Українським вчителям в окупації загрожує кримінальна відповідальність

Українським вчителям в окупації загрожує кримінальна відповідальність за колабораційну діяльність з росіянам.

На тимчасово окупованій Херсонщині росіяни змушують вчителів перейти на російську програму. Депутат від «Слуги народу» Юлія Гришина дала чіткі роз’яснення, як діяти в такій ситуації.

«Впровадження стандартів освіти держави-агресора є колабораціонізмом. Якщо немає можливості працювати за українськими стандартами, вчитель може призупинити освітній процес і повідомити причину управлінню освіти. Тобто по суті оголосити простій у зв’язку з неможливістю виконувати свої трудові обов’язки», — йдеться в повідомленні.

При цьому за ним збережеться робоче місце і заробітна плата. Кошти на це в держбюджеті закладені. Сама можливість виплати залежить від ситуації в конкретному регіоні.

«Треба звернутися до бухгалтера та директора закладу освіти або ж до управління освіти — якщо бухгалтерія централізована», — додає Гришина.

У березні МОН видало наказ про те, що всі освітяни мають отримувати заробітну плату. Незалежно від того, де мешкає вчитель: в Україні чи за кордоном. Забезпечити це доручили органам управління у сфері освіти місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

«Освітянам забороняється добровільно співпрацювати із самопроголошеними „мерами“, „комендантами“, призначеними окупаційними військами, а також безпосередньо з військами держави-агресора. За це передбачена кримінальна відповідальність», — наголосила вона.

Якщо окупанти погрожують вчителям фізичною розправою і змушують працювати «під дулом автомата» — кримінального покарання для освітян не буде. Однак факти примусу треба фіксувати і за можливості повідомляти в СБУ або прокуратуру.