Зброя, надана Україні, може потрапити до Ірану — Нетаньяху

Закликаючи розірвати дипломатичні відносини з Іраном, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив у вівторок, що його країна надішле державі Ізраїль офіційний запит із проханням про системи ППО та початок якісної співпраці щодо надання Україні технологій.

Міністр у справах діаспори Нахман Шаї нещодавно закликав Ізраїль надати військову допомогу Україні
Міністр у справах діаспори Нахман Шаї нещодавно закликав Ізраїль надати військову допомогу Україні

«Україна надішле офіційну ноту уряду Ізраїлю з проханням терміново надати Україні системи ППО та розпочати якісну співпрацю щодо отримання відповідних технологій для України», — сказав Кулеба.

Міністр закордонних справ підкреслив, що «не бачить об'єктивних причин, чому» військова співпраця з Ізраїлем не повинна відбуватися.

«Сьогодні, без перебільшення, ті ж безпілотники, які знищують Україну, спрямовані проти Ізраїлю. Я думаю, що цим все сказано, і я вважаю, що це має бути відправною точкою для розвитку ізраїльської політики».

Крім того, у вівторок Кулеба подав пропозицію президенту України Володимиру Зеленському розірвати дипломатичні відносини з Іраном через підтримку Іраном вторгнення росії в Україну.

«Беручи до уваги численні руйнування, завдані іранськими безпілотниками цивільній інфраструктурі України, загибель і страждання нашого народу, а також у зв’язку з появою повідомлень про можливе продовження поставок зброї Іраном до Росії, внести на розгляд президента України пропозицію про розірвання дипломатичних відносин з Іраном», — сказав глава МЗС.

Крім того, Кулеба наголосив, що в України є «мішок доказів», які свідчать про те, що Іран надає росії безпілотники для використання у війні.

У вівторок в офісі прем'єр-міністра відмовилися коментувати заяви Кулеби.

Міністр у справах діаспори Нахман Шаї нещодавно закликав Ізраїль надати військову допомогу Україні, наголосивши, що «більше немає жодних сумнівів, де Ізраїль має стояти в цьому кривавому конфлікті».

Колишній президент росії Дмитро Медведєв у понеділок попередив, що надання Ізраїлем зброї Києву було б «дуже необачним кроком» і «зруйнувало б урядові відносини між країнами».

У відповідь на обурення росіян проти його коментарів Шай сказав Армійському радіо у вівторок, що «російський ведмідь не злий на Туреччину, яка надає безпілотники Україні, чи на інші країни за межами Європи, які допомагають, але як тільки Лапід видав сувору засудження, тоді він прокинувся. Громадяни України мають право на захист».

Пізніше у вівторок в інтерв’ю MSNBC лідер опозиції Біньямін Нетаньяху попередив, що будь-яка зброя, надана Україні, може опинитися в руках Ірану.

Нетаньяху підкреслив, що вважає нинішню політику Ізраїлю щодо українсько-російської війни «розважливою», вказавши на прийом біженців і надання гуманітарної допомоги.

Однак екс-прем'єр відкинув ідею надання Україні зброї.

«Що стосується зброї, завжди існує ймовірність, і це траплялося знову і знову, що зброя, яку ми постачаємо на одному полі бою, опиниться в руках Ірану, використаного проти нас», — сказав Нетаньяху. «На Голанських висотах, де ми намагаємося перешкодити Ірану створити другий ліванський фронт, другий терористичний фронт проти нас, ми стикаємося із зброєю ізраїльського виробництва».

У липні Нетаньяху критикував чинний уряд за його поведінку в дипломатичних відносинах на тлі конфлікту, назвавши ситуацію «небезпечною кризою у відносинах між росією та Ізраїлем».

Колишній прем’єр-міністр стверджував, що Ізраїль підтримував «зважені, збалансовані та відповідальні відносини з росією» аж до нинішнього уряду, атакуючи пряму критику прем’єр-міністром Яїром Лапідом проти вторгнення росії в Україну.

«Це відбувається через поєднання аматорства, безвідповідальності та зарозумілості», — сказав тоді Нетаньяху.

З тих пір, як США вперше попередили, що росія планує придбати в Ірану безпілотники для використання в поточному вторгненні в Україну, москва задокументувала використання іранських безпілотників для ударів по Україні.