Що стоїть за зміною Конституції в частині адміністративного поділу на громади, райони й області?

Зміни в Конституцію в частині адміністративного поділу на громади, райони й області, не варто виносити на всезагальний референдум. Однак, перед прийняттям такого рішення моє бути досліджена думка громади.

зміною Конституції в частині адміністративного поділу
зміною Конституції в частині адміністративного поділу

Про це в коментарі i-ua.tv заявив Суддя Конституційного Суду у відставці Віктор Шишкін.

«Ця ініціатива нардепа мені нагадує вислів: в городі бузина, а в Києві дядько. Сьогодні у нас є поділ на області та райони. Це територіальний устрій. Однак в Конституцію дійсно потрібно вносити певні зміни з перейменування областей. Зокрема, Дніпропетровської та Кіровоградської області, які не повинні так називатися. Нардеп каже, що не буде не лише містечок, а не буде ані міст, ані селищ чи сіл. Адже з 2020 року вся країна поділилася на громади. Однак тут потрібно розібратися. Наприклад, все місто Київ — це київська громада. Чи можуть в ній бути районі, чи ні, важко сказати, але б в Конституції я б таке не дописував. Що стосується селищ та сіл, то це населені пункти. А що таке територіальна громада? У владі просто хочуть узаконити неконституційну організацію, яка всупереч Конституції була утворена ще за часів президенства Порошенка. Це так звані ОТГ (об'єднані територіальні громади), яких сьогодні в Конституції немає. Хоча ми неодноразово казали, що це антиконституційна діяльність. Повернуся знову до вислову в городі бузина, а в Києві дядько. Що таке територіальні громади. По-перше, має бути добровільне об’єднання. Однак всі директиви про об’єднання і про Порошенко і при Зеленському спускалися з гори. Зокрема, як організувати ОТГ. Це що народ вирішив? Звичайно ні, бо все вирішувала влада», — каже В. Шишкін.

За його словами, треба розібратися, що таке ОТГ. Тобто це адміністративно — територіальний устрій чи сутність.

«Громада в населеному пункті створила громаду. Це можуть бути всі мешканці або частина жителів населеного пункту. Тому коли депутат каже, що буде не лише містечок, а не буде ані міст, ані селищ чи сіл, то хотілося б знати, а чи досконально він вивчив розуміння місцевого самоврядування. А також, як воно поєднується з територіальним устроєм України. Тому питання про громади, я б взагалі не „заганяв“ би в Конституцію. Адже є адміністративно територіальний устрій. Тим паче наразі не зрозуміло ОТГ та райони на сьогодні це одне й те ж саме, чи ні? Чи райони були ліквідовано і з’явилися ОТГ? Тому сьогодні в цьому питання лише бардак», — каже В. Шишкін.

Він зазначив, що є територіальний устрій, а громади, як орган місцевого самоврядування — це зовсім інша сфера діяльності.

«В Конституції дійсно має бути розділ місцеве самоврядування. Однак вінегрет, який запропонував нардеп лише свідчить про недоумковість. З ініціативи нардепа не зрозуміло, чи буде у нас поділ на області чи на інший устрій. Над цим треба думати. Колись Чорновіл пропонував поділити країну на регіональні землі. Він декларував, що Україна має бути „союзом земель“, потім відмовився від цієї ідеї. В цьому питанні потрібна широка дискусія. А зараз це виглядає так: нардеп від „зелених“ прокинувся і дивлячись на стелю, вирішив, що в Конституцію треба вносити зміни в частині адміністративного поділу. Так не робиться. Адже мають провести відповідні наукові та громадські дискусії. Після цього це доноситься до всього населення. А то така практика „зелених“ мені нагадує практику КПРС, які спускали все, бо їм заманеться», — каже В. Шишкін.

На його думку, зміни в Конституцію в частині адміністративного поділу на громади, райони й області, не варто виносити на всезагальний референдум. Однак, перед прийняттям такого рішення моє бути досліджена думка громади.
«Хоча на місцях варто б було провести референдуми з утворення громад. Тому варто б було провести місцеві референдуми. Зокрема, чи хочуть люди об’єднання певних населених пунктів, чи ні. Добровільність підтверджується лише через референдум. Адже тут виникають питання, економічні, земельні та логістичні. А ось питання, пов’язані з поділом на області має вирішуватися на науковому рівні», — резюмує В. Шишкін.

Нагадаємо, що народний депутат України, Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін заявив: питання класифікації населених пунктів за 30 років незалежності України так і не було врегульоване. Досі користувалися актом Президії УРСР 1981 року, і тільки нещодавно ухвалений у другому читання законопроєкт № 8263 поставив остаточно крапку в питанні дерадянізації й надав нову класифікацію.