Експерт розповіла, що читатимуть українці після перемоги
Війна виявилася важливим елементом для русифікації. А після нашої перемоги українці читатимуть не тільки щоденники, спогади, а дослідження.
Про це під час ефіру заявила старший науковий співробітник Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Роксана Харчук.
«Прекрасно, що заборонили ввезення російських книг в Україну. У нас є своя масова література. Наприклад, Шкляр, Роздобудько та інші автори. Їі має бути набагато більше. Треба боротися за якість літератури. Має бути розвинена критика, а критики мають бути зі смаком, до яких прислухається суспільство. В державні програми не вірю. А книжковий ринок, який зараз в Україні є синтетичним. Він обертається навколо книжок, які розповсюджуються в бібліотеках. Однак вже існує український читач. Письменники мають добре заробляти на літературі. Гравці на ринку вже сформувалися. Крім того, у нас величезна кількість видавництв. Це свідчить про те, що є певні гроші. Однак на ринку авторів просто використовують. Це не нормально, тому розвиватися нічого не буде. На жаль, в українському суспільстві не цінуються літературні таланти», — каже експерт.
На її думку в Україні необхідна висока та масова література. Однак, перевагу матиме документальна література.
«Для високої літератури не потрібні олігархи. У нас багато університетів, а це вже не середній рівень. Світ рухається до того, що розумних людей має бути більше. А у нас нікчемні тиражі книжок. Це сигналізує про те, що ніхто нічого не читає. Не може бути тираж книжки 1000 примірників. Електронні книжки вихід- із ситуації для бідного суспільства. Для всього потрібен час, так само, як і для русифікації. Якби не війна, то не тільки Україна, а і весь світ жив би на Пушкіні та іншій російській літературі. Тільки після війни в Україні світ зрозумів, що це за народ росіяни», — каже експерт.
За її словами, після перемоги українці читатимуть різну літературу.
" Тому що в нас демократичне суспільство, де різні смаки. Відбувається саморегуляція смаків. Однак для значної кількості людей це буде документальна література. Це не тільки щоденники, спогади, а й дослідження. Зокрема злочинів, які вчинила рф на території України. Масова література буде також розвиватися",-резюмує експерт.