Коли Україна отримає винищувачі F-16 та ЗРК Patriot
Київ та Вашингтон продовжують обговорення можливої передачі Україні ЗРК Patriot, винищувачів F-16 та БПЛА MQ-1C Grey Eagle. Ще навесні США повністю відкидали можливість такої передачі.
При цьому американські винищувачі можуть бути передані Україні вже після закінчення війни.
За даними видання, публічні розмови про передачу подібної високотехнологічної зброї в публічній площині вже не звучать, проте переговори між Вашингтоном і Києвом щодо цього тривають.
«За словами трьох джерел у галузі та людей, які підтримують зв'язок з київським урядом, розмови про те, що в якийсь момент у майбутньому вони отримають Patriot, F-16 та Grey Eagle, продовжуються на низькому рівні», — відзначає Rolitico.
Причин для затримки передачі винищувачів, ЗРК та безпілотників — кілька.
«Занепокоєння викликає не тільки те, що високотехнологічні системи будуть провокаційними для Москви, а й те, що складне технічне обслуговування та підтримка цих систем створять проблеми для України у розпал війни. У випадку з Patriot їх відносний дефіцит ускладнює постачання України. Підрозділи Patriot армії США є одними з найбільш розгорнутих підрозділів на службі, і союзники в Європі, на Близькому Сході та Тихоокеанському регіоні вимагають захисту, який вони забезпечують», — пише видання.
До того ж, союзники США з НАТО також претендують на отримання Patriot та F-16. Держави Східної Європи, що входять до Альянсу, відмовляються від своїх старих російських чи навіть радянських літаків, і сподіваються, що США почнуть продавати або фінансувати передачу їм F-16 для їхньої власної оборони.
При цьому постачання 14 F-16 до Словаччини вже відкладено на рік — до 2024 року — через проблеми з ланцюжком поставок.
«Деякі з цих складніших систем, у тому числі F-16, які мають бути виведені з експлуатації ВПС США, „ймовірно, з'являться після того, як цей конфлікт закінчиться“, — сказав співробітник Конгресу, знайомий з дискусіями. Що ж стосується запиту на ракетні батареї Patriot, США погодилися профінансувати продаж Україні передової зенітно-ракетної системи NASAMS. Офіційні особи попереджають, що можливості щодо навчання та використання обох систем українськими воїнами одночасно будуть у кращому разі обмежені», — пише видання, зазначаючи, що NASАMS та Patriot надто сильно різняться.