Нардепи ухвалили закон «Про систему громадського здоров’я»: що це означає

Депутати Верховної Ради України у вівторок, 6 вересня, більшістю голосів ухвалили закон України «Про систему громадського здоров’я» (законопроект 4142). «За» висловилися 228 парламентаріїв.

Як повідомив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко, новий закон є євроінтеграційним. «Його реалізація ще більше інтегрує нас до європейського простору, а його виконання всіма нами дозволить збільшити нашу тривалість років активного життя і наблизити цей показник знову-таки до європейського», — написав він на своїй сторінці у Facebook.

Ляшко додав, що особисто витратив на цей законопроект багато часу. Робота над ним розпочалася 2016 року — його ухваленню передували «шість років дискусій, обговорень, критики, неприйняття, маніпуляцій та проплачених акцій».

За словами Ляшка, закон є також дерегуляторним — кількість дозволів і висновків, які раніше мав отримувати бізнес для ведення своєї господарської діяльності, зменшилась на 10. Крім того, він є системним.

«Нарешті, за вісім років після ліквідації санітарно-епідеміологічної служби, на законодавчому рівні врегульовано питання розподілу відповідних функцій між різними центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками бізнесу та громадянами поза цими структурами. У кожного своя зона відповідальності за збереження однієї з головних цінностей — здоров'я», — зазначив Ляшко.

Керівник МОЗ наголосив, що Україні потрібна сучасна система реагування на загрози для здоров'я та протиепідемічного захисту, яка передбачена новим законодавчим актом.

Так, норма вперше вводить в обіг принцип «єдиного здоров'я», який передбачає постійну взаємодію в галузі медицини, ветеринарії, безпеки харчових продуктів, питної води та захист довкілля.

«Закон „Про систему громадського здоров'я“ — це лише перший крок, за яким слідуватимуть десятки підзаконних актів, інструкцій, алгоритмів, навчання та практичного впровадження. Однак без його ухвалення як базового закону, що визначає основні засади для розвитку системи громадського здоров'я в Україні, ми були приречені й надалі брати здоров'я в борг у майбутніх поколінь. Але з сьогоднішнього дня все зовсім інакше!», — наголосив Ляшко.