Вібрації від Віктора Гуцала

4 вересня о 17 годині у приміщенні Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого пройде презентація книги МУЗИЧНІ І «НЕ МУЗИЧНІ» ВІБРАЦІЇ. Автор — художній керівник і головний диригент Національного академічного оркестру народних інструментів України, народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, професор Віктор ГУЦАЛ.

Вібрації від Віктора Гуцала

Цього року відзначаються дві ювілейні дати: 55-річчя Національного академічного оркестру народних інструментів України та 80-річчя незмінного протягом 50 років керівника оркестру, художнього керівника і головного диригента НАОНІ, народного артиста України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Віктора Гуцала.

Книга МУЗИЧНІ І «НЕ МУЗИЧНІ» ВІБРАЦІЇ про становлення, творче зростання і подальшу перспективу одного з найулюбленіших колективів України — НАОНІ, і творча сповідь Віктора Гуцала, опис і досягнення його мистецького життя разом із цим колективом. В. Гуцал — основоположник сучасної теорії українського інструментознавства, автор великої кількості статей, розвідок, рецензій, а також книжок з музикознавства та практики виконання, автор і режисер десятків мистецьких проектів і концертних програм НАОНІ, в тому числі 12 альбомів «Мелодії України», музичних композицій та аранжувань для оркестру українських народних інструментів, груп та ансамблів.

Віктор Гуцал, який стояв у джерел створення Оркестру НАОНІ і болісної боротьби за утвердження національної самосвідомості, відверто ділиться поглядом на становлення національної ідеї через розвиток народно-інструментальної музики, і, разом з тим, частиною свого життя, зростання, досягнень, що може стати прикладом для інших і стати підтримкою у їхньому житті та творчості. Він розкрив потенціал української музики як важливого чинника національної самоідентифікації в історичній ретроспективі. Особливістю книги є легкість авторського стилю, простота викладу у розповідях про складні процеси та події державного значення. Автор скрупульозно відтворює історичні деталі, розповідаючи про власне життя, навчання, роботу. У книзі чудово простежується загальна атмосфера, музична стихія України другої половини ХХ — початку ХХІ століття, в якій читачі можуть відчути співзвучність із власним життям, а, головне, молоде покоління зможе розібратися у поточних реаліях сучасної культури.

Розповідь містить історії, спогади та ліричні відступи, ведеться автором у цікавій і легкій манері, з гумором, у доступному для широкого кола читачів стилі, з великою любов’ю і вдячністю до української музики, своїх колег, однодумців, композиторів і виконавців, багато з яких вже стали легендою українського мистецтва.

Книга Віктора Гуцала — про унікальних людей та унікальний колектив: захоплюючий опис величезного мистецького досягнення — створення першого і на сьогодні єдиного професійного оркестру українських народних інструментів, забезпечення формування репертуару, написання нових композицій, в тому числі «Запорізького маршу», оркестровок, обробок народних мелодій всіх регіонів України, які становлять основу репертуару оркестру. Сьогодні НАОНІ — провідний мистецький колектив України, семиразовий переможець міжнародного проекту «Битва оркестрів», налічує 40 найменувань українських народних інструментів, має репертуар понад 3000 творів різних стилів і жанрів. Але основне досягнення оркестру — це колектив музикантів-віртуозів з різних областей України, кожен з яких професійно володіє двома та більше інструментами!

Автор ділиться власним поглядом на історію утвердження національної ідеї в українській культурі через розвиток народно-інструментальної музики, роллю НАОНІ в духовному збагаченні людини; особистими підходами і методами роботи з колективом, солістами, окремими музикантами івласним досвідом як прикладом для інших, а також частинкою свого життя, зростання, досягнень, падінь, пристосувань, і багато чим з того, що має бути цікавим прикладом для інших, і зможе стати сходинкою у цьому світі, навчити завжди бачити не тільки результат, а й перспективу.

А головне — ця книга про музику, яка є справжнім скарбом нації: різноманітну, емоційну і позитивну, що відтворює найкращі людські почуття та створює атмосферу гармонії і захвату від спілкування зі світом, — музику у виконанні НАОНІ! Про сприйняття своєї ідентичності через національну музику як відображення філософії і традицій народу та внутрішнє джерело розвитку, творчості та відновлення емоційної рівноваги.

Книга МУЗИЧНІ І «НЕ МУЗИЧНІ» ВІБРАЦІЇ має значну виховну та освітню цінність, може бути запропонована для міських, відомчих та наукових бібліотек, мистецьких навчальних закладів. Книга розрахована на широку читацьку аудиторію, може бути цікавою людям усіх творчих професій, керівникам колективів, музикантам, студентам і всім тим, хто цікавиться українським музичним мистецтвом.

Віктор Гуцал зазначає: «Моя книга адресована насамперед моїм шановним колегам — молодим диригентам, музикантам-виконавцям, керівникам творчих колективів, музикознавцям, студентській молоді і всім тим, хто цікавиться життям Національного академічного оркестру народних інструментів України, який я маю велику честь очолювати вже понад п’ять десятиліть.

Я намагався поділитись деякими важливими питаннями життя нашого колективу та амбітними завданнями, які ми ставили собі. А їх протягом місяців і років намагались вирішувати в творчій роботі, дискусіях, подоланні власних сумнівів та зовнішніх викликів, нерідко ризикових експериментах, індивідуальному і колективному навчанні та вдосконаленні.

Думаю, книга буде цікава не тільки професіоналам, а всім, хто любить українське мистецтво, хто слухає і відвідує концерти нашого оркестру НАОНІ або, навіть, тільки починає захоплюватися найкрасивішою у світі українською музикою!"