Наступ у Харківській області — про перспективи Володимир Воля

Наступ українських військ біля Балаклії — дуже важлива знакова подія у війні на території Харківської області.

Наступ у Харківській області - про перспективи Володимир Воля
Наступ у Харківській області - про перспективи Володимир Воля

Перекидання сил армії РФ з Харківської області та східних регіонів України на південь, ймовірно, відкрило ЗСУ нові можливості для контратак у цьому регіоні — про що свідчить наступальна операція українських сил у районі Балаклії на Харківщині.

Про це у своєму новому зведенні повідомляє Інститут вивчення війни (ISW).

Аналітики ISW окремо аналізують контрнаступальну операцію ЗСУ у Харківській області в районі Балаклії, яка, ймовірно, «відкинула російські сили на лівий берег (північний бік) річок Сіверський Донець і Середня Балаклійка».

Фахівці припускають, що 6 вересня українські війська захопили Вербівку (менше ніж 3 км на північний захід від Балаклії) — про що свідчать кадри, геолокацію яких аналітикам інституту вдалося верифікувати. «Кілька російських джерел визнали українські успіхи у Вербівці та повідомили, що російські війська зруйнували неназвані мости на східних околицях Балаклії, щоб запобігти подальшому просуванню українських військ», — пишуть експерти ISW.

За словами політолога-міжнародника Володимира Воля, що для розв'язання проблеми російського наступального виступу в Ізюмі важливим є не контроль Волчанська та Великого Бурлука, а контроль Куп'янська.

«Тобто необхідно вирішити відразу проблему „міжріччя“ Сіверського Дінця та Оскола „розрізанням“ його по лінії Шевченково-Куп'янськ. Це той випадок, коли неможливо ігнорувати географію як важливий чинник формування оборонних та наступальних стратегій. Наразі українські війська почали розрізати „міжріччя“ за згаданою лінією. Вогневий контроль над дорогами Вовчанська та Великого Бурлука важливий як допоміжний інструмент для успішного просування українських сил до Куп'янська», — говорить експерт.

Як відмітив експерт, росія намагатиметься заблокувати наступ українських сил. Але в неї це вийде лише частково: навіть якщо український наступ застопориться на якийсь час у районі сел. Шевченково, це вже не зніме реальної загрози розгрому угруповання російських військ в Ізюмі ударами з кількох сторін. Тобто, тепер угруповання в Ізюмі можна знищувати окремо в двох частинах міста, що знаходяться на двох різних берегах Сіверського Дінця.

«Путін робитиме все, щоб не допустити стрімкого просування українських військ та розгрому російських військ в Ізюмі. Ймовірно, що для нього „червоною лінією“ стане лінія річки Оскол як зручна для оборони окупованої Луганської області з півночі.
Боротьба за трикутник Шевченково-Ізюм-Куп'янськ може тривати кілька тижнів. Тому виглядає надто оптимістичною теза про те, що Харківську область буде повністю звільнено від російської окупації до кінця 2022 року. Якщо порівнювати значимість для Путіна втрати правобережжя Херсонщини та трикутника Шевченково-Ізюм-Куп'янськ, то це можна описати так: вимушена жертва (у першому випадку) та стратегічна катастрофа (у другому випадку). Втрата „міжріччя“ поставить під удар усі російські комунікації та позиції на південь від Оскола та в Луганській області», — зазначає Володимир Воля.

Куп'янську та Балаклії приготуватися?

Міська рада Балаклії вже звернулася до жителів міста з проханням дотримуватися режиму інформаційної тиші щодо дій українських військових.

«Є інформація про звільнення деяких населених пунктів Балаклійської громади. Чекаємо офіційного підтвердження. Розуміємо емоції кожного зараз, проте намагаємося дотримуватися режиму інформаційної тиші … Також просимо не поширювати інформацію про пересування українських військ», — йдеться в повідомленні на сайті міськради.