Смерть королеви Єлизавети ІІ: медики назвали причину

Смерть королеви Єлизавети II продовжує розбурхувати громадськість. Офіційного оголошення про причини смерті монаршої особи так і не було, але опитані журналістами медики дійшли певної думки відразу після останньої важливої ​​аудієнції, коли королева приймала новоспеченого прем’єра Великобританії Ліз Трасс.

королева Єлизавета ІІ
королева Єлизавета ІІ

Медики тоді заборонили Єлизаветі залишати резиденцію в Шотландії та Ліз Трасс сама прибула до замку Балморал, де і відбулася зустріч 6 вересня.

Щоб потиснути руку гості на цьому протокольному заході, королева була змушена зняти рукавички. Користувачі соціальних мереж та журналісти одразу звернули увагу на фіолетовий колір рук господині Балморала. Вони впевнені, що саме у цій фотографії міститься розгадка смертельного діагнозу королеви. Журналісти опитали медиків відразу в кількох країнах, щоб скласти хоч якусь думку.

Лікар загальної практики Джузеппе Арагона одразу назвав журналістам The Mirror кілька хвороб, які могли призвести до зміни кольору шкіри на руках Єлизавети II. «Недолік кровообігу, слабка шкіра, відкриті вени, синці, витік крові в тканині під шкірою, що викликає колір. Це може бути ціаноз, який виникає, коли в крові недостатньо кисню. Кров, в якій міститься нормальна кількість кисню, темно-червоного кольору та означає, що ваша шкіра має нормальний колір, проте кров з низьким вмістом кисню голубіша, що надає вашій шкірі фіолетового відтінку.

Лікар Джей Верма з Медичного центру Шекспіра навпаки запевнив, що турбуватися нема про що. «Це може бути феномен Рейно чи просто дуже холодні руки!» — сказав він. Протягом останніх кількох місяців за Єлизаветою «ретельно стежили» співробітники через побоювання з приводу її «схудлої та крихкої» фігури останнім часом.

Лікар Деб Коен-Джонс повідомила The Daily Mail, що фотографії рук королеви стали тривожним сигналом про погіршення її здоров'я. «Схоже, є ознаки захворювання периферичних судин. Це порушення кровообігу, через яке кровоносні судини за межами серця та мозку звужуються, блокуються або спазмуються», — вважає лікар. «Іноді це може призвести до серцевої недостатності.

Якщо периферичний кровообіг настільки поганий, органи не отримують хорошого кровопостачання. Це може бути ознакою поліорганної недостатності", — стверджує співрозмовник. Цілком ймовірно, що хвороба завдала б королеві «сильний біль», оскільки зображення вказували на те, що вона протікала важко. Йдеться групі захворювань периферичних судин. У пострадянській традиції говорять про критичну ішемію нижніх кінцівок (КІНК), у західній про Peripheral vascular disease (PVD) — порушення кровообігу, при якому кровоносні судини за межами серця та мозку. Це може статися як у артеріях, і у венах. PVD зазвичай викликає біль та втому, часто в ногах, особливо під час фізичних вправ. У переважної більшості хворих цей патологічний стан розвивається внаслідок атеросклерозу та синдрому діабетичної стопи.

Факторами ризику розвитку називають цукровий діабет, куріння та похилого віку. Незалежно від механізму захворювань, що призвели до розвитку ішемії, безпосередня причина болю в нижній кінцівці, появи трофічних виразок і некрозів — звуження та закупорка артерій, що забезпечують нижні кінцівки, припинення магістрального кровотоку по них, що веде навіть до зміни кольору. Загальна п'ятирічна смертність серед пацієнтів — 33,2%. З урахуванням тривалості спостереження цей показник становить 82,4 випадки смерті на 1000 пацієнтів. Часто закінчується ампутацією ураженої кінцівки, але після неї майже половина пацієнтів помирає у перші два роки.

Невідомо, як довго королева страждала на хворобу, оскільки вона часто носила рукавички на публіці. Через день після зустрічі з Ліз Трас королева померла. Уранці 8 вересня на офіційному сайті Букінгемського палацу з'явилося тривожне повідомлення. «Після подальшого обстеження сьогодні вранці лікарі королеви стурбовані станом здоров'я Її Величності і рекомендували їй залишатися під медичним наглядом. Королева, як і раніше, почувається комфортно і в Балморалі», — йдеться у повідомленні.

Через кілька годин було опубліковано офіційне повідомлення про смерть Єлизавети, чиє обтічна формулювання не дозволяє зробити жодних висновків про її причини. «Сьогодні вдень королева мирно померла в Балморалі. Король і королева-консорт залишаться в Балморалі сьогодні ввечері і повернуться до Лондона завтра. Четвер, 8 вересня 2022 р.», — говорить запис на офіційному сайті королівської родини.

Відомо, що проблеми зі здоров'ям тільки недавно почали турбувати королеву, яка давно розміняла десятий десяток: у жовтні минулого року вона вирішила відмовитися від регулярного вживання алкоголю, потрапила до лікарні, де провела майже добу, а також вперше з'явилася на публіці з палицею.

В вересні 2022 року стало відомо, що Єлизавета заразилася коронавірусом. Журналісти впевнені, що від сина — принца Чарльза, який повідомив про хворобу кількома днями раніше.