У музиці, пісні і слові
У Музеї Лесі Українки Музею видатних діячів української культури показали літературно-музичну композицію на вірші Лесі Українки. Під час нової програми також прозвучали твори на музику українських композиторів, народні пісні.
— Музей Лесі Українки — один з майданчиків, на якому артисти Національної філармонії України представляють свої програми, — розповіла одна з ініціаторок проєкту і ведуча концерту Надія Агєєва-Швед. — Серед учасників програми тріо «Козачка». Це колектив, який у цьому році святкує своє 15-річчя. До нього входять солісти Національної філармонії України Олена Шушвар, Інна Карзанова та заслужена артистка України Тетяна Школьна. Також у концерті взяв участь цимбаліст і сопілкар Володимир Польовчик, який теж є солістом філармонії.
Ідея зробити композицію за творами Лесі Українки, до ювілею письменниці, виникла у нас з пані Тетяною разом. До цього ми мали багато спільних творчих проєктів. Хотіли показати цю нову програму у день народження Лесі Українки, але тоді на заваді став карантин. Втілити цю ідею в життя змогли лише зараз.
Однією з прем’єр концерту стала драматично-музична композиція за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня». У центрі уваги звісно ж був образ Мавки, її почуття і переживання, щирість душі. Вона прагне духовної любові між людьми та хоче жити в гармонії з природою й оточуючим світом. Вона вірить у любов на все життя, її кохання сильніше за смерть. Це підтверджують слова останнього монологу героїні: «Ні, я жива, я буду вічно жити! Я маю в серці те, що не вмирає».
Сподіваюся, що завдяки можливостям філармонійного формату нам вдалося втілити все, що було в задумі нашої композиції. Гармонійним доповненням образу Мавки стало тріо «Козачка». Талановиті співачки дуже влучно й чуттєво доносили глядачам через пісню той чи інший стан, який транслювався мною в образі. Цікавим рішенням, як на мене, стало відтворення образу Лукаша Володимиром Польовчиком.
Також під час концерту звучали українські народні пісні, записані К. Квіткою з голосу Лесі «Ой місяцю, місяченьку», «Їхав козак дорогою»; веснянки «Вийди, вийди Іваночку», «Розлилися води», «Вербовая дощечка», «Весна красна з квітками», нові пісні на слова Лесі Українки та ін. Думаю, що вийшла цікава співпраця живого слова, музики і пісні.
Вірю, що глядачі залишилися задоволеними тим, що завітали до нас на концерт, адже їх щирі оплески та небайдужі емоції після концерту — це саме те, що так прагне кожен артист. Приємно, що серед них був іноземець. На нього сильне враження справила українська культура. Сподобалася програма і найменшим глядачам.
— Що можете сказати щодо планів?
— Нещодавно ми з оператором Анастасією Крисько зняли кліп на вірш «Молитва-2020» Анатолія Матвійчука і музику Михайла Шведа. Найближчим часом разом з авторами хочемо його презентувати.
Серед інших планів — моновистава за п’єсою Неди Нежданої «Отвєтка». Ця п’єса присвячена нашому воїну, Героєві, оперному співаку Василю Сліпаку. Над новим проєктом вже працює ціла команда професіоналів. Це дуже складний і водночас надзвичайно щемливий твір, який потребує великого обсягу роботи.
Також думаємо про поетично-музичну виставу на вірші Анатолія Матвійчука, маю надію, що вона побачить світ рампи, адже вірші пана Анатолія сьогодні хвилюють українців у всьому світі, як ніколи.
З нетерпінням чекаємо того часу, коли врешті зникнуть всі карантинні обмеження і ми знову зможемо повноцінно спілкуватися з глядачем, як це було два роки тому.
Друковану версію читайте в газеті «Слово Просвіти».