Україна мала відмовитися від транзиту газу та нафти рф ще у 2014 році — Олег Попенко

Через Україну на 10 рік війни, все ще проходить транзитом приблизно 14,5 млн тонн нафти та 15 млрд кубометрів російського газу на рік. Хто і скільки заробляє на цих схемах і як вийти із ситуації, журналісти запитали у голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка.

Влада 10 років заробляє на транзиті газу та нафти з рф
Влада 10 років заробляє на транзиті газу та нафти з рф

— Чому має бути поставлено заслін продажу російських нафти та газу транзитом через Україну?

Щодо транзиту нафти, то фактично за документами, ми качаємо не російську нафту, а угорську, яку купила угорська компанія МОЛ. Нафта постачається нашою системою.

Якщо говорити про газ, то тут питання набагато складніше. росіяни на цьому заробляють 10−12 млрд доларів. А ми 800 млн доларів на рік. Однак варто враховувати факт, що українська ГТС ніколи не працювала без транзиту російського газу. У 2019 році при тестуванні відмови від газу рф, стало відомо, що без газу залишаться певні південні області. Тобто Одеса, Херсон, Миколаїв, Запоріжжя. Адже тиск газу в них буде дуже низький. По-друге, після відмови від російського газу, потрібно буде знайти газ, щоб закачати його у ГТС. Це щонайменше 2 млрд кубів. На сьогодні в України поки немає вільного газу в таких розмірах. Тому його треба закупити. Це величезні кошти — близько 900 млн доларів. Тобто приблизно 40 млрд грн.

Якщо ми не зупиняємо потік газа та нафти своєю територію, то ми фінансуємо агресора. Однак зупинка транзиту газу рф прямо зараз невідомо до чого приведе, бо ми не підготувалися до цього. Тому частина населення України може залишитися без газу та енергетичної генерації.

— Невже у нас не вистачає газу власного видобутку?

Потрібно розробляти газові свердловини, але для цього потрібно декілька років. Обсяги видобутку газу впали та подають з 2014 року. Якщо у 2013 році Нафтогаз видобував близько 17 млрд кубів, то після приходу Коболєва та Вітренка, у 2015 році ми видобували близько 14 млрд кубів. В 2020 році ми видобували 13,4 млрд кубів. У 2022 році ми ще більше зменшили видобуток газу через втрату територій та обстріли. На сьогодні обсяг видобутку газу Нафтогазом складає 12 млрд кубів. Тому наразі нам його не вистачає для проходження опалювального сезону. А іноземні компанії відмовилися зберігати газ у наших газосховищах. Крім того, приватні компанії зупинили видобуток газу в Україні. У нас залишилися лише Нафтогаз, Укрнафтобуріння та Укрнафта, які разом видобувають близько 12 млрд кубів газу.

— Чому тоді фінансуємо агресора передаючи нафту через свою територію, адже можемо без неї обійтися

Ми можемо відмовитися від транзиту російської нафти прямо зараз. Бо немає жодних проблем, щоб зупинити транзит нафти. Ми не переробляємо її на наших нафтопереробних заводах. Тому можемо абсолютно спокійно зупиняти. Однак за документами це не російська нафта і є домовленість між ЄС та Україною, щодо транспортування російської нафти, яка по документах йде, як угорська з Білорусі.

Таким чином ми фінансуємо росію. Це необхідно зупиняти. Однак тут є ще інтереси певних країн ЄС. До речі, від російського газу в Євросоюзі вже готові відмовитися. Зокрема, Австрія вже відмовилася від російського газу. Взагалі ми повинні були відмовитися від російського газу та нафти ще 10 років тому, коли почалася війна та було захоплено Крим. Ми повинні були готуватися до всіх, цих процесів. Тобто ще у 2014 році ми повинні були готуватися до зупинки транзиту російського газу, а не підписувати новий контракт про транзит газу у 2019 році. Адже росія захопила Крим, Донецьку та Луганські області. А зараз під час повномасштабної агресії ми знову і знову повертаємося до цього питання. Зокрема, вчора рф обстріляла наші газосховища — це черговий спосіб тиску на Україну. Поки невідомо, які ми понесли втрати. Україна також має бити у відповідь по газосховищах росії. Однак наша ППО має бути готова до обстрілів. Наші міста повинні бути готовими до надскладних ситуацій.

В нас же виходить так, що ми абсолютно не готові до обстрілів.

— Саме тому у нас і відбувають блек аути?

Попереджав про Одесу кілька років тому, яку дуже легко вибити з енергосистеми України й вона може повністю залишитися без електроенергії. Сьогодні зранку блек аут відбувся у Сумах. А у Кривому Розі досі немає опалення. Всюди розриви труб та б’ють фонтани води. При цьому мер заявляє, то у крайньому разі тепло буде в грудні, коли знайдуть кошти на труби. Тобто ми у багатьох містах не готові до опалювального сезону. Напрацюють водоканали та теплокомуненерго. Це відбувається не тільки через корупцію та недбалість, а і через небажання місцевої влади готуватися до опалювального сезону. Не свідчить про непрофесійність мерів та депутатів місцевих рад. У нас є невеликі міста на Дніпропетровщині, де вода відсутня декілька місяців.

— Чому ми у 2014 році не відмовилися від транзиту газу та нафти рф? Це було вигідно владі, яка на цьому заробляла?

— Абсолютно вірно. Влада не просто заробляла, а сиділа на цих потоках. За документами це був не російський газ, швейцарський або європейський, або ще якийсь газ, який ми закуповували для себе. Ми ж відбирали російський газ з труби. Транспортували російський газ, але за документами це був не російський газ, а європейський. Накручуючи на кожну 1000 кубів, щонайменше 100 доларів зверху. Це була схема екснардепа Яценюка, Коблева та Вітренка. Вони сиділи на цій схемі та отримували в рік десь 700 млн доларів прибутку. Крім того, десь 700 млн доларів на рік ми втрачали на умовній схемі Амстердам +. Окрема націнка була ще на вартості газу. Весь цей час влада заробляла на російському газі. Це мільярди гривень. Тобто за весь час поки Коболєв з Вітренко очолювали Нафтогаз, вони заробили мільярди на всіх цих схемах. У 2019 році, після зміни влади, заробляння на транзиті російського продовжилося. Адже Коболєв та Вітренко до останнього очолювали Нафтогаз. Зокрема, Вітренко очолював Нафтогаз до середини 2022 року. Весь цей час владі це було цікаво та вигідно. Все це одна система, на якій всі заробляли.

— Як вийти із ситуації з транзитом російського газу та нафти?

Україна має відмовитися від нафти рф прямо зараз, жодних ризиків чи шкоди для України це рішення не принесе. Лише завдасть економічного удару по країні-агресорці.

Щодо газу, то азербайджанського газу не вистачає. Крім того, навряд чи ми зможемо транзитувати азербайджанський газ спочатку по території рф, а потім по нашій ГТС. Тому ми маємо збільшувати власний видобуток газу хоча б на 2−3 млрд кубів. Нам потрібен запас газу власного видобутку. Адже коштом власних запасів, ми можемо заповнити нашу ГТС.