Дослідник розповів, чому Богдан Хмельницький назвав Україну Військо Запорізьке

Гетьман Богдан Хмельницький назвав Україну Військо Запорізьке у 1640- х роках, тому що стара русинська або руська аристократія, відмовилася від власного національного проєкту.

Сергій Коваленко
Сергій Коваленко

Про це під час ефіру заявив дослідник Сергій Коваленко.

«Знать Речі Посполитої наживалася на поставках до Європи всього необхідного для ведення війни, яка потребувала великих ресурсів. Тобто економічні ресурси для Речі Посполитої на той час були на першому місці на відміну від цінностей. Також на початок 1630-х років відбувалося масове залюднення Лівобережжя. Під це переселення, щоб заманити людей, надавалися пільги, так звані слободи. Тобто звільнення від податків на 10 — 15 років. Однак перед 1648 роком закінчився час слобід і потрібно було платити податки. Своєю чергою шляхта воювала за маєтки та підданих. Кожен підданий — це прибуток. Треба було ловити момент поки йде війна, щоб якнайшвидше на ньому підзаробити. Також йшло суперництво за землі та людей. Яке не завжди відбувалося у правовий спосіб. Окремі магнати, до яких належав Ярема Вишневецький, не церемонилися ні з чим», — каже дослідник.

За його словами, тоді було право сили, а українські магнати готували вибух у суспільстві.

«Не випадково саме на Вишнивеччині, вибух був найбільш бурхливим. Богдану Хмельницькому навіть довелося відправляти туди свої війська, щоб якось все це заспокоїти. Республіки, які вигнали з Великого Лугу у 1638 році, перейшли на прилеглі території Кримського царства, ближче до моря, де видобували сіль, потім продавали її. Саме до цих людей звернувся Богдан Хмельницький, щоб залучити їх до свого війська. Також до нього йшло козацтво, шляхта. Саме це був основний контингент поповнення. Потім козаки почали вертатися з 30-річної війни. Все це був контингент його військ», — каже дослідник.

Він підкреслив, що стартовим капіталом для Б. Хмельницького були венеційські гроші, які передав йому польський король Владислав ІV, для організації походу до турецьких берегів на користь Венеції. Однак магнати вирішили знищити Б. Хмельницького за простою схемою.

«Походження війни проти Речі Посполитої, мало зовсім не плебейську природу, а тут ще й з’явилися кошти за допомогою яких можна було все зробити. Саме він відродив Військо Запорізьке (Україну). Тобто державу саме з такою назвою. Ще було таке поняття, як Русь, русини. Чому він відродив Україну під назвою Військо Запорізьке? Через ідеологічне протистояння. Стара русинська або руська аристократія, відмовилася від власного національного проекту. Тобто русинів бачили, як етнічну спільноту, яка розвивалася в межах чужого проєкту. А запорожці не взяли під свої знамена назву Русь, бо вона вже означала зовсім інші феодальні порядки. Зокрема, буржуазно-демократичні порядки. Це вже була зовсім інша програма. А символом власного національного проекту став Богдан Хмельницький. Тому він у 1648 році, взяв назву Військо Запорізьке, щоб показати іншу спільноту, природу та державу. Людям не треба було пояснювати, що таке Військо Запорізьке. Тобто назва одразу спрацювала», — резюмує дослідник.

Читайте також


Законопроєкт про мобілізацію треба відхилити — Ростислав Кравець

Рада у першому читанні схвалила законопроєкт про мобілізацію. Замість того, щоб створювати професійну армію і мотивувати потужними преференціями, пільгами, соц. пакетом і матеріальними винагородами, влада посилює насильницький примус до мобілізації. На кшталт рф. Чи допоможуть неконституційні рішення перекрити нестачу снарядів на передовій. Чим загрожує е-кабінет для військовозобов’язаних та які наслідки очікують так званих ухилянтів, про це і не тільки запитали у адвоката Ростислава Кравця.

Рекомендовані публікації