«Ставки досить високі — існування України», — Пилипенко про відповідальність за колабораціонізм

Олександр Пилипенко в програмі «Про актуальне» на телеканалі I-UA.tv розказав про відповідальність за колабораціонізм — яке покарання має понести вчитель, який співпрацює з російськими військовими на тимчасово окупованих територіях.

Олександр Пилипенко в програмі "Про актуальне"
Олександр Пилипенко в програмі "Про актуальне"

У мережі виникла дискусія, які покарання мають отримати українці, які співпрацювали в окупації з колаборантами та окупантами.

Народний депутат VI-VII скликань і керівник Українського центру соціально-правових досліджень Володимир Пилипенко запевнив, що всі понесуть відповідальність за скоєні злочини.

Проте також він наголосив, кожен конкретний випадок має бути перевіреним, «щоб Україна могла чітко відділити, хто здійснював їй шкоду, і тих, хто був вимушений там (в окупації. — ред) залишитися».

Нардеп розказав, що в переважній більшості «українські вчителі залишаються українськими вчителями». Вони відмовляються працювати на ворога.

«Але навіть якщо їх змусили прийти до школи і викладати, то вже необхідно в конкретному випадку розглядати, що це було: чи вчитель доводив дітям російську історію, чи вчитель фізкультуру проводив, якою мовою це все відбувалося. Тобто не всі вчителі, які пішли навчати дітей з 1 вересня на окупованих територіях, можуть визнаватися колаборантами», — пояснює Пилипенко.

Він наголошує, що влада та правоохоронні органи повинні розбиратися в кожному конкретному випадку: чи ця людина намагалася дати дітям українську освіту, чи ця людина намагалася знищити українську ідентичність дітей.

«Процес навчання — це процес передачі інформації. Якщо передавалася інформація, яка шкодить Україні, яка шкодить українській нації, яка денаціоналізує учнів, позбавляє їх ідентичності, своєї історичної пам'яті, то безперечно така інформація несе шкоду. Особа повинна за це відповідати», — додав гість програми.

За його словами, покарання за колабораціонізм має бути кримінальним: «Я не думаю, що деукраїнізація, знищення нації, підпадають під якісь умовні терміни, бо вони несуть шкоду взагалі для існування нашої нації. Ставки досить високі — існування України».