Арт-терапія від театру
Миколаївський академічний художній драматичний театр представив у Києві свою виставу «Проста українська скіфська баба» за твором Тамари Горіха Зерня «Доця». Її показали на сцені під дахом Національного академічного драматичного театру імені Лесі Українки.
Під час війни особливо гостро відчувається зв'язок поколінь, переконані творці вистави. Прадавнє коріння закликає до відповідальності за рід, землю, життя і його продовження, за майбутнє. Жінка стає не просто захисницею, рятівницею, міцною опорою для чоловіків — в її тонкій особі прокидається провидиця, віщунка, знахарка. Тільки звернувшись до глибин таємничої природи можна вижити й повернути до життя інших.
Моновистава «Проста українська скіфська баба» є лавреатом ХХV Міжнародного фестивалю «Мельпомена Таврії» (2023), Міжнародного театрального фестивалю моновистав «Монологи над Ужем» (м. Ужгород, 2023), 53-го Всеукраїнського фестивалю театрального мистецтва «Вересневі самоцвітти» (м. Кропивницький, 2023). На 12+1 Відкритому театральному фестивалі «Homo Ludens» («Людина, що грає», 2023) колектив творців вистави нагороджено спеціальним дипломом за вагомий внесок цією знаковою виставою та її успішним гастрольним показом містами України в торуванні шляху нашої держави до перемоги; дипломом «Найкраща вистава про війну». А виконавицю моновистави «Проста українська скіфська баба» Марину Васильєву експертна рада відзначила дипломом у номінації «Найкраща жіноча роль».
— 24 лютого 2024 року ми зрозуміли, настільки змінилося наше життя, — наголосив директор-художній керівник Миколаївського академічного художнього драматичного театру, режисер-постановник вистави «Проста українська скіфська баба» Артем Свистун. — Миколаївська обласна рада підтримала рішення колективу видалити з нашої назви слово «російський». Також ми повністю змінили концептуальний підхід до репертуару театру.
У перші місяці війни театр призупинив свою основну роботу, і ми діяли як волонтерський центр. Працювали виїзними бригадами. Виступали у геріатричному центрі, де лишилася люди похилого віку, перед воїнами, які готувалися їхати на фронт, волонтерами і внутрішньо переміщеними особами.
Уже влітку почали поступово повертатися до театральної діяльності. Зрозуміли, що нашу афішу потрібно наповнювати новими виставами. Вдячний керівниці літературно-драматургічної частини театру Марині Васильєвій, яка зуміла з великого роману Тамари Горіха Зерня зробити невелику п’єсу. Потім вирішили, що вона гратиме у цій вистави.
Марина сама уродженка Луганщини. У 2019 році виїздила у зону ООС як артволонтер з військовим оркестром. А в 2022 році люди потребували арттерапії через театральне мистецтво.
Нам потрібно було створити такий культурний продукт, який би за допомогою театральних засобів показував, що відбувається в Україні, починаючи з 2014 року, від Майдану, подій у Донецьку, й до сьогоднішнього дня. Саме тому ми й створили цю виставу.
Символічно, що коли 22 вересня 2022 року ракета потрапила в будівлю нашого театру, то в моєму кабінеті вціліли тільки ікона і книга «Доця» Тамари Горіха Зерня. Ми не припиняли репетиційний процес, розуміли, настільки важливою для нас є ця робота. Продовжували з Мариною Вікторівною репетиції в укритті під час повітряних тривог та обстрілів. А на Покрову Божої Матері, яку у 2022 році ще відзначали 14 жовтня, зробили прем’єру цієї вистави. Тоді ж уперше показали казку «Котячі історії» за п'єсою «Коти-біженці» для дітлахів, які залишилися в місті.
Облаштували підвальне приміщення на 40 місць. Інтимна, камерна атмосфера цієї зали якнайкраще підійшла до моновистави. Вдячний нашій технічній команді, яка займалася звуком (звукорежисер Андрій Кльоцко) і світлом (художник зі світла Сергій Васильєв).
Марина Вікторівна — не грає, а живе на сцені. Кожного разу проживає життя своєї героїні. Це спогади, емоції, інтерактив з залом, спілкування очі в очі. Дуже вдячний їй за нашу творчу співпрацю.
На прем’єру приїжджала авторка роману Тамара Горіха Зерня. Вона не говорила родичам, що їде до Миколаєва, адже у жовтні 2022 року в місті були щільні обстріли. Пані Тамара була задоволена постановкою, благословила наш проєкт. До речі, це було перше сценічне прочитання її роману «Доця» в Україні. Художнім оформленням вистави у нас є карта України, сплетена як захисна сітка. Сергій Васильєв знайшов для вистави хроніку подій, що відбувалися у Донецьку у 2014 році. Це унікальне відео, яке було видалено з інтернету. Воно правдиво розкриває ті події, які тоді відбувалися в Україні.
У кожному регіоні виставу «Проста українська скіфська баба» сприймають по-різному. Особливо болісно її сприймають люди з регіонів, які дотичні до тих подій. А сльози глядачів під час вистави — це катарсис, очищення.
Хочемо показати нашу моновиставу у кожному куточку світу, кожній країні. Вважаю, що вона особливо актуальна сьогодні, коли активно ведеться ще й інформаційна війна. Своїми постановками тримаємо мистецьку браму. Разом робимо кроки до майбутньої великої Перемоги.
Зараз працюємо у кількох напрямках. Разом з Херсонським музично-драматичним театром імені Миколи Куліша зробили пластичну виставу «Катерина» за поемою Тараса Шевченка. До речі, у стінах нашого театру колись йшла опера Миколи Аркаса з однойменною назвою.
Театр створює сучасний культурний продукт, спрямований на збереження українських традицій. Хочемо відкрити літній майданчик. Серед наших планів створення ще однієї моновистави — «Бо я і є Україна». Розповімо про наших біженок, піднімемо проблему еміграції.
— Тамара Горіха Зерня принципово не дивилася завчасно текст інсценізації, — зазначила авторка інсценізації роману і виконавиця ролі у моновиставі Марина Васильєва. — У неї не було жодних побажань, окрім побажання успіху. Коли я телефонувала і запитувала: «Як ви бачите інсценізацію твору на понад 300 сторінок, з якого треба зробити моновиставу на 10 сторінок?». Вона відповідала: «Я хочу бачити те, що бачите ви. Як відчуваєте, так і робіть».
Цей образ для мене багато в чому автобіографічний. Мені навіть книжку було важко читати, тому що я народилася в Луганській області. Хоча виїхала звідти задовго до 2014 року, але там лишилися мої друзі, рідні. Як вже згадав директор — художній керівник нашого театру Артем Свистун, я була артволонтеркою. З концертною бригадою їздила в зону бойових дій, виступала для наших бійців, для місцевого населення, що страждало від війни, проживало на деокупованих територіях.
Отже, я чудово розуміла, настільки важливо показувати і розказувати глядачам про те, що відбувалося у нашій країні 2014 року, зокрема на Донбасі.
«Проста українська скіфська баба» — моя перша моновистава. Кажуть, що це найважчий жанр в акторській професії. Вдячна Артему Олександровичу за довіру. Маю в репертуарі багато ролей, серед яких і головні, і центральні, маю багатий сценічний досвід. Але моновистава — це щось особливе, коли ти працюєш одноосібно більше години, беззупинно, на одному диханні.
Хоча насправді я увесь час відчуваю поряд всю команду, її підтримку. Режисера і помічника режисера, які завжди в залі. Костюмера і реквізитора, які старанно і якісно підготували все необхідне так, щоб працювати мені було комфортно. Світло та звук, відео — важливі компоненти вистави, я відчуваю, як хлопці з цим працюють, створюючи необхідну атмосферу. Я — лише частина команди, провідник ідеї спільного задуму. Глядачі — це мої чудові і чуйні партнери. Вони жваво беруть участь в інтерактиві, щиро і вдячно реагують на все, що відбувається на сцені.
Перший рік від дня прем’єри вистава йшла досить часто. За десять місяців я зіграла її тридцять разів. Звісно, з часом вона змінюється. І, як мені здається, у кращий бік. Хочу не просто грати роль, а прагну щирого спілкування з тими людьми, які прийшли до мене на виставу, які хочуть мене чути і бачити, які мені довіряють.
Перші вистави у 2022 році відбувалися під страшними обстрілами на сцені в укритті. Однак були такі аншлаги, яких ми навіть не очікували. Виявилось, людям хотілося щоб ми говорили про війну зі сцени театру, хотілося поплакати разом з героїнею над нашою спільною бідою, розповісти про свій біль.
І сьогодні кожна вистава закінчується тим, що ми обіймаємося. За межами сценічної історії, після мого поклону люди залишаються у залі і розповідають мені про рідних, які загинули, зруйновані домівки, про те, як тікали з окупації, про чоловіків, що воюють. Метод арттерапії дійсно працює. Більше того, такими виставами театр єднає українців, робить їх ближчими один до одного, ще більш чуйними і мотивованими допомагати іншим, захищати рідну землю і свій народ не жаліючи своїх сил задля спільної мети — Перемоги над ворогом.
Фото Едуарда МЕЖУЛА
Друковану версію читайте в газеті «Слово Просвіти».