Арсен КУРБАНОВ: «Несу глядачам позитив»
Соліст-вокаліст Київського національного академічного театру оперети, заслужений артист України Арсен Курбанов закінчив Київське вище державне музичне училище ім. Р. Гліера, а потім — Національну музичну академію України ім. П. І. Чайковського.
Активно зайнятий у класичних оперетах і мюзиклах: «Містер Ікс», «Сільва», «Маріца», «Фіалка Монмартру» І. Кальмана, «Весела вдова», Ф. Легара, «Звана вечеря з італійцями» Ж. Оффенбаха, «Летюча миша» Й. Штрауса, «Сорочинський ярмарок» О. Рябова, «Баядера» І. Кальмана, «Sugar або в Джазi тiльки Дiвчата» Дж. Стайна та П. Стоуна, «За двома зайцями» В. Їльїна та В. Лукашов, «Циганський барон» Й. Штрауса. А також у дитячих виставах театру: «Чіполліно», «Білосніжка та семеро гномів» В. Домшинського, «Лампа Аладдіна» С. Бедусенка, «Карнавал казок в Україні» І. Поклада, «Пригоди бременських музикантів» Г. Гладкова. Арсен став лауреатом 25-ї «Київської пекторалі» у номінації «За кращу чоловічу роль другого плану» — роль Коломана Зупана, «Графиня Маріца» (Київський національний академічний театр оперети). Сьогодні артист гість «СП».
Соліст-вокаліст Київського національного академічного театру оперети, заслужений артист України Арсен Курбанов закінчив Київське вище державне музичне училище ім. Р. Гліера, а потім — Національну музичну академію України ім.
— Ви граєте роль Коломана Зупана вже в другій постановці «Графині Маріци». Розкажіть будь-ласка про цю роботу.
— Зі шкільних років я багато разів дивився «Графиню Маріцу» на сцені театру. Це одна з кращих оперет з неповторною музикою. Для будь-якого актора велика честь грати в такій виставі. До того ж дуже подобався цей персонаж. Тому пропозицію народного артиста України Сергія Сміяна грати Зупана я сприйняв з великою радістю. Через деякий час оперета зникла з афіш театру. А через п’ять років відбулося нове народження «Графині Маріци» в постановці художнього керівника театру, народного артиста України Богдана Струтинського. Дуже приємно, що мені знову довірили виконувати ту ж роль.
Це вже зовсім інша постановка. Вистава стала більш сучасною, з іншою пластикою, іншим режисерським задумом. Як і раніше це спектакль про кохання. Проте тут немає закінченості, режисер, а за ним актори дають можливість глядачам подумати над тим, як склалися далі долі героїв. Вистава сприймається дуже легко, проте в основі сюжету лежить глибока драматургія, що змушує замислитися про серйозні речі. Але залишилася та ж чарівна музика Імре Кальмана.
Дуже люблю свого персонажа. Він такий наївний і щиросердний. В житті рідко трапляються люди, які наївні, але не від того, що дурні, а просто занадто оточені увагою. Саме таким був Зупан. Але коли він зустрів перше кохання, то прийняв перше у житті серйозне рішення. У людини змінився світогляд. Кохання творить справжні дива. Я переконаний, що це почуття найсвітліше, що є в людському житті.
Дуже задоволений своєю роботою. Напевне глядач зрозумів, що ми хотіли сказати. На жаль таких добрих і відкритих людей як мій герой сьогодні дуже мало. Особливо серед молоді. Сподіваюсь, що декому він допоможе стати хоча б трохи добрішим.
— Як Ви сприйняли звістку про те, що стали лауреатом «Київської пекторалі»?
— Звичайно, дуже приємно отримати таку престижну нагороду. Але я на неї не сподівався і це була для мене повна несподіванка. Перші 15 хвилин не міг повірити, що компетентне журі так високо оцінило мою роботу. Не готувався до виступу. Найцінніше, що помітили саме те, що вклав у мене режисер. Вважаю, що це моя спільна заслуга з колегами по сцені. А нагорода змушує бути ще вимогливішим до себе.
— Вже 12 років Ви соліст-вокаліст Київського національного академічного театру оперети. А з чого почалося Ваше знайомство з цим театром?
— Хочу подякувати своїй мамі, яка дуже любить театр. Вона навіть намагалася вступити до театрального вишу. З дитинства часто водила мене в оперету. Спочатку на дитячі вистави, потім ми разом подивилися «Сільву», «Маріцу», інші шедеври. Я не міг не закохатися у цей жанр.
Вже навчаюсь в Київському державному вищому музичному училищі ім.
Відтоді усвідомив, яка це велика відповідальність йти до глядача. Всі ці роки хвилювання ніколи не полишає мене перед виходом на сцену. Напевне так і повинно бути, адже коли зникає хвилювання, то мабуть акторові вже нічого робити в театрі. Не рідко в театральних антрепризах для артиста головне вивчити текст і це вважають достатнім. Але словами персонажа потрібно сказати щось своє.
Згадую дитинство. Вже тоді я робив для себе висновки, хто з акторів гає добре, а хто ні. Проте подобалася гра всіх артистів з театру оперети. А тепер я з ними на одній сцені. Переконаний, що Національна оперета — найкращий театр в Україні. Чи можна уявити собі щось краще, ніж працювати у такому прекрасному колективі.
— А вже через кілька років в опереті «Сільва» Ви грали Бонні.
— Моя невелика роль у цій виставі була в першій дії. Але я завжди залишався, аби додивитися її до кінця. Це справжня феєрія, надзвичайно красива оперета, в якій поєднуються прекрасна музика і хороша драматургія.
Роль Бонні — одна з улюблених моїх ролей. Він дуже душевна людина з великим серцем. З Сільвою його поєднує любов, але це любов друга. Він дуже по доброму ставиться до героїні. Йому доводиться приносити Сільві неприємну звістку і це його гнітить. Цю непросту ситуацію я переживаю разом з Бонні. Напевне в чомусь я схожий на героя. Разом з тим цей персонаж дуже веселий, з прекрасним почуттям гумору.
— Якою була Ваша перша головна роль?
— Свирид Петрович Голохвостий з вистави «За двома зайцями». Велика і дуже відповідальна роль. Грати важко, бо всі бачили відомий фільм з Криніциною і Борисовим у головних ролях. Тому мимоволі порівнюють.
Мій образ начебто той самий, але в нього зовсім інша мотивація. Не можна грати так як в кіно, та й не потрібно. Звичайно, текст залишається той самий, але намагаюся грати його по іншому. Цей образ сьогодні актуальний і, напевне, ще буде таким багато років. Адже у нас і зараз чимало людей, які прагнуть легкої наживи, намагаються вигідно одружитися аби вирішити свої матеріальні проблеми. Якщо у фільмі герой отримав фіаско, то мій Голохвостий продовжує жити своїм життям. Наприкінці вистави він виходить в залу і шукає «нової жертви».
Перед початком роботи над виставою я крім уславленого фільму подивився антрепризу з Русланою Писанкою у головній ролі. Пам’ятаю постановку «За двома зайцями» Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка. Особливо ж мені подобалася вистава Київського Молодого театру, де роль Проні грала Тамара Яценко.
— За роки роботи в театрі Ви зіграли багато ролей. Чи мають щось спільне Ваші герої?
— Мої персонажі дуже різні. Але всі вони радіють життю. Це добрі і відкриті люди з красивою душею. З одного боку в моєму репертуарі начебто немає глибоко драматичних ролей, але всі створені мною персонажі насправді драматичні. А ще я завжди намагаюся нести зі сцени позитив, якого сьогодні так не вистачає в нашому житті.
Саме таким є і мій новий персонаж — слуга графа Альмавіва, з комічної опери Джоаккіно Россіні «Севільський цирульник», який робить все для того, аби з’єднати люблячі серця.
Коли виходиш на сцену, то відчуваєш атмосферу глядацької зали. Розумієш, що ти несеш культуру, а не буде культури не буде нації. Так само без театру не може бути культури.
Приміром я не можу сприймати електронні книжки, для мене це щось штучне. А новітні комп’ютерні технології ніколи не замінять театру. Він житиме доти, доки живе людство.
— Чи поєднуєте служіння в театрі оперети з роботою в інших театральних колективах?
— Час від часу з’являються пропозиції зіграти в антрепризах, серіалах, рекламі на телебаченні. Але я поки що відмовляюся. Просто на це не вистачає часу. Постійно намагаюся удосконалювати себе. Це заняття вокалом, у балетній залі, репетиції. Як буде далі покаже час.
— Чим захоплюєтесь крім театру?
— Дуже люблю готувати. Подобаються кулінарні передачі на телебаченні. Шукаю різноманітні рецепти. З усіх страв, що готуються в мене вдома, вісімдесят відсотків готую я.
— Як щодо творчих планів?
— Багато хто з акторів прагне зіграти Гамлета. Не можу сказати, що мене не цікавить цей образ. Але це не мрія мого життя. Мене більш приваблюють ті образи, які несуть радість людям. Я вже встиг зіграти чимало таких ролей, сподіваюсь, що їх багато буде в мене і попереду.