Нафтовий удар по рф

В матеріалі The Telegraph аналітики вважають, що новий президент США Дональд Трамп посилить тиск на рф, поставивши в ультимативній формі умови припинення війни в Україні. Для цього він задіє додаткові санкції, які почнуть «бомбити» російську економіку. Наскільки такий сценарій ймовірний, чи дієві санкції проти рф та чи вдасться Трампу зупинити російського диктатора володимира путіна, розбиралися журналісти i-ua.tv.

Дональд Трамп
Дональд Трамп

Байден та Трамп проти нафти рф?

Спочатку про додаткові санкції проти рф, заговорили в адміністрації чинного президента США Джо Байдена. Зокрема, на ВВС вийшов матеріал про те, що Байден може запровадити жорсткіші санкції проти експорту російської нафти, прагнучи посилити тиск на росію перед поверненням Дональда Трампа до Білого дому. За інформацією видання, раніше Байден чинив опір подібним крокам через застереження, що вони можуть спричинити стрибок цін на енергоносії, особливо напередодні виборів у США.

За словами політолога, Ігоря Рейтировича, якщо президент рф путін не захоче припинити війну, то обраний президент Д. Трамп дійсно почне «бомбити» економіку рф, щоб продемонструвати силу США та дотриматися обіцянки про завершення війни в Україні.

«Це реальний сценарій. Залежність світу від російської нафту та газу дуже висока. В першу чергу мова йде про нафту. І тут у США, є як мінімум кілька інструментів впливу. По-перше, мова йде про ОПЕК +, де Америка може домовитися із Саудівською Аравією, у якої до речі, з Трампом непогані відносини. Тому вони можуть домовитися про збільшення видобутку нафти та обвалити ціни до 40−50 доларів за барель і таким чином викинули з ринку росію та частково Казахстан, який є порушником поза ОПЕК +. Після того, як їх викинуть з ринку, вони можуть залишитися на рівні компаній, які працюють з Саудівською Аравією. Другий варіант передбачає, що власне США будуть нарощувати видобуток. В США є великі запаси нафти, а компанія Трампа проходила під гаслом „Бури дітка, бури“. Тобто більше добувай і відповідно це буде впливати на зменшення ціни на нафту на світі, що для рф є критичним. Адже в росії закладали в бюджет на 2025 рік ціни на нафту 60 з копійками доларів за барель. І якщо ціна впаде нижче навіть на кілька місяців в росії виникне абсолютно катастрофічна ситуація», — каже політолог.

На його думку, це один з небагатьох інструментів, які можуть застосувати США. В них є інші можливості для того, щоб впливати на економіку рф.

«Це можуть бути санкції, замороження рахунків, тиск на країни, які працюють з російською федерацією. Насправді це ті ж інструменти, які були у адміністрації Джо Бадейна, а тепер вони будуть у адміністрації Трампа. Головне тут, чи буде він їх використовувати», — підкреслює експерт.

Своєю чергою за словами професора, ексзаступника голови правління НБУ та економіста Олександра Савченко, все залежить від того, якими будуть санкції.

«Все залежить від того, які це будуть санкції. Наразі санкції щодо обмеження цін на російську нафту не працюють, хоча це головне. Тому треба примусити всіх покупців російської нафти платити не більше 60 доларів за барель. Чи будуть спрямовані ці акції від адміністрації Бадейна на такі дії, поки не відомо. Мова йде про вторинні санкції покупців нафти рф. Тобто всі, хто купує нафту за ціною вище 60 доларів за барель, зокрема такі компанії, мають стати об’єктом вторинних санкцій», — каже О. Савченко.

Санкції проти тіньового флоту — друге питання

«Тіньовий нафтовий флот рф, діє, як піратський. Без документів та страховок, вільно пересуваючись внутрішніми нейтральними водами в Європі. А якщо санкції будуть передбачати арешт всіх цих суден, притягнення до карної відповідальності капітанів та інших керівних осіб, тоді санкції будуть діяти. Якщо ж ні, то не вірю, що вони будуть дієвими. Насправді все, як на долоні. Є погрози, але немає покарання за уникнення санкцій», зазначає О. Савченко.

За його словами, нафта дає найбільше доходів до бюджету. Це найбільший сектор економіки, який формує ВВП.

«Якщо проти рф будуть реальні санкції в нафтовому ринку, то оцінюю, що це може призвести до зменшення ВВП рф приблизно на 1,5% і зменшення доходу у бюджет на 5−6%. Це великі цифри та суттєвий удар по економіці раші, через яку путін фінансує війну проти України. Тому чекаємо на дієвість санкцій. На сьогодні КПД санкцій була мінімальною. Близько 15%. А 85% санкцій не діють, бо немає покарання. Це стосується не лише рашиських компаній, а й китайських, турецьких, казахських та навіть європейських й американських», — підкреслює економіст

Як швидко запрацюють санкції?

На думку експертів, це може статися миттєво.

«Якщо санкції проти рф почнуть застосовувати, то вони можуть почати діяти миттєво. Для цього треба припинити діяльність тіньового флоту та накласти санкції на ті компанії, які купують нафти за цінами вище, 60 дол. за барель. Адже таким чином вони сприяють обходженню санкцій. Це переважно китайські та індійські компанії. По ним і треба бити, накладаючи на них санкції. До речі, Індія найбільше сприяє рф у обходженні санкцій. Цьому треба класти край»,-каже О. Савченко.

Чи піде рф на перемовини або мир через силу

На думку експертів, введення реальних нафтових санкцій проти рф змусить в путіна погодитися на умови США. Інакше наслідки для економки росії будуть руйнівними. Натомість світова економіка, зокрема економіка США ніяких наслідків від цього не відчує.

З цим погоджується О. Савченко. За його словами, нафтовий удар по рф не заподіє шкоди світовій економці.

«А ось російська економіка в 2025 році буде ледь більше 1% від світової економіки. Тому такі санкції вдарять лише по раші та її потенціал вести війну проти України буде значно скорочено. Хоча з наступного року потенціал росії вести війну і так буде скорочуватися через інфляції, девальвацію та емісію рубля. Хотілося б щоб санкції були головною рушійною силою для руйнації економіки рф. А для цього треба реально вдарити по російській нафті та заблокувати експорт рашиського скрапленого газу. Оці дії майже крах рашиської економіки», — резюмує експерт.

На думку політологів, саме такі дії з боку Білого дому можуть примусити в. путіна зупинити війну в Україні.

«Якщо ж у кремлі не погодяться на умови Трампа, щодо припинення війни в Україні, і він завдасть нафтовий удар по рф, то вона відучує суттєві наслідки буквально за 2−3 місяці. Тобто падіння абсолютних доходів, і неможливість фінансувати війну на тому рівні, як це відбувається зараз. Відповідно росія буде змушена відмовлятися від того, що вона робить, то просто це не потягне. Тобто рф буде неспроможна вести війну проти України», — каже І. Рейтирович.

Він не виключає, що з таким розвитком подій, рф вже не зможе вести наступальні дії і буде переходити в оборону. Можливо навіть буде залишати певні окуповані території.

«росія буде намагатися закріпитися на захоплених територіях, ні про які наступальні дії мова не буде йти. У кремлі стануть більш сприятливими для перемовин. Це негативний сценарій для рф, але при бажанні США його можуть реалізувати, якщо росія таки не піде на перемовини на відповідних умовах. Таким чином США можуть показати всьому світову, як досягти миру через силу. Тобто США, як країна з найбільшою економікою у світі, таким чином покаже своє лідерство», — резюмує політолог І. Рейтирович.

Тож наразі вирішується майбутня доля України і тут головне, щоб наша країна у гонитві за підтримкою партнерів, не втратила суб’єктності. Тому, ми маємо не відходити від власних позицій.