Україна у 12 разів наростила імпорт пального

Україна за пів року у 12 разів наростила імпорт пального: якщо у березні було імпортовано 58,8 тисячі тонн бензину, дизельного палива та зрідженого газу, то у серпні — вже 709,5 тисячі тонн, повідомили у Мінекономіки.

Україна у 12 разів наростила імпорт пального
Україна у 12 разів наростила імпорт пального

Перший віцепрем'єр-міністр — міністр економіки України Юлія Свириденко заявила:

«Після ударів рф по паливній інфраструктурі України, ми критично залежні від імпорту нафтопродуктів. Саме тому Уряд створив умови для інтенсифікації ввезення пального з-за кордону.

Визначили пріоритетність в’їзду автотранспорту з нафтопродуктами до України, забезпечили позачергове оформлення пального на кордонах, передбачили компенсацію збитків через воєнні дії, впровадили страхування залізничних та автоцистерн, а також суден інших країн, які транспортують пальне. Ще на початку повномасштабної війни скасували акцизний збір на нафтопродукти, а ПДВ знизили з 20 до 7%.

Також призупинили регулювання цін на пальне, аби дати можливість операторам швидше поповнювати свої запаси. Все це у комплексі дало можливість наростити обсяги імпорту в 12 разів", — заявила Свириденко.

«На ринку бачимо поступове накопичення запасів нафтопродуктів завдяки постійному зростанню обсягів імпорту. Саме тому сьогодні немає ажіотажного попиту на пальне, на АЗС відсутні черги, а ціни не демонструють тенденції до стрімкого зростання», — зазначила Свириденко.

За прогнозами споживання у вересні-грудні щомісяця Україні потрібно 500−550 тис. тонн пального. Україна імпортує більші обсяги, що дозволяє повною мірою забезпечувати потреби ЗСУ, а також екстрених та комунальних служб, аграріїв, громадського транспорту, сказала урядовець.

Вона наголосила на переорієнтації імпорту пального в західному напрямку, яка сталася після російського вторгнення.

«Сьогодні 95% імпортованого бензину та 72% дизельного палива ми отримуємо з країн ЄС. Лідерами постачання є Румунія, Литва, Словаччина, Греція, Болгарія та Польща.

Отже, досить швидко ми змогли кардинально змінити вектор імпорту нафтопродуктів таким чином, аби отримувати його у достатній кількості для покриття усіх наших потреб", — заявила Свириденко.

Як повідомлялося, одним із наслідків російської агресії стала паливна криза в Україні. До війни значну частину потреб у бензинах і дизпальному країна задовольняла за рахунок постачань із росії та білорусі. У 2021 році 62% дизпальне й 50% бензину надходило з рф та білорусі. Ще по 10% імпортували з Литви і морем. Тепер ці маршрути втрачено.

Крім того, внаслідок російських атак знищено чи пошкоджено понад 20 нафтобаз та найбільший в Україні Кременчуцький НПЗ.