Економіка та соціальна сфера завжди взаємопов’язані, — Редзюк

Економіка та соціальна сфера завжди взаємопов’язані. Що сильніша економіка, то сильніша соціальна, наукова, освітня сфери. Це потрібно взаємопов’язаними законами регулювати, підсилювати, надавати можливість, щоб людина могла реалізувати цей потенціал.

Євген Редзюк у програмі "Суспільні діалоги"
Євген Редзюк у програмі "Суспільні діалоги"

Про це заявив науковець, кандидат економічних наук, доцент Євген Редзюк у програмі «Суспільні діалоги» з Олексієм Якименком на телеканалі I-UA.tv.

«Ті суспільні інститути, які були побудовані, потрібно було розвивати з початку 90-х років. Ті засади були дуже гарні, ті декларації були дуже гарні, але реальність була така, що навпаки державні політичні еліти не виправдали себе, і вони почали економічний потенціал поступово знижувати. А це пов'язує одразу соціальний сектор. Соціальний сектор теж почав деградувати. Найбільш активні громадяни почали емігрувати. І цей процес почався навіть не у 2014 році чи у 2022, це набагато раніше почалося», — розказав він.

Експерт зазначив, що в Україні є два закони, які суперечать один одному: «Про засади державної регіональної політики» (коли надається ініціатива створювати територіальні громади, реалізовувати свій потенціал і свою стратегію розвитку) та «Про регулювання містобудівної діяльності» (уряду надається адміністративна, головна роль регулювати).

«Потрібно, щоб система управління в державі була цілісною, була взаємодоповнюваною, не була фрагментованою або з конфліктами. А в нас ці конфлікти присутні. І ще дуже важливий чинник, який завжди заважав розвиватися й економіці, й соціальній сфері, на мій погляд, — це політична доцільність. Коли партійні вожді розставляли своїх людей на місцях, і людина могла в кабінеті в політичного вождя домовлятися, ніж іти до громади та з громадою радитися», — підкреслив Редзюк.

Ще один гість програми науковець, доктор економічних наук Леонід Шморгун переконаний, що без місцевого самоврядування та територіальних громад нині не може бути справжнього відродження, відбудови та розвитку України.

Леонід Шморгун у програмі "Суспільні діалоги"
Леонід Шморгун у програмі "Суспільні діалоги"

«Як відомо, у статті 2 Закону України „Про добровільне об'єднання територіальних громад“, який був прийнятий у 2015 році, визначено принципи добровільного об'єднання територіальних громад. Перший принцип — конституційності та законності, другий — добровільності, третій — економічної ефективності, четвертий — державної підтримки, п'ятий — повсюдності місцевого самоврядування, шостий — прозорості та відкритості, сьомий — відповідальності. Не вдаючись у якесь критиканство, а в реальний аналіз, я маю право та таку думку, що практично всі сім принципів абсолютно порушені у формуванні територіальних громад», — сказав він.