До Різдва з Юрієм Шевченком

У Київській опері (Київському академічному театрі опери і балету для дітей та юнацтва) вшанували творця, який пише музику для найменшого слухача. Автора музики до численних балетних, оперних, драматичних вистав, творів для камерного та симфонічного оркестрів, невтомного сіяча українського мелосу у світовому музичному просторі, композитора Юрія Шевченка.

До Різдва з Юрієм Шевченком

Творчий вечір мав назву «За 5 кроків до Різдва». Прозвучало п’ять фрагментів з величезного творчого доробку композитора у виконанні симфонічного оркестру Київської опери (диригенти Ділявер Осман та Євген Воронко). Про творчий шлях митця розповіла відома телеведуча Світлана Леонтьєва. А головна нагода, що зібрала гостей у цій залі, вручення Юрію Валентиновичу премії ім. Віктора Косенка, яка присуджується за музику для дітей та юнацтва.

— Мені випала велика честь вручити цю премію казковому композиторові, казковому по красі музичної мови, по драматургії та його потрясаючій фантазії. Дуже приємно, що ці урочистості відбуваються саме в Київській опері, яку я дуже люблю, — наголосила голова журі, народна артистка України Леся Дичко. — У Національній спілці композиторів України є кілька премій імені видатних композиторів. Премія Косенка вручається за кращі твори, які пишуться для дітей та юнацтва. Повірте, створювати такі твори дуже непросто.

Міністерство культури України, НСКУ, Київська організація Спілки і наше шановане журі вирішило присудити цю премію за 2019 рік Юрію Шевченку за прекрасну казкову оперу «Король Дроздобород». Честь і слава композитору за його оперну творчість. Честь і слава чудовому театру, який зробив такий розкішний творчий вечір, честь і слава нашим колегам, нашим музикознавцям, які роблять все для процвітання рідної культури. Бажаю Юрію Валентиновичу багато щасливих творчих років.

— Для мене велика честь отримувати цю премію від голови журі, видатної Лесі Василівни Дичко, з творчістю якої знайомий ще зі шкільної лави. Вона завжди мене надихала. Це мій великий вчитель, — зізнався Юрій Шевченко. — Вдячний журі, яке так високо оцінило мою роботу. Вдячний Міністерству культури, завдяки якому став можливий цей вечір, Спілці композиторів, яка допомогла його провести. Для композитора надзвичайно хвилюючий момент, коли виконують його музику. Це велике свято, заради цього ми, композитори, живемо. У залі ті, з ким я навчався, з ким ставив вистави. Тут багато знаних, видатних людей. Моя музика, це знак моєї шани і любові до Вас.

Розпочався концерт «Щедриком», на створення якого композитора надихнула творчість Петра Чайковського. Як відомо, у балеті «Лускунчик» виконуються танці різних народів. Виникла ідея створити для нього й український танець. Цей балет з українським танцем вже вісім років виконує танцювальний колектив «Шумка» з Едмонтона (Канада).

Саме у співпраці з цим колективом Юрій Шевченко написав балет-кантату «Кобзар». Цей твір був створений для балетної трупи, хору і симфонічного оркестру. «Кобзар» написаний до ювілею Тараса Шевченка. Прем’єра балету-кантати з успіхом пройшла у Канаді. А на творчому вечорі відбулася всеукраїнська прем’єра твору. «Кобзар» складається з чотирьох частин, в основі кожної — дуже відома українська пісня на слова Тараса Григоровича: № 1 «Думи мої, думи…»; № 2 «Садок вишневий коло хати»; № 3 «Реве та стогне Дніпр широкий» та № 4 «Така її доля». Присутні в залі мали можливість почути першу і четверту частини твору. До його виконання, крім хору та симфонічного оркестру театру, запросили солістів Національного академічного оркестру народних інструментів України народного артиста України Георгія Агратину (свиріль) і заслуженого артиста Тараса Столяра (бандура).

Після цього виконали сюїту у шести частинах з балету «Бармалей та Айболить». Цей балет особливо дорогий Юрію Шевченку, адже саме з нього розпочалася його плідна співпраця з Київською оперою. Балетмейстер-постановник цієї вистави Віктор Литвинов, який був присутній на концерті, назагал поставив десять балетів за творами українських композиторів. Допоки ніхто не зміг здолати цей рекорд.

«Вокаліз» (пам'яті друга…) Ю. Шевченко присвятив своєму другові, хормейстеру Сергію Мальованому, який дев’ять років тому пішов із життя. Цей твір має версії для скрипки, струнного та симфонічного оркестрів, голосу. Композитор не вказав у назві кому саме присвячується «Вокаліз», бо кожен з слухачів втратив когось з близьких і рідних, а слухаючи цю музику можливо згадає про них. Особливий шарм твору надав соліст — заслужений артист України Андрій Ільків грою на музичному інструменті — флюгергорні.

І завершився концерт фіналом з опери «Король Дроздоброд», яка, крім премії ім. Віктора Косенка, виборола найвищі нагороди на фестивалях «Київська пектораль», «Гра» та «pUp.pet». Вдячні слухачі довго не хотіли відпускати зі сцени хор та симфонічний оркестр театру, а також талановитих солістів Євгена Малофєєва, Дар’ю Миколенко, Анастасію Поліщук, Павла Денисенка та Олександра Вознюка.