Чому Ізраїль вважається однією з найміцніших країн в кібергалузі та чому в Україні все навпаки

Усі напади на Ізраїль мають ефект океанічних хвиль — можуть на якийсь час забризкати або навіть намочити скелю, але потім відкочуються.

Чому Ізраїль вважається однією з найміцніших країн в кібергалузі і чому в Україні все навпаки
Чому Ізраїль вважається однією з найміцніших країн в кібергалузі і чому в Україні все навпаки

Про це заявив експерт з кібербезпеки Костянтин Корсун.

«Не було новин про серйозні наслідки кібератак проти Ізраїлю. Янсур ввела світову моду для людожерських режимів проводити потужні кібератаки напередодні або під час наземного вторгнення. Приблизно так само було і цього разу, але ізраїльські мережі чомусь не впали», — каже К. Корсун.

За його словами, загалом велика хвиля кібернападів проти Ізраїлю трапляється практично кожного місяця: у країни достатньо ворогів. Але усі подібні напади мають ефект океанічних хвиль: можуть на якийсь час забризкати або навіть намочити скелю, але потім відкочуються, лососнувши тунця (Cyberattacks have had little impact so far, experts say, як пише Bloomberg).

«Чому так? А тому що Ізраїль вважається однією з найміцніших країн стосовно кібер. Мало де у Світі є така концентрація відповідних розробок — як захисних, так і наступальних. Приміром, у 2020 році 20 ізраїльських компаній з кібербезпеки було придбано за загальну суму 4,7 мільярдів доларів, а експорт кіберпослуг становив 6,85 мільярдів. Кажуть навіть, що «третина кібербезпекових єдинорогів у всьому світі — ізраїльські»: https://cutt.ly/ewmnuIDc

Як вони цього досягли? Не повірите — створювали екосистему. Не намагалися заперечувати реальність, не намагалися всіх «нагнути», а корумповану держслужбу примусово призначити «головною по кібер» — просто методично будували довіру між стейкхолдерами та створювали прозорі зрозумілі правила гри. Так, це довго і складно, але якщо тебе цікавить довгостроковий результат — ти не женешся за «швидкими перемогами», — зазначає К. Корсун.

За словами експерта, ізраїльська кібер-екосистема полягає в тому, що уряд Ізраїлю запустив так звану «Національну кіберініціативу.

«Почалося все ще на початку 2000-х років, але серйозно проблематикою почали займатися у 2010, коли уряд Ізраїлю запустив так звану «Національну кіберініціативу», в рамках якої було створено робочу групу з близько 80 фахівців, до якої увійшли не тільки чиновники, але також науковці, військові та представники приватного сектору. Завдання цієї групи було амбіційне: розробка рекомендацій уряду «як Ізраїлю стати світовим лідером сфери кібербезпеки». За шість місяців інтенсивної роботи група підготувала 12 таких рекомендацій та представила їх уряду. І, о диво: саме ці рекомендації були реалізовані у Постанові № 3611 «Про посилення національних можливостей у кіберпросторі».

Тією ж постановою № 3611 у серпні 2011 було створено National Cyber Bureau (INCB) — національний консультативний та консолідаційний (!) орган. Однім з його 4 завдань було «заохочення до міждисциплінарної співпраці між науковцями, промисловцями, приватним сектором та урядовими міністерствами» (encouraging interdisciplinary cooperation among academia, industry, the private sector, and government ministries).

Як результат роботи цього консультативного органу, через 5 років (Карл!), у 2016 було прийнято рішення про створення спеціалізованої структури — National Cyber Defence Directorate, який відповідав за кібербезпеку цивільного сектору, передусім критичної інфраструктури і який включав у себе вже існуючі національні кібер-органи INCB та NCSA, щось на кшталт законодавчого та виконавчого кібер-органів", — каже експерт.

За його словами, у 2015 році ізраїльська армія (Israeli Defense Forces, IDF) також відійшли від застарілого підходу «нічого не розкажемо громадськості про військових» і у серпні начальник тамтешнього генштабу Gadi Eisenkot опублікував «Стратегію Армії Оборони Ізраїлю», в якій позначив розуміння армією важливості кібер, у тому числі визнання кіберпростору ще одним полем військової діяльності (cyberspace is a military realm).

«До речі, за рік, у 2016 НАТО зробить те ж саме — прирівняє кібер як домен військових дій разом з землею, повітрям та морем.

Загалом НАТО у 2017 році характеризувало цілі та пріоритети Ізраїлю у національній кібербезпеці як «велика публічна прозорість», «інституційна інноваційність», «урядові інвестиції як у короткострокові цілі, так і в довгострокові». А не те шо у нас.

Резюме для тих, хто не любить лонгріди: в Ізраїлі спочатку зібрали від різних стейкхолдерів багато різних кібер-експертів, які надали пропозиції уряду, уряд їх реалізував, і тепер Ізраїль є однією з найбільш кібер-розвинутих країн у світі. Все це відбувалося максимально прозоро, мінімально корупційно (тому що прозоро), а залучення великої кількості професіоналів виключило дурість у прийнятті рішень. Ось чому це стало ефективно в Ізраїлі. А не те шо у нас", — каже К. Корсун.

На його думку, у сучасній Україні 2023 року наразі все строго навпаки.

«Прозорості — нуль. Консолідації — нуль. Міждисциплінарної співпраці стейкхолдерів — нуль. Реформи лише імітуються, для чого створюються фейкові придворні «ради кіберекспертів» та картонні «кіберцентри». Національною ж кібербезпекою в Україні наразі займаються люди, які майже нічого у тому не тямлять, але активно юсейдять бюджети, призначають на посади своїх кентів та отримують за це генеральські звання («хоча і втік, але швидко повернувся»). І війна не є причиною не робити реформ — цю очевидну річ західні партнери українського народу намагаються втовкмачити українським можновладцям вже мовою ультиматумів. Ізраїль у стані безперервної війни з сусідами знаходиться з 1948 року. Що не завадило стати йому однією з найбільш технологічно розвинутих країн світу. Головне — сильно хотіти «Їхати», а не «шашечки», — резюмує експерт.