Банківська сфера — чергова афера?
Сьогодні лунає багато звинувачень на адресу Голови НБУ Валерії Гонтарєвої в тому, що вона знищує банківську систему. При цьому наводяться просто вражаючі цифри — ліквідація понад 80 банків, яких було взагалі менше 200.
Виправдовуючись, вона говорила, що так багато банків Україні не потрібно (а як же Польща, де, за словами Віктора Ющенка понад 500 банківських установ), що більшість з ліквідованих банків взагалі не були банками, натякаючи на те, що де-факто мали статус конвертаційних центрів. Та й взагалі, за її словами, раніше, при злочинній владі Януковича був повний хаос в банківській системі.
Про що тут власне йдеться? Насамперед, про те, що дійсно, деякі власники банків (яскравий приклад — це олігарх Коломойський і тоді ще його Приватбанк) залучали кошти населення в якості депозитів і направляли їх в основному на кредитування своїх підприємств. Ну, а підприємства, знаєте, можуть раптово збанкрутувати і кредиторська заборгованість стане безнадійною. Це одна з багатьох схем, як виводилися гроші з банків. Усе це робилося не один день, не раптово, а фактично під повним контролем Національного Банку України.
Слова Гонтарєвої про вакханалію в банківській системі, яка була раніше, нещодавно підтвердив і глава Уряду Володимир Гройсман. І все б нічого, якби не одне «але»: а звідкіля, власне, з"явилися на владному Олімпі Гонтарєва і Гройсман? Хіба вони не висуванці Петра Порошенка? А якщо так, то де був сам Петро Олексійович при злочинній владі Януковича? Хіба не міністром економіки в уряді Азарова? А до цього він займав високі посади глави парламентського комітету з банків і фінансової діяльності і голови Ради НБУ. То що, він, як експерт у банківській сфері, не бачив, що робилося в країні? А якщо бачив, то чому мовчав? Бо його все влаштовувало? А тут раптом став Президентом України і побачив бардак? Чому мовчав, коли в.о. Президента Олександр Турчинов тривалий час тримав одіозного Хорошковського у складі Ради НБУ аж до грудня 2014 року. І це в який час! Коли почалася війна, коли економіка країни почала валитися! І тепер нам розповідають казки про те, що хтось винен, але не вони?
Ну і нарешті, чому була така тяганина з оновленням складу Ради НБУ? До речі, й досі там працюють лише 7 з 9 членів. Президент Порошенко і досі не спромігся призначити двох членів Ради. І ці люди будуть нам говорити про якійсь порядок?
Висновок напрошується один — без формування потужних інститутів громадянського суспільства — не тільки в банківській сфері, — але й скрізь в державі буде відбуватися те, що вигідно олігархам та їхнім маріонеткам. А за таких умов годі й сподіватися на якусь стабільність в нашій країні.