Ерзянський національний з’їзд: росія на завершальній стадії свого існування

В естонському місті Отепяе завершив роботу Ерзянський національний з’їзд, скликаний в еміграції через репресії, що посилюються в рф.

Обговорення проєкту постанови З'їзду “Про територію та кордони Ерзянь Мастор”
Обговорення проєкту постанови З'їзду “Про територію та кордони Ерзянь Мастор”

Делегати прийняли резонансні постанови: про нові цілі та завдання національного руху, які включають боротьбу за незалежність і вихід ерзянських територій зі складу рф, затвердження бажаних кордонів, а також ключові принципи побудови нової державної освіти.

Ерзя — один із найчисленніших фіно-угорських народів росії (близько 500 тисяч осіб), що проживає в Поволжі.

Ерзянський національний рух тричі офіційно засуджував розв'язану російською владою війну проти України: одного разу у 2014 та двічі у 2022 році. З ерзянським підпіллям пов'язують підпал військкомату в Рузаївці (Республіка Мордовія), а також розповсюдження антивоєнних листівок у Саранську в липні 2022 р. Також відомо про ерзянських добровольців, які воюють в Україні проти зс рф, є підтверджені дані про втрати серед ерзянських військових.

«Саме посилення репресій на рідних землях, створення москвою фейкових структур самоорганізації нашого народу, а також нові військово-політичні виклики в рф підштовхнули нас до негайного скликання З'їзду на еміграції. Ми підготувалися в рекордний термін — менш як за три місяці», — пояснює Віталій Ромашкін, голова Організаційного комітету зі скликання з'їзду.

Вранці 30 вересня в місто Отепяе прибуло керівництво волості, естонські політики, діячі культури, журналісти та науковці. Розпочали З'їзд церемонією підняття прапорів Естонії та ерзянського народу, за використання якого цього року фсб і поліція почали переслідувати ерзян на батьківщині — в Республіці Мордовія.

На розгляд делегатів були винесені гострі політичні питання. Зокрема було знайдено консенсус щодо теми державного будівництва. Виживання ерзян як народу у складі рф неможливе — таким є вердикт делегатів. Вихід — створення федеративної держави Ерзянь Мастор.

З'їзд визнав Республіку Мордовія, Пензенську, Ульянівську, Нижегородську, Рязанську та Самарську області нелегітимними територіально-адміністративними утвореннями, а органи влади цих утворень — органами без представницьких функцій.

Ерзя не тільки звинуватила російську владу в прихованому етноциді, а й прямо заявила про бажання створити окрему державу, детально окресливши її межі, політичний режим і державний устрій.

Окремо прийняли політичну програму національного руху, затвердили кордони Ерзянь Мастор, національний герб і гімн.

Делегати підтвердили повноваження чинного Інязора Сиреся Боляєня та чинного складу Атянь Езем, зобов'язавши їх виконувати свої обов'язки до моменту скликання Промкса.

Ерзяни засудили вторгнення зс рф в Україну, мобілізацію на землях корінних народів, висловили солідарність із протестувальниками в Дагестані, Якутії та інших колоніальних республіках, підтримали декларацію про деколонізацію росії, прийняту в Празі 23 липня 2022 року на Форумі вільних народів росії, і закликали поневолені народи російської федерації до боротьби за розвал імперії та створення на захоплених землях цих народів незалежних держав.

«Інтерес естонців до нас як до родинного народу помітно зріс. Головне — З'їзд різко виніс ерзянську тему із фольклорної площини до політичної. У повітрі відчувається наелектризованість: і Ерзі, і естонці розуміють, що росія зайшла в завершальну стадію свого існування і в 2023 році визначаться кордони нових держав. У цьому контексті З'їзд суттєво додав суб'єктності нашому народу», — ділиться враженнями член президії З'їзду Аріс-Антон Смирнов, політичний емігрант нової хвилі.