Через нові податки фермери будуть змушені піднімати ціни — аграрій

Через нові податки, які передбачені законом № 5600, фермери будуть змушені піднімати ціни на продукти.

Через нові податки фермери будуть змушені піднімати ціни
Через нові податки фермери будуть змушені піднімати ціни

Про це в коментарі заявив агроексперт, експрезидент Асоціації фермерів та землевласників України Іван Томич.

«Сьогодні продовольча стабільність в країні в значній мірі залежить від дрібних товаровиробників, які попадають під мінімальне податкове навантаження. Це фермери, які самостійно обробляють земельні паї, або земельні ділянки невеликих розмірів, більше 2 га. Вони забезпечують продукцією на місцевому рівні та загальнонаціональному. Проте останнім часом вся політика держави була спрямована проти них. А закон 5600, щодо мінімального оподаткованого навантаження фермерів зачепить їх з 1 липня. Це буде означати пряме зростання цін. Якщо зараз цибуля коштує 55 грн за кг, то через час вона буде вже коштувати 80 -85 грн за кг. Адже цією продукцією займаються дрібні виробники. Адже мало хто з фермерів захоче вирощувати продукцію, якщо треба сплачувати за мінеральні добрива, паливо та ще треба сплачувати додаткові податки державі», — каже експерт.

Він зазначає, що через неправильну політику, українці тікають, хто куди може.

«Цей мінімальний податок, яким обкладуть фермерів, не дасть серйозних надходжень для бюджету. Це лише призведе до зростання цін на продукти харчування. Продукти харчування протягом року, в середньому на 23- 32% дорожчають», — резюмує експерт.

Нагадаємо, що Верховна Рада прийняла законопроєкт № 5600 про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень.

У законопроєкті містяться норми, якими держава знижує «поріг» розміру земельної ділянки, продаючи врожай з якої потрібно сплачувати податки. Наразі цей поріг становить 2 гектари (тобто, продаючи врожай з більших ділянок зараз потрібно платити податок 18% з отриманих таким чином доходів). Законопроєктом цей «поріг» знижують до 0,5 гектара.

Крім цього, у законопроєкті пропонується цілком оновити спосіб розрахунку податків для фермерів. Уряд хоч запровадити «мінімальне податкове зобов'язання» — це мінімальна сума податків, яку має сплачувати людина (або підприємство), яка володіє землею або використовує її на правах оренди чи емфітевзису та отримує з неї доходи.

У разі підтримки цих норм загальна сума сплачених з сільськогосподарської діяльності податків не буде меншою, ніж 4,5% від оціночної вартості землі.