з рок опери на музику Г. Татарченка і слова Ю. Рибчинського «Біла ворона» прозвучала цього вечора як ніколи актуального.

Під час концерту вдячна публіка не шкодувала бурхливих оплесків хору, оркестру, балету театру. Народному артистам України Олександру Трофимчуку, Сергію Авдєєву, заслуженим артистам Олександру Киреєву, Дмитру Кифоруку, Володимиру Одринському, Асі Середі-Голдун, Дмитру Шарабуріну, Анні Шарабуріній, Валерії Туліс, Тамарі Ходаковій, Олексію Кириллову, Ользі Федоренко, Любові Доброноженко; солістам-вокалістам Катерині Левицькій, Максиму Гарі, Катерині Ясенчук, Мар’яні Боднар, Вікторії Бусел, Яні Татаровій-Цуцкірідзе та багатьом іншим.

Тепер залишається чекати 12 вересня. Саме цього дня відбудеться гала-концерт з нагоди відкриття 91-го сезону. До нових зустрічей Національна оперето України!

Фото Анатолія Федорціва.